کد خبر: ۷۶۶۸۵۷
تاریخ انتشار : ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳

افزایش قیمت آرد؛ کدام کالا‌ها گران می‌شوند؟

افزایش نرخ گندم متعاقبا تاثیری مستقیم بر قیمت محصولات وابسته از جمله آرد، نان، ماکارونی، بیسکوئیت، کیک و … گذاشت.
افزایش قیمت آرد؛ کدام کالا‌ها گران می‌شوند؟
آفتاب‌‌نیوز :

گرچه رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران در ابتدای سال جاری اعلام کرد افزایش نرخ گندم تاثیری بر بالارفتن قیمت آرد و نان ندارد، اما بررسی‌ها نشان از افزایش حداقل ۵۷ درصدی قیمت آرد در ماه ابتدایی سال جاری دارد.

بازار کالاهای اساسی سال جاری را در شوک حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی آغاز کرد. بازار آرد علاوه بر شوک ارزی، تحت تاثیر افزایش قیمت گندم نیز قرار گرفت. اما در سال جدید قیمت آرد چقدر افزایش یافت؟

دولت در سال جدید نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان را تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد. گرچه رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران اعلام کرد این روند تاثیری بر افزایش قیمت نان و آرد نمی‌گذارد، اما پس از همین تصمیم قیمت گندم برای صنف و صنعت از ۲۷۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید. حال بررسی‌ها نشان از افزایش حداقل ۵۷ درصدی قیمت آرد دارد.

گذشته از عوامل داخلی، آغاز جنگ روسیه و اوکراین هم تاثیر بسزایی در بازار آرد و گندم جهان گذاشت. چراکه این دو کشور از تامین‌کنندگان عمده گندم در جهان بودند.

در پی تهاجم نظامی روسیه، اکنون جهان با بحران انرژی و تامین غلات روبه‌روست. از آن‌جایی که مسئولان در ایران تاثیر این اتفاق را بسیار ناچیز می‌دانستند، حال با افزایش احتمال کمبود و گرانی غلات در کشور مواجه هستیم.

قیمت آرد چقدر افزایش یافت؟

افزایش نرخ گندم متعاقبا تاثیری مستقیم بر قیمت محصولات وابسته از جمله آرد، نان، ماکارونی، بیسکوئیت، کیک و … گذاشت.

به‌عنوان مثال می‌توان به مبلغ خرید یک بسته آرد نول ۴۰ کیلویی اشاره کرد که در تاریخ ۵ فرودین ۱۴۰۱ برابر با ۳۸۵ هزار تومان بود. نرخ همین محصول در دوم اردیبهشت به ۶۰۵ هزار تومان رسید. بنابراین قیمت آرد در کمتر از یک ماه رشد ۵۷ درصدی را تجربه کرد.

تصویر زیر فاکتور خرید یکی از فروشگاه‌های قنادی را نشان می‌دهد که مشخصا در هر بار خرید آرد با نرخ‌های بالاتری به دست آن‌ها رسیده است.

قیمت آرد افزایش پیدا کرد؟فاکتور خرید آرد توسط یکی از قنادی‌های تهران

فعالان بازار نگرانند مبادا قیمت آرد در روزها و هفته‌های آینده تغییر کند. در این بین علاوه بر مصرف‌کنندگان، کشاورزان و تولیدکنندگان نیز نسبت به وضع موجود ناراضی هستند. گویا سود موجود در این چرخه تنها نصیب واسطه‌های میان تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌شود.

گفتنی است پیش از این نیز فعالان صنفی و صنعتی از رشد ۴.۵ برابری نرخ گندم خبر دادند. این اتفاق می‌تواند تاثیر مستقیمی روی تورم کالاهای وابسته به آرد و گندم بگذارد.

افزایش قیمت آرد؛ کدام کالا‌ها گران می‌شوند؟

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین