کد خبر: ۷۷۱۲۶۶
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

نگرانی استرالیا از حضور کشتی‌های چینی در آب‌های این کشور

استرلیا امروز (جمعه) اعلام کرد که یک کشتی اطلاعاتی چینی را در آب‌های غربی خود و در ۹۰ کیلومتری یک مرکز مهم دفاعی مشاهده کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

اسکات موریسون، نخست‌وزیر اسرالیا گفت، کشتی نیروی دریایی چین وارد آب‌های سرزمینی استرالیا نشد، اما حضورش در آن مکان «نگران‌کننده» بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موریسون به خبرنگاران گفت: واضح است که این یک کشتی اطلاعاتی است و ما را تحت نظر دارند و ما نیز آن‌ها را تحت نظر داریم.

استرالیا اخیرا این کشتی اطلاعاتی را در حال عبور از کنار ایستگاه ارتباطی نیروی دریایی «هارولد ای. هولت» رهگیری کرد؛ ایستگاهی که توسط زیردریایی‌های استرالیا، آمریکا و متحدانش استفاده می‌شود.

سفارت چین در استرالیا تا این لحظه درخواست‌ها برای اظهار نظر در این باره را بی‌پاسخ گذاشته است.

استرالیا ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) انتخبات سراسری برگزاری می‌کند و مسئله خطر امنیت ملی چین یکی از محورهای اصلی کارزارهای انتخابات بوده است.

پیتر داتون، وزیر دفاع استرالیا در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: فکر می‌کنم این یک عمل تهاجمی است و به این دلیل این را می‌گویم که کشتی مذکور تا به این حد به سمت جنوب آمده است.

داتون گفت: این (کشتی) در نزدیکی تاسیسات نظامی و اطلاعاتی در سواحل غربی استرالیا بوده است.

روابط این دو شریک تجاری عظیم در سال‌های اخیر به دلیل مسائلی از جمله نفوذ چین در استرالیا و منطقه اقیانوس آرام مخدوش شده است.

داتون «زمان‌بندی عجیب» حرکت این کشتی را پرسش‌برانگیز خواند؛ اما «کارن اندروز» وزیر کشور استرالیا ارتباط این کشتی با کارزار انتخابات این کشور را رد کرد و اسکات موریسون نیز یادآور شد که این نخستین باری نیست که یک کشتی چینی به سواحل استرالیا نزدیک می‌شود.

کشتی‌های نیروی دریایی چین در سال‌های اخیر مکررا در نزدیکی سواحل شمالی و شرقی استرالیا مشاهده شده‌اند و همین کشتی چینی در سال گذشته تمرینات نظامی مشترک آمریکا و استرالیا در سواحل شرقی این کشور تحت نظر داشت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین