کد خبر: ۷۷۰۸۱۶
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

ناگفته‌های لیپی از قهرمانی در جام جهانی و حضور در فوتبال آسیا

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایتالیا درباره حضور در جام جهانی و پستی و بلندی‌های دوران مربیگری خود صحبت کرد.
ناگفته‌های لیپی از قهرمانی در جام جهانی و حضور در فوتبال آسیا
آفتاب‌‌نیوز :

مارچلو لیپی سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایتالیا در یکی از دانشگاه‌های رم سخنرانی و دوران مربیگری خود را تحلیل کرد. دورانی که شامل قهرمانی در لیگ قهرمانان با یوونتوس و البته بردن معتبرترین جام در این ورزش یعنی جام جهانی بوده است.

به گزارش فوتبال ایتالیا، لیپی گفت: من در زمان خود بردهای زیادی کسب کردم اما به من اعتماد کنید، هیچ چیز نمی تواند با قهرمانی در جام جهانی آن هم با کشور خودتان مقایسه شود. هیچ لیگ قهرمانان یا اسکودتویی وجود ندارد که بتوان آن را با جام جهانی مقایسه کرد. قهرمانی در جام جهانی واقعا منحصر به فرد است.

آتزوری در سال ۲۰۰۶ در آلمان قهرمان شد. این تیم ابتدا در نیمه نهایی آلمان میزبان را شکست داد و در دیدار نهایی با برتری برابر فرانسه در ضربات پنالتی فاتح رقابت‌ها شد.

او درباره قهرمانی در جام جهانی گفت: مثل همیشه در این مسابقات، شما به شانس هم نیاز دارید و ما تا نیمه نهایی با تیم بزرگی بازی نداشتیم. قبل از بازی نیمه نهایی خیلی از هواداران ایتالیا با گریه به هتل ما می‌آمدند و می گفتند تلاش کنیم تا قهرمان شویم و ما این شادی را به آنها هدیه کردیم.

آتزوری در نیمه نهایی به مصاف آلمان میزبان رفت و در وقت اضافه با گل های فابیو گروسو و الساندرو دل پیرو ۲ بر صفر پیروز شد.

سرمربی ایتالیا خاطره جالبی از تمرین قبل از بازی داشت و گفت: صبح روز قبل بازی در آخرین تمرین متوجه حضور عکاس ها روی درخت ها شدم که به صورت پنهانی در حال گرفتن عکس بودند. همان موقع به همه بازیکنان گفتم پشت به درخت باشید و ناگهان لباس های خودتان را دربیاورید و بازیکنان این کار را انجام دادند و ما همه خندیدیم.

لیپی در سال ۲۰۱۹ پس از حضور در چین و تیم گوانگژو اورگراند بازنشسته شد. او درباره حضور در فوتبال چین نیز گفت: من همه افتخارات ممکن را در مربیگری به دست آورده بودم و احساس می کردم که از نظر اقتصادی آنطور که باید در حرفه ام پول به دست نیاورده بودم. بعد از پیشنهادهای زیادی که از آسیا داشتم بالاخره پیشنهاد چین را قبول کردم. آنها قصد داشتند گاس هیدینک را استخدام کنند، بنابراین من پرسیدم که قرار است چقدر به او دستمزد بدهند که سران چینی گفتند مبلغ ۱۰ میلیون یورو در سال. در آن لحظه، گفتم خوب شما هم می توانید روی من سرمایه گذاری کنید. من جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را بردم؛ جامی که پیش از این هرگز توسط یک باشگاه چینی فتح نشده بود. همچنین باید تاکید کنم که بهترین مربی، شایسته ترین مربی نیست، بلکه کسی است که می تواند بهترین روحیه تیمی را ایجاد کند.

لیپی که از او به عنوان یکی از بهترین مربیان دنیا و موفق‌ترین مربی ایتالیا یاد می‌شود با یوونتوس تورین به پنج قهرمانی در طی هشت سال هدایت این تیم رسید. او همچنین توانست در سال‌های ۱۹۹۶ به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا برسد. او از سال ۲۰۰۴ به عنوان مربی ایتالیا مشغول به کار شده بود و توانست قهرمانی در جام جهانی را به دست بیاورد که بهترین عملکرد دوران مربیگری او بود.

این مربی باتجربه، بازگشت دوباره به نیمکت تیم ملی ایتالیا را بدترین تصمیم دوران مربیگری خود دانست و گفت: بدترین و بزرگترین اشتباه دوران زندگی‌ام، موافقت برای بازگشت به تیم ملی ایتالیا بود. بعد از جام جهانی، تیمی را ترک کردم که قهرمان جهان شده بود و می‌توانست به درخشش خود ادامه دهد. بعد از ناکامی در یورو ۲۰۰۸، تصمیم گرفتم دوباره به تیم ملی برگردم که این بدترین تصمیم ممکن بود.

تیم ملی ایتالیا با هدایت لیپی در جام جهانی ۲۰۱۰، بسیار ضعیف ظاهر شد و حتی نتوانست از مرحله گروهی به دور بعد راه یابد تا لیپی مجبور شود حتی قبل از بازگشت به ایتالیا استعفا کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین