کد خبر: ۷۷۰۵۱۱
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۴

معروف: ۲۰۰ درصد به مربیگری فکر می‌کنم

اسطوره والیبال ایران می‌گوید که ایران در قهرمانی جهان ۲۰۲۲ کار سختی دارد و خودش به مربیگری فکر می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

توصیف ستاره ایرانی فنرباغچه یعنی سعید معروف و کارنامه پر از دستاوردهای باشکوه او دشوار است.

به گزارش ولی بولونسسی، معروف که اسطوره والیبال ایران بوده تلاش زیادی برای تبدیل ایران به یکی از کشورهای صاحب نام در والیبال داشته است. در ادامه مصاحبه معروف را می‌خوانید:

*شما توانسته‌اید جام‌ها و مدال‌های زیادی را چه در تیم ملی و چه در تیم های باشگاهی در کارنامه خود جای دهید. نقطه عطف شما کجا بود و پرمعنی ترین این دستاوردها کدام بود؟

ما از سال ۲۰۱۱ بازی های لیگ جهانی را با تیم ملی شروع کردیم. قبل از آن فقط در آسیا مسابقه می دادیم و همیشه قهرمان می شدیم اما بعد از سال ۲۰۱۱ در عرصه جهانی شرکت کردیم. آن زمان در تورنمنت های بزرگ تری با تیم های ملی بهتر رقابت می کردیم.

برای من خیلی مهم بود چون در آن زمان محبوبیت والیبال زیاد شد و همه والیبال را در ایران دوست داشتند. همه از بچه ها تا سالمندان والیبال تماشا می کردند. حتی بازی های تیم های دیگر را هم تماشا می کردند. ما در تیم ملی والیبال ایران در تورنمنت های بزرگی شکرت کردیم، مسابقات بهتری داشتیم و بیشتر از همیشه لذت بردیم.

زمانی که در روسیه بازی کردم، جام روسیه، لیگ روسیه و لیگ قهرمانان اروپا را بردم، این جام‌ها واقعا برای من مهم بودند. اما نمی توانم بگویم کدام دستاورد مهم‌تر است. ما با ایران چهار بار قهرمان آسیا شدیم. این برای تیم ما بسیار مهم است. حضور ما در لیگ جهانی از آسیا در سال ۲۰۱۱ لحظه ای بود که همه چیز تغییر کرد.

*بسیار تحسین برانگیز است که بتوانید سال‌ها در بالاترین سطح والیبال ادامه دهید و به عنوان یک نماد زنده ورزشی چه در عرصه ملی و چه در عرصه بین المللی نشان داده شوید. این تداوم و این همه موفقیت در حرفه خود را به چه معیارهایی نسبت می دهید؟

وقتی والیبال را شروع کردم مجبور شدم خیلی چیزها را رها کنم؛ مدرسه و خانواده ام را رها کردم. من تمام توانم را برای والیبال گذاشتم. آن زمان هیچ چیز مثل الان نبود. والیبال در ایران زیاد دنبال نمی شد و ورزش محبوبی نبود. من تمام توانم را برای والیبال در زندگی گذاشتم و مجبور شدم خیلی چیزها را رها کنم. چیزی که من از همه بهتر می دانم والیبال است، در زندگی ام چیزی بهتر از والیبال بلد نیستم.

دوره هایی بود که ماه ها در اردو می ماندیم. اگر چیزی در زندگی برای او بدهید، زندگی آن را به نوعی به شما پس می دهد. همیشه از شب به روز و در تمام جنبه های زندگیم به والیبال فکر می کردم. من هرگز با تیم ملیم مسابقاتی را از دست نداده ام و در همه آنها شرکت کرده ام. والیبال هنوز در مرکز زندگی من است، تمام فداکاری ها را برای والیبال انجام دادم و والیبال همه چیز را به من داد. من از هر کاری که انجام می دهم راضی هستم. من با والیبال زندگی کردم.

مفهوم ورزشکاران جوان برای شما چیست و در این زمینه به ورزشکاران جوانی که تازه در ابتدای راه خود هستند چه توصیه ای دارید؟

این فرصت را داشتم که با سه رده سنی مختلف در تیم ملی بازی کنم. من جوانان را هم درک می کنم اما برخی از ورزشکاران جوان اهل دنیای دیگری هستند. گاهی اوقات نمی توانند به طور کامل تمرکز کنند. اگر می خواهند با موفقیت به اهداف خود برسند، باید بدانند که باید زندگی متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشند. بنابراین نمی دانم ما بهتر فکر می کنیم یا آنها! اما حالا همه چیز تغییر کرده است. وقتی با بازیکنان جوان تیم خودمان صحبت می‌کنیم، به آنها می‌گویم: «آیا می‌دانید چه چیزی را باید فدا کنید، چه چیزی باید بدهید و زندگی چه چیزی می‌تواند به شما بدهد تا به چیزی برسید؟ "

گاهی اوقات بازیکنان جوان بسیار با استعداد هستند اما قدر ارزشی را که خداوند به آنها می دهد را نمی دانند. آنها آنچه را که می خواهند انجام می دهند؛ خوب می پرند، سریع هستند و ...

آنها فراموش می کنند که باید سخت کار کنند، فکر می کنند بدون کار می توان همه چیز را با استعداد انجام داد اما وقتی حرفه ای می شوی باید با استعدادت سخت کار کنی، در چنین مواقعی باید چیزی را فراموش کنی. شما نمی توانید با اختلاط ورزش و زندگی خصوصی به طور همزمان موفق باشید، نمی توانید ورزش خود را از این طریق بهبود بخشید.

آرزوی اوج در ورزش نیازمند کمی تفکر شخصی و پاک کردن همه چیز است. اگر آنها خودشان را بشناسند، می توانند خیلی راحت و سریع رشد کنند. آنها می خواهند همه چیز داشته باشند، یک باشگاه خوب، یک تیم ملی خوب، پول خوب، زندگی خوب و ... بزرگترین اشتباه بازیکنان جوان این است که می خواهند بدون دادن چیزی به همه چیز برسند. اگر این مشکل را برطرف کنند، ممکن است اوضاع برای آنها بهتر شود.

*هر بازیکنی دوست دارد با سعید معروف بازی کند؛ پس بازیکن مورد علاقه سعید معروف در بین نام هایی که در طول دوران حرفه ای اش بازی کرده کیست؟

من با بازیکنان خیلی خوبی بازی کرده ام اما فکر می کنم ماکسیم میخائیلوف یک ورزشکار دیگری است.

*آیا در قسمت بعدی زندگی ورزشی شما را به عنوان مربی خواهیم دید، آیا برنامه ای در این راستا دارید؟

من قطعاً (۱۰۰%) یا حتی (۲۰۰%) به مربیگری فکر می کنم! پست های دیگر را زیاد دوست ندارم، فقط به مربیگری فکر می کنم.

*وقتی از فنرباغچه پیشنهاد دریافت کردید چه حسی داشتید، در روند نقل و انتقالات چه اتفاقی افتاد و آیا قبلا از تیم های ترکیه ای پیشنهاد نقل و انتقالاتی دریافت کرده اید؟ خیلی سریع با تیم سازگار شدید، روند انطباق برای شما چگونه بود؟

از سال ۲۰۱۵ پیشنهادهای مختلفی از تیم های ترکیه ای دریافت کرده بودم، از جمله سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸. وقتی پیشنهاد فنرباغچه آمد، در چین قرارداد داشتم.

فصل کوتاهی بود و در ابتدای شروع کار آن را انتخاب کردم زیرا کنجکاو بودم که چگونه پیش خواهد رفت و فقط می خواستم آن را امتحان کنم. من سه سال در چین بازی کردم، فکر می کردم چطور پیش می رود و می خواستم شانس خود را در ترکیه امتحان کنم. من مردم و باشگاه را دیدم، از دیدن یک باشگاه بسیار حرفه ای و بزرگ شگفت زده شدم. وقتی نه تنها والیبال، بلکه فوتبال، بسکتبال و سایر شاخه ها را هم دیدم، متوجه شدم که انتخاب مناسبی برای من است.

متوجه شدم که می‌توانم بخش خوبی از این سازمان باشم. مهم نیست چقدر طول می کشد، حتی اگر بخش کوچکی از این سازمان بزرگ باشم، تجربه خوبی برای من خواهد بود. حالا من طرفدار فنرباغچه هستم، من یک هوادار بزرگ فنرباغچه هستم. حتی اگر عضو کوچکی از این سازمان بزرگ باشم، تجربه خوبی برای من خواهد بود.

* فکر می‌کنی در نیمه‌نهایی چه کاری را باید بهتر انجام می‌دادید؟

از روز اولی که به ترکیه آمدم به من گفتند زراعت بانک بهترین تیم لیگ است اما در آن زمان ضعیف بازی کرئخ و به همین دلیل مربی خود را عوض کردند. بعد از ۹ برد متوالی مان می توانم بگویم که اعتماد به نفس زیادی پیدا کردیم. بزرگترین مشکل استراحت پایان لیگ بود. در این روند ۱۸ روز فاصله داشتیم و فقط دو بازی دوستانه انجام دادیم. اگر در بازی اول نیمه نهایی در خانه پیروز شده بودیم، ممکن بود شرایط برای ما متفاوت باشد.

*به عنوان یک بازیکن ستاره که در لیگ های مهمی مانند ایتالیا و روسیه بازی کرده اید، لیگ ترکیه را در مقایسه با لیگ های دیگر در عرصه جهانی در چه جایگاهی قرار می دهید؟

لیگ ترکیه می تواند در بین چهار لیگ برتر جهان قرار گیرد. سه چهار تیم خوب در لیگ حضور دارند. یک چیزی احساس می کنم که مربیان خوب بیشتری باید به لیگ بیایند. اگر مربیان خوب بیایند، کیفیت می تواند بیشتر شود.

*آیا قبلا به طور منظم به ترکیه می آمدید، آیا قصد دارید بعد از زندگی ورزشی خود به زندگی خود در اینجا ادامه دهید؟

زندگی در ترکیه خوب است، من آن را به کشور خود تشبیه می کنم. پنج سال پیش تصمیم گرفتم در آمریکا زندگی کنم اما می توانم برای کار در کشور ترکیه ادامه دهم. هم در والیبال بانوان و هم در والیبال آقایان ظرفیت بالایی دارد. فضایی وجود دارد که می توانید آنچه را که می دانید به اشتراک بگذارید و آموزش دهید. فکر می کنم پتانسیل بالایی از نظر ورزشی وجود دارد.

*تیم ملی والیبال مردان ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۲ والیبال مردان در گروهی سخت به مصاف حریفان می‌رود. تابستان گذشته اعلام کردید که به دوران ملی پوشی خود پایان می دهید، آیا این تصمیم ماندگار است و درباره آینده والیبال ایران چه فکری می کنید؟

در ایران همه فکر می کردند من از والیبال خداحافظی کردم. من آنجا مصاحبه رسمی انجام ندادم، در صفحه خودم به اشتراک گذاشتم که به کارم در تیم ملی پایان دادم. همه فکر می کردند والیبال را کنار گذاشتم اما در تیم ملی به کارم پایان دادم و اکنون فرصتی برای برگشتن ندارم.

بازیکنان جوان با استعدادی در ایران هستند، بازیکنان ۲۴-۲۵ ساله خوبی هم هستند که با آنها بازی می کنیم. من همه چیز را از نظر بازیکنان خیلی خوب می بینم، پتانسیل وجود دارد، اما کمی سخت خواهد بود. بعد از اینکه بیشتر چیزها تغییر کردند، از جمله نسل، مدتی طول می کشد تا همه چیز در آن جا بیفتد. شاید یکی دو سال سختی باشد اما می توانم بگویم بازیکنان خوب و با استعدادی هستند. در این فرآیند، هرچه سازمان بهتر باشد، تیم در رسیدن به اهداف خود سریعتر حرکت می کند.

*فنرباغچه را برای هم ورزشکاران خود در خارج از کشور چگونه توصیف می کنید؟

تیم های خوب دیگری نیز در دنیا وجود دارند اما آنها فقط با تیم های والیبال خود شناخته می شوند. وقتی از فنرباغچه صحبت می شود، شرایط متفاوت است، فنرباغچه باشگاه بزرگی است. اینکه باشگاهی مثل فنرباغچه هم در والیبال فعالیت می کند بسیار ارزشمند است. مردم تقریباً در همه جای دنیا علاقه زیادی به فوتبال دارند، اما برای ما بازیکنان بسیار مهم است که چنین باشگاه بزرگی از والیبال حمایت کند. این واقعیت که فنرباغچه یک باشگاه ورزشی تمام عیار است مرا تحت تأثیر قرار می دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین