کد خبر: ۷۶۸۸۰۵
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸
به گفته مدیرعامل بورس انرژی طبق داده‌های شفاف بورس انرژی، فروش بنزین ۵۰۰ تومانی در بورس انرژی انجام نشده و قیمت تمامی محموله‌های صادراتی بنزین ایران مشخص است و به دلیل ماهیت و سازوکار بورس، همه معاملات شفاف و اطلاعات آن به روز در سایت منتشر می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

علی نقوی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اولین معامله بنزین در بورس انرژی ایران در سال ۱۳۹۸ انجام شد و آخرین معامله بنزین در بورس انرژی نیز مربوط به خردادماه سال ۱۴۰۰ است و بعد از آن عرضه بنزین تا فروردین سال جاری در بورس انرژی متوقف شد، اظهار کرد: بنزین برای نخستین بار در تاریخ سیزدهم مرداد ۱۳۹۸ روی تابلوی بورس انرژی ایران عرضه شد. در آن روز ۵۰۰۰ تن بنزین اکتان ۹۵ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از انبار نفت اصفهان به مقصد افغانستان با قیمت ۶۳۰ دلار در تن عرضه و پس از رقابت خریداران مورد معامله قرار گرفت و عرضه بنزین تا تاریخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ در رینگ بین المللی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران با سه گرید اکتان ۸۷، اکتان ۹۱ و اکتان ۹۵ و به دو صورت زمینی و دریایی انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون نیز علی‌رغم مدت‌ها توقف عرضه، مشتریان خارجی به بورس انرژی ایران مراجعه می‌کنند تا بنزین را به صورت رسمی از طریق بورس خریداری کنند افزود: بنا به اعلام تجاری که پیش از این بنزین را از بورس انرژی ایران خریداری می‌کردند آن‌ها این فرآورده‌ها را از مبادی دیگر کشور‌ها تهیه می‌کنند و بخشی از نیاز کشور‌های همسایه هم متاسفانه از مسیر قاچاق سوخت تامین می‌شود. صادرات بنزین ایران چه از مرز‌های خاکی و چه از طریق دریایی از طریق بورس انرژی انجام می‌شد.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: معاملات فرآورده‌های نفتی از سال ۱۳۹۷ در بورس انرژی با احجام بیشتری انجام شد و در طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به اوج خود رسید و شاهد رونق عرضه نفت‌گاز، بنزین، نفتا و گاز مایع در بورس انرژی بودیم.

وی با بیان اینکه در مجموع در سال ۱۳۹۸ بیش از دو میلیون تن بنزین در بورس انرژی ایران معامله شد که این رقم در سال ۱۳۹۹ به هشت میلیون تن افزایش پیدا کرد و ارزشی بالغ بر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار داشت، ادامه داد: متأسفانه با توجه به افزایش مصرف داخلی و توقف صادرات بنزین بخشی از بازار‌های صادراتی منطقه که بنزین را از ایران تامین می‌کردند در اختیار سایر رقبای منطقه‌ای و بین المللی قرار گرفته است؛ درحالی که در سال ۱۳۹۹ عمده کشور‌های منطقه، بنزین را از ایران خریداری می‌کردند و نقش ایران در تأمین سوخت مورد نیاز کشور‌های اطراف، موثر بود.

نقوی با اشاره به قیمت فروش بنزین ایران در سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: قیمت معامله بنزین در بورس انرژی ایران با قیمت‌های منتشر شده در نشریه پلتس برای بنزین فوب خلیج فارس ارتباط نزدیکی داشته و با توجه به شرایط خاص منطقه و تحولات سیاسی و اقتصادی کشور‌های همسایه، گاهی شاهد معامله بنزین در بورس انرژی ایران با قیمت‌هایی بیش از قیمت‌های فوب هم بودیم.

وی با بیان اینکه فروش دریایی و فروش زمینی هر کدام شرایط خاص خود و قیمت‌های متغیری در زمان‌های مختلف داشته اند، اما به طور میانگین نرخ فروش خشکی بنزین ایران در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۰۵ دلار بر تن بوده است و معاملات در رینگ بین المللی بورس انرژی به صورت ارزی انجام و با مصوبه هیات مدیره بورس، با نرخ سنای اسکناس تسعیر می‌شود، گفت: کم‌ترین قیمتی که بنزین صادراتی ایران معامله شده ۱۹ سنت بر لیتر بوده که برای مقاصد زمینی با احجام هزار تنی و ۳۰۰۰ تنی انجام شده که حجم‌های بسیار پایینی شمار می‌روند؛ ضمن آنکه این معامله در مقطعی انجام شد که قیمت نفت در حدود ۴۰ دلار بوده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین