کد خبر: ۷۶۵۴۷۲
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
اهدای منظم خون یک فایده پنهان و عجیب دارد که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :

اغراق نیست اگر بگوییم اهدای خون نجات دهنده جان انسان هاست. اکنون، متخصصان به یک فایده عجیب برای اهداکننده خون پی برده‌اند و به نظر می‌رسد که اهدای منظم خون میزان برخی از ترکیبات شیمیایی که به "مواد شیمیایی ابدی" شهرت دارند و در جریان خون شناور هستند، کاهش می‌دهد.

در حالیکه متخصصان هنوز مطمئن نیستند که مواد پرفلوئوروآلکیل و پلی فلوروآلکیل (PFAS) چقدر ممکن است خطرناک باشند، با این حال این ترکیبات گاهی اوقات به عنوان مواد شیمیایی ابدی شناخته می شوند زیرا در طبیعت تجزیه نمی شوند.

متخصصان ۲۸۵ نیروی آتش‌نشان در استرالیا را که در طول ۱۲ ماه هم خون و هم پلاسما اهدا کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. آتش نشان ها به طور معمول از طریق فوم آتش نشانی در معرض PFAS قرار می گیرند و به طور معمول نسبت به عموم مردم سطح بالاتری از این مواد در خون آنان وجود دارد.

متخصصان استرالیایی اظهار داشتند: نتایج این مطالعه نشان داد که اهدای خون و پلاسما به کاهش چشمگیر سطح ترکیبات پرفلوئوروآلکیل و پلی فلوروآلکیل در خون این افراد منجر شده است. درحالیکه هر دو این اقدام در کاهش سطح این ترکیبات موثر است، اهدای پلاسما از اثربخشی بیشتری برخوردار است و کاهش ۳۰ درصدی این مواد را به همراه دارد.

به گزارش ساینس الرت، این اولین بار است که متخصصان به راهکاری برای کاهش سطح PFAS در خون بدون نیاز به مصرف مواد دارویی یا روشهای پیچیده که نیاز به حضور در بیمارستان دارد، پی برده اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین