کد خبر: ۷۷۸۱۰
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۸۷ - ۲۱:۱۸
تحلیلی بر تغییر استاندار کرمان در آخریت سال دولت نهم
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب- وحید قرایی*: سر انجام حرف مجموعه دولت برای تغییر استاندار کرمان به کرسی نشست و دکتر حبیب الله دهمرده، استاندار سابق سیستان و بلوچستان جایگزین عبدالمحمد رئوفی نژاد استاندار دزفولی کرمان شد. 

این تغییر و تحول در حالی روی داد که دقیقاً همزمان با این انتصاب دو استاندار و یک سرپرست وزیر نیز در دولت نهم منصوب شدند تا محمود احمدی نژاد نشان دهد که حتی ممکن است نه در ماههای آخر دولت خود که حتی در واپسین لحظات عمر کابینه دولتش یکی از منصوبان خود را عزل و دیگری را به جایش معرفی کند.
 
در این میان تغییر استاندار کرمان حاشیه های زیادی داشت به طوری که غیر منطقی بودن تغییری این چنینی به زعم بسیاری از فعالان سیاسی استان کرمان کار را بدانجا کشاند که حتی مجموعه اصلاح طلبان استان کرمان از باقی ماندن استاندار اصولگرا و حامی سرسخت دولت نهم در مقام خود دفاع کردند و به راحتی تن به پذیرش استاندار جدید ندادند. 

اما شاید باور قلبی کرمانی ها این بود که رییس دولت نهم هیچ درخواست و تمایلی را برای تغییر تصمیمش در انتصاب مدیران جدید نمی پذیرد و البته ثابت هم شد چنین است که برخلاف دولت مردان پیشین که ثبات حداکثری در مدیریت را در دستور کار داشتند دولت نهم در این مورد اعتقادی به ثبات در مدیران خود ندارد.

در این حال باید پذیرفت که کرمانی ها بایستی روزهای تجربه نشده ای را با مدیریت جدید ارشد این استان شاهد باشند که فردی دانشگاهی که ریاضیات رشته تحصیلی اوست از استانی دیگر و البته از سیستان و بلوچستان، بر مسند استانداری این استان می نشیند. عنوانی که تاکنون به دست کسانی بود که یا بومی استان محسوب می شدند و یا می شد آنها را تا حدود زیادی کرمانی و یا تحت لوای کرمانی‌ها به حساب آورد.
 
به هر حال تغییر استاندار کرمان خواه ناخواه انجام شده است و اینک در سال آخر دولت نهم می توان به انتظار تغییرات آتی در مجموعه مدیریت استان کرمان نشست تا با هدایت استاندار سابق سیستان و بلوچستان احتمالا تحولاتی در آن به وجود آید.

این گمانه زنی وجود دارد که همان اراده‌ای که استاندار کرمان را تغییر داد قاعدتا توانایی این را هم دارد مدیران دیگر استان را نیز تغییر دهد البته تا جایی که با دیگر طیف های سیاسی اصولگرا با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری وارد چالش جدی نشود. 

به اعتقاد بسیاری مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با ترکیبی از مجموعه ی از نمایندگان با گرایشات متفاوت سیاسی ناظری حساس به تغییرات مدیریتی آتی در استان کرمان خواهد بود تا آن موازنه‌ای که تاکنون روند امور سیاسی و اقتصادی این استان را به پیش برده است دچار خدشه جدی نشود و کرمانی ها ابتکار عمل را در اداره استان خود از دست ندهند. 

اما این تغییر به نظر می رسد برندگانی نیز در استان کرمان دارد. طیفی از اصولگرایان که از زمان سفر رییس جمهور به استان کرمان خواهان برکناری عبدالمحمد رئوفی نژاد بودند و بخشی از طیفی که حمایت از دکتر محمد رضا پور ابراهیمی(عضو شورای عالی بورس) را در انتخابات مجلس هشتم برعهده داشتند. 

جمعیت مدافعان عدالت نیز از همین مجموعه‌ است که مدتهاست به عنوان اصولگرایان منتقد در استان کرمان مورد پذیرش اصولگرایان حاکم بر این استان قرار نمی گیرند و اینک به احتمال زیاد از فضای بیشتری برای فعالیت های سیاسی خود بهره خواهند برد ضمن اینکه این وعده دکتر پورابراهیمی که در ساعات پایانی منتهی به انتخابات مجلس هشتم رد صلاحیت شد در مورد تغییرات مدیران سیاسی استان کرمان، ظاهرا محقق شده است. 

اما بدون توجه به حاشیه‌ها عده‌ای معتقدند که باید روی اشتراکات کرمانی ها با استاندار جدید حساب ویژه باز کزد. دکتر دهمرده از استانی می آید که مانند استان کرمان به دلیل شرایط جغرافیایی و جوی همواره با محرومیت های مختلف دست و پنجه نرم کرده و علاوه بر اقتصاد، مواد مخدر و امنیت پایدار دغدغه بزرگ آن است. او می تواند بدون درگیر شدن در حاشیه های سیاسی با توجه به تجارب قبلی خود برنامه های مفیدی برای توسعه اقتصادی، رفع محرومیت خصوصا در جنوب استان کرمان و ایجاد امنیت اجرا کند تا تجربه خوشایندی از یک مدیر غیر بومی در ذهن مردم استان کرمان بر جای گذارد... 

حقیقت این است که در مورد یک فضای تجربه نشده مدیریتی- سیاسی نمی‌توان گمانه زنی های دقیقی کرد و بعد از شروع به کار رسمی دکتر دهمرده و نحوه چینش مدیران و معاونان و مشاوران در کسوت استاندار کرمان در روزهای آتی می توان در مورد اثرات حضور وی در استان کرمان اظهار نظر های دقیق تری صورت داد. 

* خبرنگار آفتاب در کرمان

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین