کد خبر: ۷۷۱۱۲۹
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸

واکنش روسیه به بیانیه رهبران فنلاند درباره پیوستن به ناتو

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو درصورت ملحق شدن فنلاند به تانو اقدامات فنی و نظامی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
واکنش روسیه به بیانیه رهبران فنلاند درباره پیوستن به ناتو
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیانیه سائولی نینیسته، رئیس جمهوری و سانا مارین، نخست وزیر فنلاند و تایید ایده ملحق شدن این کشور به ناتو توسط آنها، یک تغییر بنیادی در رویکرد سیاست خارجی فنلاند است.

این وزارتخانه اشاره کرد که روسیه به فنلاند اطمینان داده است که هیچگونه سوء نیتی نسبت به این کشور وجود ندارد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه کشورهای عضو ناتو را مسئول فشار بر فنلاند به منظور متقاعد کردن این کشور برای پیوستن به ناتو دانست.

در این بیانیه آمده است: هدف ناتو؛ تداوم نفوذ به سوی مرزهای روسیه و ایجاد بال دیگری برای تهدید نظامی کشورمان است و تاریخ درباره دلایلی که فنلاند تبدیل شدن خاکش به جبهه‌ای برای رویارویی نظامی با روسیه و ازدست دادن استقلال خود در تصمیم گیری را با آنها توجیه می‌کند، قضاوت خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرد: روسیه بارها تاکید کرده است که حق انتخاب راه‌های تضمین امنیت ملی فنلاند متعلق به مقامات و مردم این کشور است و هلسینکی باید مسئولیت و عواقب پیوستن به ناتو را برعهده بگیرد.

این وزارتخانه در ادامه هشدار داد که پیوستن فنلاند به ناتو، به شدت به روابط دوجانبه و تلاش‌ها برای حمایت از ثبات و امنیت در شمال اروپا آسیب می‌زند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: در صورت ملحق شدن فنلاند به ناتو روسیه ناگزیر خواهد شد اقدامات نظامی و فنی را برای مقابله با خطرات این اقدام برای امنیت ملی خود انجام دهد.

در این بیانیه تاکید شده است: پیوستن فنلاند به ناتو نقض صریح تعهدات بین‌المللی این کشور ازجمله معاهدات صلح پاریس در سال ۱۹۴۷ و همچنین توافقنامه منعقد شده میان مسکو و هلسینکی در سال ۱۹۹۲ درباره مبانی اصول میان آنها است. این توافقنامه تصریح می‌کند که دو کشور متعهد هستند تا اجازه استفاده از سرزمین خود برای تهاجم نظامی علیه یکدیگر را ندهند.

وزارت خارجه روسیه در پایان خاطرنشان کرد: ما با توجه به شرایط پاسخ خواهیم داد.

این بیانیه پس از آن صادر شد که رئیس جمهوری و نخست وزیر فنلاند در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که به دنبال پیوستن هرچه سریعتر این کشور به پیمان ناتو هستند.

در این بیانیه که به امضای سائولی نینیسته، رئیس جمهوری و سانا مارین، نخست وزیر این کشور رسیده، آمده است: «در هفته‌های اخیر بحث‌های مهمی در مورد عضویت احتمالی فنلاند در ناتو صورت گرفت. زمان لازم است تا پارلمان و کل جامعه فنلاند موضع خود را در این خصوص اعلام کنند. ضمن اینکه زمان لازم است تا برای این موضوع با کشورهای عضو این پیمان و همچنین سوئد گفتگو کنیم.»

این دو مقام ارشد فنلاند در ادامه تاکید کردند که لحظه تصمیم‌گیری نزدیک است و هلسینکی باید برای عضویت در ناتو درخواست خود را ارائه دهد.

در بخش دیگری از این بیانیه با اعلام حمایت این دو مقام ارشد دولتی از عضویت در ناتو آمده است: «عضویت در ناتو فنلاند را تقویت خواهد کرد ضمن اینکه فنلاند هم به عنوان عضوی از ناتو اثری متقابل روی کل این اتحاد دفاعی خواهد گذاشت. ما امیدواریم که اقدامات ملی که لازمه این تصمیم است به سرعت در آینده نزدیک صورت پذیرد.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین