کد خبر: ۷۷۲۳۰۱
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۵
دشمنان ما از آشوب‌ها برای امتیازگیری از ایران در مذاکرات از این اتفاقات استفاده می‌کردند

واکنش امام جمعه قم به اعتراضات اخیر: مشکلات کشور یک‌شبه حل نمی‌شود/ مردم صبر کنند

خطیب جمعه این هفته قم حل مشکلات کشور را نیازمند هماهنگی همه قوا و همراهی مردم و بهره گیری از مدیران مجرب دانست.
آفتاب‌‌نیوز :

آیت الله سید محمد سعیدی امروز ۳۰ اردیبهشت ماه در خطبه های این هفته نماز جمعه قم در مصلی قدس قم، با اشاره به سالروز آزادی فتح خرمشهر، گفت: مقام معظم رهبری بیان کردند که بر اساس سنت الهی، حق، هنگامی به پیروزی می رسد که پیروانش در همه احوال استقامت نشان دهند و فتح خرمشهر از مصادیق این شجاعت و عزم و استقامت است.

وی افزود: روزچهارم خرداد، سالروز مقام و پایداری مردم قهرمان دزفول، و کنگره شهدای روحانی است. شهدای روحانی در عرصه جهاد تبیین و همچنین جهاد رزم به تأسی از امام حسین(ع) جان خود را تقدیم حریم الهی کردند تا دین خدا و حریم مردم حفظ شود.هفته پیش حجت الاسلام والمسلمین فاطمی نیا از اساتید اخلاق به لقاء الله پیوستند؛ رهبر معظم انقلاب در پیامی با تعابیر جالب و جامعی چون اطلاعات گسترده و پیام های جذاب، ایشان را منبعی پرفیض برای جوانان دانستند.  رهبر معظم انقلاب در پیامی با تشکر از فعالان دلسوز حوزه جمعیت، تلاش برای افزایش نسل، جوان شدن نیروی انسانی کشور و چاره جویی برای نجات کشور از پیری سیاست، جوان سازی کشور را از فرایض مهم کشور دانستند که امیدواریم همگان در این امر موفق باشند و گام های اساسی بردارند.

آیت الله سعیدی با اشاره به شهادت مظلومانه امام صادق(ع) اظهار کرد: امام صادق(ع) ۳۴ سال امامت شیعیان را به عهده داشتند و به دست منصور داونقی به شهادت رسیدند و در بقیع به خاک سپرده شدند؛ شخصیت ایشان به حدی برجسته است که عالمان اهل سنت نیز توجه خاصی به ایشان دارند و این مسیر را ستوده اند.

وی یادآورشد: مزدوران رژیم پهلوی در چنین روزی به مدرسه فیضیه حمله کردند و مجلس عزایی که به امر آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شده بود را بهم زدند و به ضرب و شتم طلاب پرداختند و خداوند هم این واقعه را به زمینه ای برای سرنگونی نظام پهلوی قرار داد.

امام جمعه قم با اشاره به مسائل و مشکلات کشور افزود: در حل مشکلات باید از کسانی استفاده شود که تجربیات مدیریتی دارند. تجربه مدیریتی در سطح کلان، همراه با تعهد و دلسوزی برای نظام و کشور و داشتن برنامه صحیحی و اطلاع رسانی درست و به موقع می تواند وضع کشور را بهبود ببخشد. مشکلات کشور یک شبه به وجود نیامده که یک شبه به پایان برسد. برای بهبود وضع اقتصادی و قرار گرفتن اقتصاد کشور در مسیر صحیح باید با توجه به رهنمودهای دلسوزانه و راهگشای مقام معظم رهبری در این مسیر حرکت کرد. یکی از گام های اساسی و قاطع آن است که دولت محترم، با کمک سایر قوا، رانت خواری را در کشور از بین ببرند. مسئولان نباید بگذارند که عده ای زالوصفت، درآمدهای حرام به دست آورده و باید زمینه درآمدهای آنها را از بین ببرند. اقدامات جدید دولت باید پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

آیت الله سعیدی با اشاره به اینکه میزان قاچاق و نوع آن در کشور افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: یکی از شعارهای مهم رئیس جمهور محترم در رقابت های انتخاباتی، مبارزه با فساد و رانت خواری بود که در این زمینه گام های مهمی برداشته اند ولی هنوز جای کار بسیاری وجود دارد و مردم نیز با صبر و همراهی دولت را در این مسیر کمک کنند.

وی با اشاره به برخی ناآرامی ها یادآور شد: مردم مؤمن و پیرو ولایت در بسیاری از شهرها اعلام انزجار خود را از آشوب‌گران اظهار کردند. مردم عزیز ما باید کاملا به هوش باشند و رد پای دشمن را در این آشوب ها مشاهده کنند. دشمنان ما برای ضربه زدن به نظام از یک سو و همچنین برای امتیازگیری از ایران در مذاکرات از این اتفاقات استفاده می کردند. اگر پشتوانه مذاکره کنندگان قوی باشد می توانند از حقوق مردم به خوبی دفاع کنند. خوشبختانه دولت آقای رئیسی ارتباط عمیقی با مردم دارد که می توانند از این مسیر بهترین راه حل ها را برای حل مشکلات مردم بیابند. همچنین همه نهادها باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند تا دولت در اهداف خودش موفق باشد.

خطیب جمعه قم در خطبه اول نیز در تفسیر آیه ۴۴ سوره توبه بیان کرد: خداوند در سوره توبه از موضع گیری مومنین و منافقین در زمینه جهاد در راه خدا یاد کرده است. خداوند در این آیه با برشمردن ویژگی مومنان در برخورد با تکالیف شرعی، صف مومنین از منافقین را جدا می کند و می فرماید: کسانی که به معاد ایمان دارند برای نرفتن به جبهه از پیامبر رخصت نمی خواهند.

آیت الله سعیدی اظهار کرد: مومنان همیشه با کمال شوق و رغبت آماده جهاد هستند و اگر امکان جهاد نداشته باشند، همیشه محزون هستند. مومنان همیشه برای عمل به تکالیف الهی نیازی به عذر آوردن ندارند؛ ولی منافقان بر خلاف مومنین، برای فرار از انجام تکالیف الهی در پی اذن گرفتن و توجیه کردن عذر و بهانه و گناه خود می باشند.

وی یادآورشد: خداوند در پایان آیه ۴۴ به یک بیان کلی و تقوای نظامی و سیاسی مومنان اشاره می کند. این آیه پیام هایی دارد از جمله اینکه ایمان به معاد مهمترین تکیه گاه عمل به وظیفه است، مومنان با جان و مال برای خدا جهاد می کنند، مومنان برای عمل به وظیفه بهانه نمی آورند، همچنین مومنان را باید روزهای سخت و جهاد شناخت نه در کنج خانه ها؛ این موارد رموزی هستند که به انسان بصیرت الهی می بخشد.

منبع: حوزه

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین