کد خبر: ۷۷۰۷۲۳
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰

طالبان تظاهرات زنان معترض را در کابل سرکوب کرد

طالبان روز سه‌شنبه تظاهرات زنان علیه پوشش اجباری را در کابل سرکوب کردند. شماری از زنان که به فرمان پوشش اجباری طالبان اعتراض کردند، از سوی طالبان بازداشت و سپس آزاد شدند.
آفتاب‌‌نیوز :

طالبان روز سه‌شنبه تظاهرات زنان علیه پوشش اجباری را در کابل سرکوب کردند.

شماری از زنان که به فرمان پوشش اجباری طالبان اعتراض کردند، از سوی طالبان بازداشت و سپس آزاد شدند.

مؤنسه مبارز، یک تن از زنان فعال در کابل، می‌گوید که افراد طالبان آن‌ها را گروگان گرفته اند.

خانم مبارز در یک پست فیسبوکی کوتاه نوشته است: «نزدیک دروازه امر به المعروف گروه طالبان هستیم. افراد طالبان شماری از زنان فعال و معترض به حجاب اجباری را که در شهر نو کابل امروز برای دومین بار اعتراض کرده بودند، سرکوب کرده و شمار شان را بازداشت کرده اند.»

زنان معترض تایید کردند که پس از بازداشت، از سوی طالبان رها شدند.

زنان معترض که از سوی طالبان بازداشت شده بودند، گفتند که افراد طالبان آنها را تهدید به شلیک کردند و گفتند زنان به تحریک کشورهای غربی، علیه طالبان اعتراض می‌کنند.

زنان معترض در شهر نو کابل با شعار «زنان افغانستان در گرو طالبان»، «مردم افغانستان محتاج یک لقمه نان» به فرمان پوشش اجباری طالبان اعتراض کردند و خواهان تأمین عدالت شدند.

پس از فرمان اجرایی طالبان در مورد پوشش زنان، در جریان دو روز گذشته این دومین بار است که برخی از زنان در کابل به خیابان‌ها آمده و به حجاب اجباری اعتراض کردند.

مقام‌های طالبان اخیراً با انتشار دستورالعملی، به زنان هشدار دادند در صورت عدم رعایت پوشش مورد نظر این گروه مورد تنبیه قرار گرفته و بستگان آنها محاکمه و زندانی خواهند شد.

طالبان در این فرمان اجرایی، چادری (برقع) را «بخشی از فرهنگ با عزت افغانی و بهترین نمونه حجاب» دانسته است.

طالبان گفته است «حجاب باید طوری باشد که در آن تنها چشم زنان دیده شود.»

به دنبال صدور این فرمان، شماری زیادی از مدافعان و نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری از سیاست طالبان مبنی بر تحمیل حجاب اجباری بر زنان انتقاد کرده‌اند.

طالبان در ماه‌های اخیر با سر کوب گسترده و بازداشت گروهی زنان معترض، عملاً جلو اعتراض‌های مدنی زنان را گرفتند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان و بسته شدن مکاتب دخترانه از سوی این گروه، شماری زیادی از زنان در ولایت‌های مختلف به ویژه در کابل به سیاست‌های سخت‌گیرانه طالبان و به محرومیت زنان از حق آموزش و کار، به صورت دوامدار اعتراض کردند.

طالبان اما اعتراض زنان را سرکوب و فعالان حقوق زن را بازداشت کردند.

منبع: شفقنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین