کد خبر: ۷۶۹۲۳۹
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۴
چند روز پس از اعلام خبر افزایش قیمت آرد، وزارت جهاد کشاروزی در نامه‌ای به اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان‌ها نرخ گندم به منظور تولید آرد برای کارگاه‌های نان فانتزی و نان‌های حجیم و نیم حجیم را کیلویی ۱۲ هزار تومان اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

براساس این نامه کارخانه‌های تولید آرد ملزم شده اند که گندم را با نرخ کیلویی ۱۲ هزار تومان خریدرای و خصوص بارگذاری قیمت آرد با ادارات غلات هماهنگی داشته باشند. دولت دو هفته پیش قیمت گندم برای بخش صنعتی را از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۱۲۰۰۰ تومان افزایش داد با این نیت که جلوی قاچاق، رانت و فساد در حوزه آرد و گندم گرفته شود.

رشد قیمت آرد برای تولیدکنندگان نان‌های حجیم و نیمه حجیم در حالی صورت گرفته که از ابتدای هفته جاری سامانه فروش آرد شرکت بازرگانی دولتی روی تولیدکنندگان این بخش بسته شده و به گفته محمدجواد کرمی، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم این اقدام بدون اطلاع رسانی به این انجمن صورت گرفته است. اقدامی که سردرگمی فعالان این بخش را به همراه داشته است.

به گفته رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم، قیمت آرد مصرفی نان‌های حجیم و نیمه حجم پیش از این اقدام کیلویی هزار و ۷۵۰ تومان بود، اما در حال حاضر به کیلویی ۱۶ هزار تومان رسیده است که با توجه به قیمت گذاری جدید آرد تخصیص یافته به این گروه مشمول آرد با ۲۱ درصد سبوس خواهد بود.

نرخ جدید آرد صنف و صنعت بر اساس درخواست وزارت جهاد کشاورزی و تایید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برای سال جاری براساس درصد سبوس گرفته شده از آرد اعلام شد. براساس مصوبه جدید، نرخ آرد ۱۸ درصد سبوس‌گیری شده به ازای هر کیلو ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان، آرد ۲۱ درصد سبوس‌گیری شده ۱۶ هزار تومان و آرد ۲۷ درصد سبوس‌گیری شده ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد و موجب شد تا زمان اجرایی شدن طرح افزایش قیمت آرد آزاد، سامانه قیمت گذاری روی آزادپز‌ها بسته شود.

منبع: اکوایران

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین