کد خبر: ۷۷۳۷۳۷
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
عشایر قره داغ در منطقه ارسباران، کوچ خود، از قشلاق به ییلاق را در ابتدای فصل بهار هر سال، آغاز و در شهریور ماه به پایان می‌رسانند، ولی امسال به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، گرم شدن بیش از حد هوا، و در نتیجه کاهش بارش‌ها، کوچ عشایر از اواسط ماه سوم بهار آغاز شده است. روستاییان و عشایر کشور، حدود سی درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و نقش پررنگی در تولید و توسعه اقتصادی کشور دارند.
آفتاب‌‌نیوز :

قره داغ، یک ناحیهٔ کوهستانی و جنگلی است که در شمال استان آذربایجان شرقی و جنوب رودخانه ارس واقع شده است.منطقه حفاظت شده ارسباران به عنوان یک ذخیرگاه کره زمین از سوی یونسکو مورد توجه است. این منطقه که به فسیل زنده نیز معروف است، مساحتی در حدود ۸۰ هزار هکتار دارد.

کوچ عشایر قره داغ از قشلاق‌های دشت مغان مخصوصا منطقه خدآفرین شروع می‌شود و در ارتفاعات شهرستان‌های اهر، هریس، ورزقان، سراب و کلیبر (شیور-بزگوش-قوچ گلی) ختم می‌شود و به تعلیف جمعیت دامی خود می‌پردازند. ایل راه جاده میان قشلاق به ییلاق است که زمان‌های گذشته توسط کوچ نشینان مشخص شده است در جاده ایل راه عشایر بنا به شرایط اعم از خرید ما یحتاج یا رسیدگی به دام‌های مریض ویا شرایط جوی تنها سه روز مجازند که بمانند.

عشایر آذربایجان شرقی در قالب دو ایل ارسباران وشاه سون و از ده طایفه مستقل تشکیل یافته است که همه ساله در فصل ییلاق پذیرای دام‌های پنج هزار خانوار عشایر میهمان استان‌های همجوار ازجمله اردبیل می‌باشد. توجه بیش از پیش به وضع معیشت مردم در روستا‌ها و نیز عشایر کشور می‌تواند با ایجاد نشاط و امید در میان مردم، سبب گرم شدن کسب و کار و رونق زمینه‌های اقتصادی این قشر زحمتکش و نیز بهبود صنعت گردشگری در کشور شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین