کد خبر: ۷۷۰۸۸۴
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲

هشدار چین به ناو آمریکایی در تنگه تایوان

ارتش چین امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که حرکت ناو آمریکایی در تنگه تایوان را رصد کرده و به آن هشدار داده است.
هشدار چین به ناو آمریکایی در تنگه تایوان
آفتاب‌‌نیوز :

یگان هفتم نیروی دریایی آمریکا گفته که این ناو با موشک هدایت‌شونده به نام "یو اس اس پورت رویال" یک سفر روتین در مسیر تنگه تایوان و از طریق آب‌های بین‌المللی داشته که بر اساس قوانین بین‌المللی هم بوده و این دومین ماموریت این چنینی از سوی نیروی دریایی آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا یک بار در ماه چنین پیمایش‌های آبی در تنگه تایوان دارد و همین مساله باعث خشم دولت چین شده چون این کشور، تایوان را بخشی جدایی‌ناپذیر از قلمروی خود می‌داند.

فرماندهی بخش شرقی ارتش چین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، نیروهای این کشور حرکت این ناو آمریکایی را به طور کامل رصد کرده و هشدار دادند: ایالات متحده بارها چنین اقداماتی را اجرا کرده و دردسر ایجاد می‌کند، سیگنال‌های اشتباهی را به نیروهای استقلال‌طلب تایوان ارسال و عمدا تنش‌ها را در سراسر تنگه تایوان تشدید می‌کند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: نیروهای بخش شرقی ارتش چین همچنان در هر زمانی در حالت آماده‌باش بالا قرار دارند و قاطعانه با هر تهدید و اقدام تحریک‌آمیزی مقابله می‌کنند و از حق حاکمیت و یکپارچگی قلمروی چین دفاع خواهند کرد.

نیروی دریایی آمریکا نیز گفته که مسیر پیمایش این ناو از طریق کریدوری در تنگه تایوان و فراتر از آب‌های منطقه‌ای و ساحلی چین بوده است. در این میان، وزارت دفاع تایوان نیز گفته که این ناو آمریکایی به سمت شمال این تنگه پیمایش داشته و اوضاع در این گذرگاه آبی عادی است.

آمریکا مانند بسیاری دیگر از کشورها روابط عادی دیپلماتیک با تایوان ندارد اما بزرگترین حامی بین‌المللی این جزیره و تامین‌کننده تسلیحات برای آن است و همین مساله به محلی برای تنش بین پکن و واشنگتن بدل شده است

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین