کد خبر: ۷۷۲۹۸۱
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از راه اندازی خط تولید زخم پوش‌های بیولوژیک پژوهشکده یارا خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

محسن فاتح گفت: مجموعه پژوهشکده زخم و ترمیم بافت یارا از جمله مجموعه های دانش محور جهاددانشگاهی است که تمام فعالیت های آن بر پایه مطالعات بنیادی و محصول محور است. اکنون برخی از محصولات این مجموعه وارد فاز تولید نمونه های اولیه و آزمایشگاهی شده اند.

به گفته وی فعالیت های عمده این مجموعه عمدتا دانش بنیان بوده و اکنون شرایط و فرصتی مناسب برای پژوهشگران این حوزه مهیا کرده است. طبیعتا چنین فعالیت هایی می توانند بخشی از نیازهای حوزه سلامت جامعه را برطرف کنند.

فاتح گفت: یکی از رسالت های این مجموعه در سال " تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" ساخت زخم پوش های بیولوژیک است که اکنون نمونه‌ آزمایشگاهی آن تولید شده و آماده ورود به مرحله نیمه صنعتی و ایجاد خط تولید است.

وی درباره مشخصات این زخم پوش ها گفت: در تولید و ساخت این زخم پوش ها از بافت زنده مانند پرده های جفتی استفاده می شود که می تواند به عنوان یک داربست روی سطح زخم عمل کند و روند بهبود زخم را تسریع کند. این زخم پوش ها برای انواع زخم های ناشی از بیماری های مزمن، دیابتی و سوختگی قابلیت استفاده دارد.

معاون پژوهشی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران عنوان کرد: ما اکنون پتانسیل راه اندازی دو تا سه مجموعه دانش بنیان که محصولات اولیه آن ها تولید شده اند را داریم؛ اما طبیعتا باید چالش های اداری این حوزه برطرف شوند تا بتوانیم آن ها را وارد فاز شرکت های خصوصی کنیم.

فاتح گفت: تبدیل دانش فنی به محصول موجود در بازار، یکی از معضلاتی است که اکنون پژوهشگران این حوزه با آن مواجه هستند . فاصله این دو مسئله باعث شده است تا ورود محصولات به بازار سخت شود؛ اما خوشبختانه در حال حاضر شرکت های واسطه ای را ایجاد کرده ایم که چنین فرایندی در آن ها شکل بگیرد و دانش فنی را تبدیل به محصولی کند تا قابلیت استفاده در بازار و فروش و ارائه به جامعه را داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که اقتصاد دانش بنیان تا چه میزان می تواند نیاز جامعه را برطرف کند، گفت: تولید دانشی ارزشمند است که طبیعتا بتواند معضل اجتماعی یک جامعه را برطرف کند. همچنین باید ابعاد اقتصادی این قضیه را نیز در نظر بگیریم. قطعا اگر اقتصادمان مبتنی بر دانش باشد یا به عبارت دیگر دانش تولید شده ما ابعاد اقتصادی داشته باشد، سرمایه های موجود در کشورمان حفظ و نگهداری خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین