کد خبر: ۷۷۱۲۱۶
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲

بازبینی چشم انداز اوپک از تقاضای جهانی برای نفت

اوپک پیش بینی میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۲ را برای دومین ماه متوالی کاهش داد و به تاثیر حمله روسیه به اوکراین، رشد نرخ تورم و ظهور دوباره واریانت اُمیکرون در چین، به عنوان دلایل این تجدیدنظر اشاره کرد.
بازبینی چشم انداز اوپک از تقاضای جهانی برای نفت
آفتاب‌‌نیوز :

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود، پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳.۳۶ میلیون بشکه در روز رشد می کند که ۳۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه پیش این گروه است.

جنگ اوکراین، قیمتهای نفت را در مارس برای مدت کوتاهی به بالای ۱۳۹ دلار در هر بشکه رساند که بالاترین حد از سال ۲۰۰۸ بود و فشارهای تورمی را تشدید کرد. اوپک به وضعیت چین اشاره کرد که اجرای گسترده قرنطینه های سخت گیرانه، این کشور را با بزرگترین شوک تقاضا از سال ۲۰۲۰ روبرو کرده است.

در گزارش اوپک آمده است: انتظار می رود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ تحت تاثیر تحولات ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و همچنین محدودیتهای پاندمی کووید ۱۹ قرار بگیرد.

با این حال اوپک همچنان انتظار دارد مصرف نفت جهان در سه ماهه سوم سال میلادی جاری از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور کند و میانگین سالانه آن در سال ۲۰۲۲ بالاتر از نرخ سال ۲۰۱۹ باشد که هنوز پاندمی آغاز نشده بود.

اوپک با اشاره به رشد تورم و تحکیم سیاستهای پولی، پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ را از ۳.۹ به ۳.۵ درصد پایین برد و اعلام کرد پتانسیل رشد اقتصادی کاملا محدود است و تنها ممکن است در صورت پیدا شدن راه حلی برای وضعیت روسیه و اوکراین و تدابیر محرک مالی و ضعیف شدن پاندمی روی دهد که عوامل مذکور به اتفاق هم، باعث رشد چشمگیر فعالیت بخش خدمات خواهند شد.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در قالب گروه اوپک پلاس، سرگرم تسهیل محدودیت عرضه ای هستند که در اوج بحران پاندمی کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشتند و در مقابل فشارهای غرب برای افزایش سریعتر تولید مقاومت می کنند.

وزیران اوپک پلاس در دیدار اخیرشان، بحران اوکراین را نادیده گرفته و به برنامه اولیه برای افزایش تدریجی تولید پایبند ماندند و افزایش تولید به میزان ۴۳۲ هزار بشکه در روز در ژوئن را تصویب کردند.

اما اوپک پلاس به دلیل عدم سرمایه گذاری بعضی از اعضای این گروه در میادین نفتی و افت عرضه روسیه در نتیجه تحریمهای دولتهای غربی و بایکوت خودخواسته خریداران، افزایش تولید کمتر از سهمیه تصویب شده داشته است.

طبق گزارش اوپک، تولید نفت این گروه در آوریل ۱۵۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲۸.۶۵ میلیون بشکه در روز رسید در حالی که این گروه قرار بود تحت توافق اوپک پلاس، تولیدش را ۲۵۴ هزار بشکه در روز بالا ببرد.

پیش بینی رشد عرضه تولیدکنندگان غیراوپک در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده شد و ۲.۴ میلیون بشکه در روز پیش بینی شد. اوپک پیش بینی خود از میزان تولید نفت روسیه را به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و برآوردش از رشد تولید آمریکا را تقریبا بدون تغییر نگه داشت.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک انتظار دارد تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۸۸۰ هزار بشکه در روز رشد کند که تغییری نسبت به پیش بینی ماه گذشته نشان می دهد اما این گروه اعلام کرد احتمال رشد بیشتر تولید آمریکا در اواخر سال میلادی جاری وجود دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین