کد خبر: ۷۶۵۸۶۵
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۷
رئیس قوه قضائیه دستوراتی خطاب به معاونت راهبردی قوه قضائیه در راستای «کوتاه کردن فرآیند‌های دادرسی» به‌عنوان یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های اصلی دستگاه قضائی برای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت‌الاسلام محسنی‌ اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه امروز (دوشنبه ۲۹ فروردین) در نشست شورای‌عالی قضائی ضمن تبریک و تهنیت میلاد باسعادت حضرت امام حسن‌بن علی المجتبی (ع) به بیان نکاتی در باب زندگی و زمانه این امام همام و مواجهه ایشان با منافقین، شیطان‌صفتان و کوته‌فکران پرداخت و به در پیش بودن لیالی قدر و ارزش و فضیلت این شب‌ها اشاره کرد.

رئیس دستگاه قضا همچنین به دیدار سه‌شنبه گذشته کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری و بیانات حکیمانه و کاربردی معظم‌له در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و به معاونت راهبردی قوه قضائیه دستور داد که آن بخش از توصیه‌های کاربردی اخیر رهبر انقلاب را که به‌نحوی از انحاء مرتبط با مسئولان و کارکنان قضائی به‌ویژه در حیطه‌های اخلاقی است در قالب دستورالعمل جهت نصب‌العین بودن تدوین کند.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه؛ رئیس عدلیه همچنین با گرامیداشت روز ارتش، به نقش مؤثر این نیرو و به‌طور کلی همه نیرو‌های مسلح کشور در ایجاد اقتدار، قدرت بازدارندگی، حفظ تمامیت ارضی و استقلال کشور با تبعیّت از فرماندهی معظم کل قوا اشاره کرد و ارتش و نیرو‌های مسلح کشور را متشکل از نیرو‌ها و عناصری مؤمن و دارای روحیه جهادی دانست که در زمان‌های جنگ و صلح پیوسته در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست امروز شورای‌عالی قوه قضائیه به بازدید چهار ساعت و سی دقیقه‌ای پنجشنبه هفته گذشته خود از تمامی شعب دادگستری و دادسرای شهرستان اسلام‌شهر اشاره کرد و با مفید و مؤثر دانستن این قبیل بازدید‌ها در امر آسیب‌شناسی روند‌ها و فرآیند‌ها و شناسایی مشکلات و کمبود‌های مراکز قضائی، دستورات مشخصی را برای مرتفع کردن برخی مشکلات و معضلات احصاءشده در واحد‌های قضائی صادر کرد.

ضرورت تقویت دادسرا‌ها از جهات مختلف اعم از تجهیز نیروی انسانی و امکانات؛ این نخستین دستور رئیس قوه قضائیه در جریان نشست امروز بود. رئیس عدلیه در همین زمینه با بیان اینکه دادسرا‌ها در صف اول مبارزه با جرائم هستند با یادآوری نقش این واحد‌های قضایی در رسیدگی و مقابله با جرائم و انجام تحقیقات مرتبط با پرونده‌های کیفری، نقش دادسرا‌ها را در اتقان آرای محاکم و رضایتمندی مردم بسیار حائز اهمیت دانست.

قاضی‌القضات همچنین بر ضرورت تقویت شعب اجرای احکام نیز تأکید کرد و واحد‌های اجرای احکام را بخش‌هایی دانست که تلاش‌های صورت‌گرفته در مراجع قضائی اعم از دادسرا، دادگاه بدوی و تجدیدنظر و دیوان‌عالی را به ثمر می‌نشانند؛ لذا نیازمند پشتیبانی و حمایت بیشتر هستند تا در اجرا و پیاده‌سازی عدالت هیچ‌گونه خللی ایجاد نشود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه مقوله مهم چینش و توزیع و تخصیص نیرو‌ها در مراکز قضائی را به‌نحوی که بیشترین بهره‌وری و کارآمدی در واحد‌های قضائی حاصل شود مورد توجه قرار داد و در همین زمینه، آسیب‌شناسی خود در بازدید اخیر از شعب دادگستری و دادسرای شهرستان اسلامشهر را مدنظر قرار داد و نامتعادل بودن چینش نیرو‌ها در برخی مراجع قضائی را دارای پیامد‌های نامطلوب دانست و در این راستا مشخصاً خطاب به رئیس‌کل دادگستری تهران دستوراتی را صادر کرد.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست امروز شورای‌عالی قوه قضائیه به مسئولان عالی قضائی دستور داد که بر نظارت‌های خود بر زیرمجموعه‌ها چه به‌صورت میدانی و چه به‌صورت سیستمی بیفزایند تا در خلال این نظارت‌ها، روند‌ها و فرایند‌ها مورد آسیب‌شناسی قرار گیرند و مشکلات و موانع برای هرچه مطلوب‌تر شدن ارائه خدمات قضائی به مردم، برطرف شوند.

رئیس قوه قضائیه ضمن قدردانی از زحمات شاهرخیان، معاون مالی و پشتیبانی دستگاه قضا به وی دستور داد که با همکاری معاونت راهبردی، گام‌های بیشتری را برای برطرف کردن مسائل و مشکلات واحد‌ها و کارکنان قضائی بردارند و به‌صورت زمان‌بندی‌شده، ضمن تعیین شاخص‌ها و اولویت‌هایی مشخص، از تمامی مراکز قضائی کشور با کمک همکارانشان در معاونت مالی و پشتیبانی بازدید میدانی به‌عمل آورند تا آشنایی بیشتری با تنگنا‌ها و مشکلات واحد‌ها و کارکنان قضائی پیدا کنند.

قاضی‌القضات در همین راستا به معاون منابع انسانی قوه قضائیه نیز دستور داد که با انجام بازدید‌های مستمر میدانی از مراکز قضائی ضمن بررسی نحوه چینش و توزیع نیرو‌ها در واحد‌های قضائی نسبت به رفع نیاز‌ها و مسائل کارکنان دستگاه قضا در حوزه‌های مختلف از جمله مسائل آموزشی، اقدامات مقتضی را ترتیب دهد.

اما یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های اصلی دستگاه قضائی در دوره جدید که مورد تأکید مؤکد محسنی اژه‌ای است و در سند تحول قضائی نیز به آن تصریح شده «کوتاه کردن فرآیند‌های دادرسی» است؛ در همین زمینه، رئیس عدلیه در جریان نشست امروز به معاونت راهبردی دستگاه قضا دستور داد که در راستای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت نسبت به اتخاذ تدابیر برای کاهش فرآیند رسیدگی به پرونده‌های قضائی، اقدامات بیشتری را در دستور کار قرار دهد.

رئیس عدلیه در همین زمینه مشخصاً به بازدید اخیر خود از دادگستری و داسرای شهرستان اسلام‌شهر اشاره کرد و نسبت به معطل ماندن فرایندی پرونده‌ها در یک مرجع قضائی و عدم ارجاع به‌موقع آن‌ها به مراجع بعدی تذکر داد و این موضوع را از عوامل اطاله دادرسی دانست.

رئیس قوه قضائیه در پایان بخش نخست نشست امروز شورای‌عالی قوه قضائیه با عنایت به آسیب‌شناسی صورت‌گرفته در جریان بازدید اخیر خود از دادگستری و دادسرای اسلام‌شهر به رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات دستگاه قضا دستور داد ضمن برنامه‌ریزی برای انجام بازدید‌های مستمر از مراکز قضائی و احصای مشکلات ناظر بر فرایند‌های الکترونیکی در واحد‌های قضائی، با همکاری معاونت‌های «راهبردی» و «منابع انسانی» نسبت به تجهیز زیرساخت‌ها و آموزش نیرو‌ها برای ارسال سیستمی اوراق قضائی اقدامات لازم را ترتیب دهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین