کد خبر: ۷۶۶۲۷۷
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰

این اتفاق عجیب بلای جان فولادسازان

درحالی که وضع عوارض صادراتی بر روی محصولات بخش آهن و فولاد کشور انتظار افت قیمت در این بخش را به وجود آورده است، رشد هفتگی قیمت‌های پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران به تعمیق رکود در معاملات این بخش منجر شد. به این ترتیب فولادسازان کشور متاثر از ناهماهنگی میان 2 نهاد سیاست‌گذار با تعمیق رکود روبرو شده‌اند.
این اتفاق عجیب بلای جان فولادسازان
آفتاب‌‌نیوز :

با وجودی که زمان سنتی رونق معاملات محصولات زنجیره فولاد شروع شده، اما رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران متاثر از تصمیمات سیاست‌گذار راکد است. این هفته درحالی که فولادسازان بالغ بر 257 هزار تن شمش فولاد را در بازار فیزیکی بورس کالای ایران عرضه کردند تنها 69 هزار تن شمش فولاد از این بازار مورد معامله قرار گرفت.

افزایش قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران همزمان با وضع عوارض صادراتی باعث شد تا نوردکاران که عمده مصرف‌کنندگان شمش فولاد در کشور هستند، این هفته نیز به امید کاهش نرخ در روزهای آینده خریدهای خود را به تعویق بیندازند. درواقع عدم هماهنگی میان تصمیمات سیاست‌گذار برای بازار آهن و فولاد کشور، این بخش را با چالش ناهماهنگی روبرو کرده است. در حالی که سیاست‌گذار عوارض 17 درصدی را بر صادرات شمش فولاد وضع کرده تا به این ترتیب قیمت در بازار داخل کنترل شود، قیمت پایه عرضه شمش در رینگ صنعتی بورس کالای ایران همچنان افزایشی است. تناقض افزایش نرخ پایه در شرایطی که عوارض صادراتی انتظار کاهش قیمت در بازار داخل را به وجود آورده به رکود در معاملات شمش فولاد کشور منجر شد.

این اتفاق عجیب بلای جان فولادسازان

منبع : اکوایران

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین