کد خبر: ۷۷۸۵۷۶
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
این بنای تاریخی متعلّق به عارف بنام آن زمان، شیخ براق بابا از خاصان دربار سلطان محمد خدابنده در دوره ایلخانی است. همچنین باستان شناسان و محقّقان، این مجموعه را به سلطان چلبی منسوب نموده و تاریخ احداث بنا را سال ۷۲۸ هجری قمری بیان نموده اند. این بنا با نام مقبره چلپی اوغلی به عنوان یکی از آثار ملی ایران در استان زنجان به ثبت رسیده است.
آفتاب‌‌نیوز :

"مقبره چلبی اوغلی سلطانیه" در مسیر سلطانیه – خدابنده و در ۵۰۰ متری جنوب غربی سلطانیه واقع شده است. بنای تاریخی چلبی اوغلی را به او نسبت می‌دهند که در قرن هشتم احداث شده است. این برج آجری به جز آجرچینی هیچ تزیین دیگری ندارد و گنبد نیز کاملا ساده و بدون کاشی کاری است. در داخل این آرامگاه ابتدا یک محراب با مقرنس کاری و گچ بری زیبا و چند طاق نمای آراسته به مقرنس کاری به چشم می‌خورد. در کف آرامگاه حفره‌هایی قرار دارد که به سرداب منتهی می‌شود. مزار شیخ و همچنین چند قبر دیگر در این قسمت قرار گرفته که به احتمال زیاد قبور شاگردان و مریدان شیخ است.

بنای دوم خانقاهی است که از یک صحن اصلی و مرکزی تشکیل شده است. در دو طرف این صحن مرکزی حجره‌های شاگردان و مریدان به صورت بنایی دو طبقه شامل رواق قرار داشته است. ورودی خانقاه در ضلع شمالی قرار داشته و در ضلع جنوبی ایوانی قرار دارد که دو تالار در دو سمت آن واقع شده است. این تالار‌ها جمع خانه نام دارد و محل اقامت فقرا و همچنین خادمان بنا بوده است.

خود ایوان که به سمت قبله قرار گرفته، محرابی بسیار زیبا آراسته به مقرنس کاری و گچ بری‌های ظریف به چشم می‌خورد. کف این ایوان نیز با سنگ مرمر مفروش شده است. این بنا با نام "مقبره چلپی اوغلی" در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین