کد خبر: ۷۷۰۴۸۷
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵

توضیحات وزیر رفاه درباره اصلاح هدفمندی یارانه‌ها

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تکمیل دهک بندی اولیه خانوار و ارسال آن به سازمان هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و توضیحاتی پیرامون دهک بندی و نحوه اعتراض به دهک بندی ارائه کرد.
توضیحات وزیر رفاه درباره اصلاح هدفمندی یارانه‌ها
آفتاب‌‌نیوز :

حجت عبدالملکی با حضور در شبکه خبر سیما، توضیحاتی درباره سازوکار اعطای یارانه به خانوار ارائه و اظهار کرد: در موضوع هدفمندی یارانه‌ها، دهک بندی و تعیین سطح درآمدی خانوارها بسیار حائز اهمیت است. پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان در ماههای گذشته در حال تکمیل بوده و تا ۹۵ درصد هم پیش رفته است. بخشی از اطلاعات هنوز از سوی برخی دستگاهها ارائه نشده است. البته اطلاعاتی که هنوز نرسیده نباید باعث نگرانی مردم شود، زیرا ما فرض را بر این می‌گذاریم که مردم دارایی جدیدی ندارند.

وی افزود: ما یک دهک بندی اولیه را انجام و آخرین اطلاعات را (۱۷ اردیبهشت) به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارائه دادیم، البته دائم اطلاعات جدید می‌رسد و ممکن است اعتراضاتی هم از گذشته وجود داشته باشد که سامانه‌هایی برای رسیدگی به این اعتراضات درنظر گرفته شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دور جدید اصلاح نظام یارانه ها دارد عادلانه تر و کارآمدتر می‌شود و به زودی هم جزئیات آن اعلام خواهد شد، گفت: در این روند، ما دو شکل اعتراض را می توانیم داشته باشیم که هر دو بررسی می شود؛ نخست اینکه «چرا جزو یارانه بگیرها نیستم؟» که به زودی و در همین روزها از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، سامانه‌ای برای پاسخ دهی به آن آماده و راه اندازی می شود.

عبدالملکی افزود: اعتراض دیگر این است که «چرا من در این دهک درآمدی هستم؟» مثلا ممکن است فرد بگوید "چرا من را در دهک هشت قرار داده‌اید، به نظرم در دهک پنج هستم." این اعتراض درباره دهک بندی مربوط به وزارت رفاه است که سامانه آن نیز آماده شده است. بعد از اعلام اینکه هر فرد در کدام دهک درآمدی است، اگر شخصی معترض بود هم به سامانه‌ای که اعلام خواهد شد مراجعه و موارد را ثبت می‌کند و پس از بررسی‌های لازم به او اطلاع داده می شود که اعتراضش وارد است یا دهک بندی با توجه به اطلاعات اقتصادی اش درست انجام شده است.

وی بیان کرد: اصلاح نظام یارانه‌ها، شاخص‌های فقر را در جامعه بهبود خواهد بخشید؛ زیرا قرار است دهک‌های پایین تر، مبلغ بیشتر و دهک‌های بالا، مبلغ کمتری دریافت کنند و این خود به خود منجر به بهبود رسیدگی به فقرا خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به اینکه به روزرسانی دهک‌ها و تغییر آن چگونه و در چه فواصل زمانی انجام می‌شود؟ گفت: بانک های اطلاعاتی مختلفی از ثبت احوال گرفته تا شبکه بانکی در تعیین دهک ها دخیل هستند و اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان تا ۹۵ درصد کامل است. این اطلاعات مدام تغییر می کنند و وقتی به صورت مقطعی اطلاعات می رسند مجددا دهک بندی تغییر می کند و سیستم پویاست و به صورت خودکار به روز رسانی می‌شود و مردم لازم نیست اقدامی انجام دهند.

عبدالملکی اضافه کرد: درباره کلیت روش پرداخت که مبلغ چقدر باشد اعتباری و نقدی، به طور کلی دولت تصمیم می گیرد؛ آنچه مسئولیت مستقیم وزارتخانه ماست دهک بندی خانواده‌ها، رصد شرایط اقتصادی آنها و رسیدگی به اعتراضات احتمالی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آخرین وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز توضیح داد و گفت: بر اساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی، باید سالانه یک مرتبه افزایش مستمری بازنشستگان سایر سطوح درآمدی، توسط هیئت امنای تأمین اجتماعی تعیین و برای تصویب نهایی به دولت ارسال شود تا در آنجا تصمیم گیری و به تصویب برسد که معمولاً هر ساله تعیین این رقم بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده است.

عبدالملکی افزود: سازمان تأمین اجتماعی هم به همین ترتیب میزان افزایش حقوق را مشخص کرده و بودجه‌اش در سرجمع مخارج تأمین اجتماعی دیده شده و به دولت ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه روال کار اینگونه است که ابتدا درکمیسیون های تخصصی دولت مطرح می‌شود و نتیحه بحث در کمیسیون‌ها، به صحن هیئت وزیران منتقل و در آنجا تصمیم گیری می‌شود، گفت: میزان افزایش مستمری‌ها تاکنون یک جلسه در کمیسیون تخصصی مطرح شده و یک جلسه دیگر باید در کمیسیون مطرح شود که همزمان در نوبت طرح در هیئت وزیران قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تلاش می‌کنیم افزایش حقوق‌ها به اردیبهشت برسد و دولت هم پیگیر است، اما به هردلیل اگر به اردیبهشت نرسد قطعاً معوقات از ابتدای فروردین ماه پرداخت خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین