کد خبر: ۷۷۲۸۸
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۸۷ - ۱۰:۳۱
گزارش آفتاب درباره احتمال خروج سیمان از سبد حمایتی دولت
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب‌-‌سرویس اقتصاد و صنعت: در حالی که برخی از خبرگزاری‌ها روز دوشنبه اخبار متناقضی را درباره خروج سمیان از سبد حمایتی منتشر کردند دولت در این ارتباط به سکوت خود ادامه داد و اطلاع رسمی و مشخصی را از وضعیت سیمان نداد.

با اینحال خبرگزاری نزدیک به دولت نهم، «فارس» در این خصوص خروج سیمان از سبد حمایتی رابه نقل از رئیس انجمن صنفی كارفرمایان صنعت سیمان، معاون امور معادن وزیر صنایع و معادن و رئیس ستاد ویژه سیمان قطعی اعلام کرد و نوشت: «براساس تفاهم‌های اصولی با دولت نهایتا در خردادماه طرح مشترك ساماندهی تولید و توزیع سیمان و به عبارتی طرح مشترك وزارتخانه‌های بازرگانی، صنایع و انجمن صنفی تولید كنندگان سیمان در راستای اجرای طرح جامع سیمان به تصویب دولت رسید».

محمد حسن پورخلیل محور این مصوبه را تنظیم بازار ذكر كرد و اظهار داشت: «براساس اصل 44 قانون اساسی اعتماد دولت به تشكل‌ها برای تولید و توزیع سیمان شكل گرفت و قرار است سیمان تولیدی كارخانجات كشور با همكاری انجمن صنفی كارفرمایان و اتحادیه مصالح فروشان و اصناف ساماندهی و توزیع شود».

وی دربیان جزئیات این طرح خاطرنشان كرد: «قرار است براساس این طرح از قیمت فروش هر تن سیمان در كارخانجات جدید كه از نیمه دوم سال 84 به بعد راه‌اندازی شده‌اند هزار تومان و در كارخانجات قدیم به ازای هر تن 4 هزار تومان به بودجه تنظیم بازار اختصاص یابد».

پورخلیل تاكید كرد: «این مبالغ در حساب انجمن صنفی كارفرمایان سیمان با نظارت وزارت‌خانه‌های بازرگانی و صنایع صرف جابجایی كلینكر و سیمان از استان‌های كم مصرف به پرمصرف و در صورت لزوم واردات خواهد شد».

وی اظهار داشت: «طرح ساماندهی اولین مرحله خروج سیمان از سبد حمایتی دولت است و تولید و توزیع در اختیار نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌های بازرگانی، صنایع و انجمن صنفی صنعت سیمان قرار می‌گیرد».

رئیس انجمن صنفی كارفرمایان صنعت سیمان گفت: «در این طرح اصلاح قیمت نیز دیده شده است كه به زودی ابلاغ و اعلام می‌شود».

به گفته رئیس انجمن سیمان ظرفیت تولید این محصول در كشور هم‌اكنون 55 میلیون تن و میزان تولید 50 میلیون تن است.

پورخلیل گفت: «تقاضای هیات مدیره و انجمن صنفی تولید كنندگان سیمان از مردم این است كه نگران تامین سیمان مورد نیازشان نباشند چرا كه سیمان به حد كافی تولید و توزیع خواهد شد».

در همین حال معاون امور معادن وزیر صنایع و معادن و رئیس ستاد ویژه سیمان نیز با تایید خبر خروج سیمان از سبد حمایتی تصریح كرد: «انجمن صنفی تولید كنندگان سیمان مسئولیت تنظیم بازار سیمان را پذیرفته است».

مسعود سمیعی نژاد خبر فارس مبنی بر خروج سیمان از سبد حمایتی را تایید كرد و اظهار داشت: «طرح ساماندهی تولید و توزیع سیمان آماده اجرا است. انجمن تولید كنندگان سیمان باید این مصوبه را اجرا كنند و تعهد كرده است كه بتواند بازار را تنظیم كند».

سمیعی نژاد در پاسخ به این پرسش كه ظاهرا در طرح مهلت زمانی برای تنظیم بازار توسط بخش خصوصی و تولید‌كنندگان تعیین شده است، گفت: «دستور‌العمل‌ها كاملا مشخص است و انجمن می‌تواند از فردا آن را اعلام كند».

وی مصوبه دولت را آماده سازی خروج سیمان از سبد حمایتی دولت تا آزادسازی كامل ذكر كرد و گفت: «از این پس تمام برنامه‌ریزیها و جا به جایی‌ها توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد».

اما خبرگزاری مهر با انتشار مطلبی این خبر فارس را رد و بدون ذکر منبع اعلام کرد: «با تصویب طرح ساماندهی تولید و توزیع سیمان در دولت شرایط برای خروج سیمان از سبد حمایتی دولت آماده شده ولی وزارت بازرگانی با خروج سیمان از سبد حمایتی به صورت مشروط موافقت کرده است».

این خبرگزاری ادامه داد: «با اجرای طرح ساماندهی تولید و توزیع سیمان، سیمان به صورت تدریجی از سبد حمایتی دولت خارج می شود. برهمین اساس سیمان همچنان در سبد حمایتی دولت قرار دارد».

وزیر صنایع و معادن وزیر صنایع و معادن نیز در گفتگو با مهر تاکید کرده است: «آمارهای کنونی از وضعیت سیمان نشانگر این است که نیاز بازار با تولید داخل مرتفع می شود، اما با این حال دولت مصوب کرده که اگر دستگاههای دولتی نیاز به سیمان بیشتری داشته باشند، بتوانند آن را از خارج تامین کنند تا فشار از بازار داخلی برداشته شود». 

به گزارش آفتاب، وزیر صنایع و معادن در دی‌ماه سال گذشته گفت بود: «در صورت متعادل شدن میزان تولید و مصرف سیمان در داخل، این محصول معدنی تا سه ماه آتی از سبد حمایتی خارج خواهد شد».

گفتنی است تا هنگام تنظیم و مخابره این گزارش خبر رسمی از سوی دولت درباره وضعت سیمان منتشر نشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین