کد خبر: ۷۶۴۳۳۸
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
وزارت امور خارجه کشورمان با صدور بیانیه‌ای؛ فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری را به روز رسانی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران نوشت: در این فهرست، نام ۹ نفر از شخصیت‌های مشمول تحریم‌های ضد تروریستی و ۱۵ نفر از شخصیت‌های مشمول تحریم‌های حقوق بشری از مقامات دولتی، سناتور‌ها و فرماندهان نظامی کنونی و سابق امریکایی به روز رسانی و منتشر شده است.

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، به ویژه مواد ۴ و ۵، اشخاص آمریکاییِ ذکر شده را به دلیل اقدامات تروریستی، ترویج و حمایت از تروریسم و نیز نقض فاحش حقوق بشر، تحت تحریم‌های مندرج در قانون فوق قرار می‌دهد. اشخاص مذکور، حسب مورد، در حمایت، سازماندهی، اِعمال و تشدید اقدامات زورمدارانه یک جانبه (تحریم‌های جنایتکارانه) آمریکا علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، تامین مالی و حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدامات تروریستی و همچنین حمایت از اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی در منطقه به ویژه علیه ملت مظلوم فلسطین، نقش داشته اند.

اقدامات زورمدارانه یک جانبه آمریکا علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و اقدام عامدانه آمریکا جهت تحمیل شرایط سخت زندگی بر ایرانیان، از جمله، از طریق ممانعت از دسترسی آنان به دارو، خدمات و تجهیزات پزشکی به ویژه در شرایط ناشی از بیماری کووید-۱۹ و نیز محروم نمودن آنان از حقوق بنیادین خود، زندگی میلیون‌ها ایرانی را به مخاطره انداخته و تاثیر منفی بر بهره مندی آنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی خود داشته است. چنین اقداماتی نقض آشکار اصول بنیادین حقوق بین الملل و حقوق بنیادین بشر و مصداق بارز جنایت علیه بشریت می‌باشد. همچنین، برنامه ریزی، راهبری و حمایت از اقدامات تروریستی، تامین مالی و حمایت مادی از جمله تسلیحاتی و اطلاعاتی، آموزش و سازماندهی گروه‌های تروریستی و سایر انواع حمایت‌ها از چنین گروه‌هایی، نقض حقوق بین الملل و برخلاف تعهدات بین المللی در حوزه تروریسم محسوب می‌شود.

دولت آمریکا با اقدامات فوق که توسط اشخاص ذیل الذکر حمایت، تسهیل و یا عملیاتی شده است، تعهدات بین المللی خود راجع به احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بشر و تعهدات راجع به خودداری از سازماندهی اقدامات تروریستی و تامین مالی تروریسم و خودداری از اعمال اقدامات زورمدارانه یک جانبه را نقض نموده که به عنوان اعمال متخلفانه بین المللی موجب مسئولیت بین المللی ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران در راستای تعهدات بین المللی خود در حوزه حقوق بشر و نیز مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم، به ویژه مبارزه با تروریسم ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های مندرج در قانون مذکور را علیه اشخاص فوق اعمال می‌نماید. جمهوری اسلامی ایران، همچنین، تصریح می‌نماید که اعمال تحریم‌های یک جانبه، نقض فاحش اصول بنیادین حقوق بین الملل مندرج در منشور ملل متحد و برخلاف حقوق بین الملل بوده و مانع از بهره مندی از حقوق بشر می‌گردد. بر این مبنا و با توجه به اَعمال متخلفانه بین المللی آمریکا، تحریم‌های مورد نظر در تطابق با تعهدات جمهوری اسلامی ایران در مقابله با اقدامات زورمدارانه یک جانبه و در چارچوب عمل متقابل، اعمال می‌گردند.

با عنایت به موارد فوق و مفاد قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، کلیه نهاد‌های ذیربط، اقدامات لازم را جهت اجرای مناسب تحریم‌های مندرج در قانون مذکور را معمول خواهند داشت.

اسامی افراد تحریم شده به این شرح است:

۱- جرج ویلیام کیسی، فرمانده سابق ستاد مشترک آمریکا و فرمانده سابق نیرو‌های چندملیتی در عراق
۲- جوزف وتل، فرمانده سابق سنتکام
۳- آستین اسکات میلر، فرمانده سابق نیرو‌های آمریکایی در افغانستان
۴- جو لیبرمن، رئیس گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای
۵- رابرت توریسلی، سناتور سابق و وکیل گروهک تروریستی منافقین
۶- رادولف ویلیام لوئیز جولیانی، وکیل رئیس جمهور پیشین آمریکا
۷- دوروتی شی، سفیر آمریکا در لبنان
۸- جاناتان شرایر، کاردار سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی
۹- دیوید ملچ فریدمن، سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی

این افراد ۹ شخصیتی هستند که بابت اقدامات تروریستی در فهرست تحریم‌های ضدتروریستی وزارت امور خارجه قرار گرفتند.

در فهرست به روز رسانی شده دستگاه دیپلماسی اسامی ۱۵ شخصیت آمریکایی دیگر بابت اقدامات ضد حقوق بشری به این شرح منتشر شده است:

۱- ویلبر لوئیس راس، وزیر سابق بازرگانی
۲- جیکوب ژوزف لو، وزیر اسبق خزانه داری
۳- سیگال پرل مندلکر، معاون سابق وزیر خزانه داری
۴- جاستین جرج موزینیچ، معاون سابق وزیر خزانه داری
۵- مارشال بیلینگزلی، معاون وزیر سابق خزانه داری
۶- سارا بلوم راسکین، معاون اسبق وزیر خزانه داری
۷- کنث‌ای بلانکو، رئیس سابق شبکه اجرای قانون علیه جرائم مالی
۸- مایکل مویزر، دستیار سابق مدیرکل اوفک، سرپرست سابق شبکه اجرای قانون علیه جرائم مالی
۹- ریچارد آلن گرنل، سفیر سابق آمریکا در آلمان
۱۰- متئو اپستین، مدیر عامل و رئیس شرکت خارون
۱۱- بنیامین اشمیت، مدیر ارشد در شرکت خارون
۱۲- هوارد مندلسون، مدیر ارشد در شرکت خارون و کارمند سابق خزانه داری در اداره اطلاعات و تحلیل
۱۳- بنیامین دیویس، مدیر تحقیقات شرکت خارون
۱۴- مارک نخله، معاون تحقیقاتی شرکت خارون و کارمند ارشد سابق اوفک
۱۵- جانیس گاردنر، دبیر اجرایی شرکت خارون و معاون سابق وزارت خزانه داری آمریکا

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین