کد خبر: ۷۶۷۲۴۲
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳

گاردین: بن سلمان ظاهرا بر روی بازگشت ترامپ شرط‌بندی می‌کند

به نظر می‌رسد عربستان سعودی با خودداری از کمک به آمریکا درخصوص "مجازات روسیه" و با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در صندوق مالی جدید مشاور و داماد رئیس جمهوری سابق آمریکا، بر بازگشت دونالد ترامپ به عرصه قدرت شرط‌بندی و سرمایه‌گذاری می‌کند.
گاردین: بن سلمان ظاهرا بر روی بازگشت ترامپ شرط‌بندی می‌کند
آفتاب‌‌نیوز :

به نوشته روزنامه گاردین، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال راه‌هایی برای اطمینان دادن به دولت سعودی است و همچنین در تلاش است تا ریاض را برای افزایش تولید نفت به منظور کاهش قیمت‌ها تا ۳۰ درصد متقاعد کند تا در نتیجه آن بتواند درآمد دولت روسیه را محدود کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ماه پیش بارها از پاسخ به تماس جو بایدن خودداری کرده است؛ اقدامی که حاکی از نارضایتی او از محدودیت‌های دولت آمریکا درخصوص فروش تسلیحات است.

در عوض، بن سلمان نشانه‌هایی از شرط‌ بندی و سرمایه‌گذاری بر روی بازگشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به عرصه قدرت در سال ۲۰۲۴ را از خود نشان داده است.

اخیرا اینترسپت مدرکی را از شرکت «جارد کوشنر»، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا دریافت کرده است که تجربه کوشنر را در تضمین معاملات با دولت‌های روسیه و عربستان سعودی نشان می‌دهد؛ مدرکی که به سرمایه‌گذاران پروژه جدید خود این اطمینان را می‌دهد که پول آن‌ها "به درستی" خرج خواهد شد.

طبق گزارش نیویورک‌ تایمز، شش ماه پس از آنکه داماد دونالد ترامپ از کاخ سفید رفت، اصلی‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری‌ دولتی عربستان که در کنترل محمد بن سلمان است، دو میلیارد دلار در شرکت جدید جارد کوشنر سرمایه‌گذاری کرده است.

«بروس ریدل»، تحلیلگر اندیشکده "بروکینگز" که سابقه فعالیت در «سازمان سیا» را در کارنامه‌اش دارد، گفت: «با تمامی این‌ها به یک نتیجه‌گیری ساده می‌رسیم. محمد بن سلمان، ترامپ را در مقابل جو بایدن انتخاب کرده است. این موضوع غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد. ترامپ هر آن چیزی که سعودی‌ها خواسته بودند را به آن‌ها داد؛ حمایت کامل در یمن، حمایت از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس واشنگتن‌پست و به طور کلی هر آن چیزی که آن‌ها از آمریکا درخواست داشتند.»

«جان جنکینز»، سفیر سابق انگلیس در عربستان سعودی اظهار کرد: «من گمان می‌کنم که محمد بن سلمان بر روی پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا و سپس انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ این کشور شرط بندی کرده است؛ او احتمالا فکر می‌کند که جو بایدن به لحاظ سیاسی ضعیف است.»

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن هنوز در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین