کد خبر: ۷۷۲۱۴۹
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸

آماده‌باش نمایشگاه کتاب برای پنجشنبه و جمعه

رئیس کمیته اجرایی نمایشگاه کتاب با توجه به پیش‌بینی شلوغی‌ در روزهای پایان هفته در نمایشگاه، از آماده‌باش نیروهای خدماتی و حمل‌ونقل برای این روزها خبر داد
آماده‌باش نمایشگاه کتاب برای پنجشنبه و جمعه
آفتاب‌‌نیوز :

علی‌ رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هفتمین نشست خبری از نشست‌های روزانه این رویداد فرهنگی که امروز (چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه) در سالن یاس مصلای تهران برگزار شد، درباره حجم بالای تخفیف‌های نامتعارف کتاب در نمایشگاه اظهار کرد: به ناشران توصیه می‌کنیم هیجان‌زده نشوند و نگران این موضوع نباشند که اگر یک روز بخش حضوری نمایشگاه تعطیل شود، آثارشان مورد استقبال قرار نگیرد. از ساعت‌های اولیه جمعیت قابل توجهی در نمایشگاه حضور داشتند، برخلاف گزارش‌هایی که اظهار می‌شد نمایشگاه کتاب رونق لازم را نداشته، می‌بینیم میزان بازدیدکنندگان مانند الگوهای هرساله بوده و الگوی متفاوتی نسبت به سال‌های قبل نداریم. شاید برخی از رفتارها نشانه نگرانی ناشران از فروش آثارشان باشد.

او در ادامه گفت: ناظران سالن‌ها مستمرا درباره ارائه تخفیف‌های نامتعارف تذکر می‌دهند و موضوعات به کمیته‌های مربوطه برای رسیدگی به تخلف‌های احتمالی ارجاع می‌شود اما خود ناشران هم باید فعالانه نسبت به تذکرات عمل کنند. آنچه ناظران سالن‌ها انجام می‌دهند، ابتدا گفت‌وگو و تذکر است اما مجموعه اتحادیه‌های نشر نسبت به این اتفاق به صورت شفاهی اظهار نظر می‌کنند و لازم است به صورت جدی‌تر با مسائل و کج‌کارکردهای احتمالی در صنعت هم برخورد کنیم.

رمضانی درباره ارسال اشتباه کتاب در نمایشگاه مجازی به خریدار گفت: مرکز پاسخ‌گویی ۹۱۰۰۹۸۹۸ یکی از کارهای جدی‌اش رسیدگی به اشکالاتی است که در خرید مجازی و ارسال آن اتفاق می‌افتد. خریداران باید شکایت‌شان را ثبت کنند و همکارانمان آن را پیگیری می‌کنند یا پول به خریدار برمی‌گردد یا اثر درست ارسال می‌شود.

سخنگوی نمایشگاه درباره فعالیت‌های فرهنگی که در این دوره محقق شده است، اظهار کرد: آنچه طراحی شده بود این بود که رنگ متفاوتی در این حوزه در نمایشگاه سی و سوم داشته باشیم؛ این هم در جانمایی سالن‌ها برای این حوزه در نظر گرفته شده و هم در تنوع برنامه‌ها و به کارگیری ظرفیت‌های بیرونی که می‌توانند ختم به کتاب شوند و نیاز مشتری و خواست مشتری را تامین کنند.

او درباره ارائه‌ کتاب‌های کپی در نمایشگاه گفت: این موضوع مربوط به نمایشگاه نیست و در ضوابط نشر در اداره کتاب و کتابخوانی است؛ طبیعتا آن‌ها نظارت‌های لازم مطابق با قانون را انجام می‌دهند اما با تشکیل هیئت نظارت بر ضوابط نشر امیدواریم برای این حوزه قاعده‌گذاری خوبی انجام شود تا کمتر شاهد تولید ثانویه باشیم و تولید اولیه باشد تا نویسندگان و مترجان واقعی آثارشان را بتوانند عرضه کنند.

علی رمضانی درباره عرضه کتاب‌های کودک و نوجوان در سالن ناشران عمومی نیز بیان کرد: مطابق آیین‌نامه عرضه محصولات ناشران باید در بخش مربوطه خود باشد و آثار کودک و نوجوان در بخش کودک و نوجوان نمایش داده شود و به فروش برسد اما اگر ناشرانی هر دو حوزه را کار می‌کنند و کتاب‌های عمومی دارند و هم حوزه دانشگاهی کار می‌کنند یا حوزه کودک و نوجوان کار می‌کنند، چنانچه فرایند راهنمایی مراجعه‌کننده را داشته باشند، قاعدتا برای آن‌ها تخلف محسوب نمی‌شود.

او ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌ای‌ که از استقبال مردم در دو روز پایانی هفته داریم از مردم خواهش می‌کنم گروهی و خانوادگی از بخش‌های مختلف نمایشگاه بازدید کنند، همچنین از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب همچنین درباره هیئت رسیدگی به تخلفات نیز اظهار کرد: در جلسه اول به ۱۰ ناشر رسیدگی شده بود. در جلسه دوم هم ۴ ناشر خارجی و ۴ ناشر داخلی برایشان احکام اولیه صادر شد که مجموعا تا الان ۱۸ پرونده صدور رأی داشتند و جلسه سوم هیئت تخلفات امروز آغاز به کار می‌کند. تخلفات بیشتر درباره فروش کتاب غیر، تخفیف غیرمتعارف و برخی هم استفاده از دستگاه کارتخوان غیرمجاز در نمایشگاه بوده است.

او آمار فروش نمایشگاه را هم به این ترتیب اعلام کرد: در پایان روز هفتم نمایشگاه، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به مردم فروخته شده که این رقم قابل توجهی است. همچنین ۲۰۰ هزار بسته توسط ناشران به پست تحویل داده شده که از این میزان ۷۵ هزار بسته تا ظهر امروز به دست مخاطبان رسیده است.

او در ادامه درباره فعالیت‌های بخش‌های مختلف توضیحاتی ارائه داد.

به گفته رمضانی مرکز پاسخگویی و اطلاع‌رسانی، به ۳۱ هزار تماس پاسخ داده‌ است که از این میزان بیش از ۲۴ هزار تماس ورودی و بیش از ۶ هزار تماس خروجی بوده است.

در بخش دیگری از نشست حسین صفری، رئیس کمیته اجرایی نمایشگاه کتاب با بیان این‌که بخش ادبیات و کتاب هر رسانه‌ای بخش جهادی آن است، اظهار کرد: جمعیت امروز به اندازه پنجشنبه و جمعه نمایشگاه‌های سال‌های گذشته است و شلوغی امروز را با توجه به تعطیلی روز گذشته نمایشگاه پیش‌بینی می‌کردیم. این توزیع جمعیت پیک کار را به چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه می‌رساند. نیروهای ایمنی، امدادی و خدمات‌رسان و بخش‌های مختلف مترو، تاکسیرانی و اتوبوسرانی بخش‌های ویژه پیش‌بینی‌شده در نمایشگاه هستند که امروز با تک‌تک آن‌ها صحبت کردیم. با مجموعه نیروی انتظامی جلسه خوبی داشتیم تا افزایش نیرو و گشت تخصصی بیرون از نمایشگاه داشته باشند و با مجموعه شهربان هم درباره بساط.گستران جلسه‌ای داشتیم و مقرر شد اقدامات ویژه‌ای برای آن صورت بگیرد.

او خاطرنشان کرد: در ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب هم موضوعات مختلف اجرایی اعم از تهویه نمایشگاه و موضوعاتی را که به امکانات رفاهی برمی‌گردد مانند استراحت‌گاه‌ها و امانات تقویت می‌کنیم تا پنجشنبه و جمعه آرامی داشته باشیم. از عزیران می‌خواهیم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، مترو در این مدت همراهی ویژه‌ای با ما داشته از جمله کاهش سرخط قطارها و ارسال قطار خالی. البته برای پنجشنبه و جمعه علاوه بر پارکینگ‌های مصلی، پارکینگ‌های همجوار و پارکینگ بیهقی پیش‌بینی شده تا به بازدیدکنندگان خدمات‌دهی کنند. تاکنون ۴۰ هزارنفر ورودی پارکینگ داشتیم و مترو ۳۰۰ هزار نفر را به نمایشگاه رسانده است.

سخنگوی نمایشگاه در پایان نشست از ناشران خواست نسبت به ارسال کتاب‌های خود در بخش مجازی تعجیل داشته باشند.

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین