کد خبر: ۷۶۶۲۹۴
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
چین ضمن هشدار نسبت پیامدهای ارسال تسلیحات تهاجمی بیشتر به اوکراین، از همه کشورهای جهان خواست تا از مذاکرات دیلماتیک میان روسیه و اوکراین با هدف دستیابی به آتش‌بس حمایت کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

"ژانگ جون" نماینده دائم چین در سازمان ملل طی سخنانی در نشست شورای امنیت این سازمان مسائلی را در مورد موضوع اقدامات بشردوستانه در اوکراین عنوان کرد.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی سی جی تی ان چین، این دیپلمات چین خاطر نشان کرد که مذاکرات دیپلماتیک باید با احساس فوریت بیشتری انجام شود، زیرا چشم انداز یک درگیری طولانی نگران کننده است. پایان دادن زودهنگام به این مناقشه راهی اساسی برای حل‌وفصل بحران انسانی است.

ژانگ جون گفت: از روسیه و اوکراین می‌خواهیم که به مسیر کلی گفت‌وگو و مذاکره پایبند باشند، اختلافات را به طور مداوم محدود کنند و شرایط را برای آتش‌بس مهیا کنند.

وی در مورد مسئله حفاظت از غیرنظامیان گفت، هر اقدامی باید برای کاهش آسیب به غیرنظامیان انجام شود. پکن بار دیگر از همه طرفهای درگیر می خواهد که به طور حداکثری خویشتنداری کنند، از قوانین بین المللی تبعیت کنند، از غیرنظامیان و تاسیسات غیرنظامی حفاظت کنند و زمینه تخلیه غیرنظامیان از مناطق مختلف و همچنین فعالیتهای بشردوستانه را فراهم کنند.

این دیپبلمات چین تصریح کرد: طرف های درگیر باید ارتباطات را در مورد مسائل بشردوستانه تقویت کنند و در موضوعاتی مانند باز کردن مسیرهای بشردوستانه و سازماندهی تخلیه امن افراد هماهنگی و همکاری داشته باشند.

سازمان ملل اعلام کرد که از اواخر فوریه تاکنون، ۲۴.۵ میلیون نفر از اوکراین گریخته اند و هفت میلین نفر دیگر در داخل این کشور آواره شده اند.

نماینده دائم چین در سازمان ملل در مورد مسئله تحریم‌ها گفت: ما باید به مسئله تحریم توجه کنیم و پیامدهای منفی آن را از بین ببریم. دبیرکل سازمان ملل اخیرا گفت که جهان اکنون با یک " طوفان کامل" روبرو بوده که اقتصادبیشتر کشورهای در حال توسعه را تهدید می کند.

ژانگ جون افزود: شمار زیادی از کشورهایی که دخالتی در جنگ اوکراین نداشته اند، بهای این مناقشه را می پردازند. این منصفانه و منطقی نیست. جامعه جهانی باید برای تامین مواد غذایی و اترژی کشورها هماهنگی هایی داشته باشند.

این دیپلمات چینی در ادامه با مسدود کردن دارایی های کشورهای مختلف مخالفت کرد.

ژانگ جون افزود: توقیف دارایی های سایر کشورها، ثبات اقتصاد جهانی را تضعیف می‌کند و باید هر چه سریعتر متوقف شود. مسدود کردن خودسرانه ذخایر ارزی سایر کشورها نیز نقض حاکمیت است. چنین اقداماتی پایه‌های ثبات اقتصادی جهان را تضعیف می‌کند و تردیدها و خطرات جدیدی را در روابط بین‌الملل به همراه دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین