کد خبر: ۷۷۹۱۰۵
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳
یک عضو هیات رئیسه مجلس نامه ۲۰۲ نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور را در حمایت از افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی قرائت کرد و گفت: نمایندگان درخواست دارند منافع مردم را در اولویت تصمیم گیری‌های خود قرار دهید.
آفتاب‌‌نیوز :

احمد امیرآبادی فراهانی د جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی نامه ۲۰۲ نماینده مجلس خطاب به رئیس جمهور در حمایت از افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی را به شرح زیر قرائت کرد:

«بسم الله الرحمن الرحیم

باید محبوبترین کار‌ها در نزد تو اموری باشند که در حق با میانه روی موافقت‌تر و در عدالت عام‌تر و گسترده و با رضایت رعیت هماهنگ‌تر است، چرا که خشم عامه مردم خشنودی خواص بی اثر می‌سازد. پایه دین و جمعیت مسلمین و ذخیره دفاع در برابر دشمنان تنها عامه امتند؛ بنابراین باید گوش تو با آن‌ها و میل تو با آن‌ها باشد. (بخش‌هایی از نامه حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر)

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رئیسی

رئیس جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

مساله عدم دسترسی به پزشک و دندانپزشک در بسیاری از نقاط کشور به یک معضل اساسی برای مردم تبدیل شده است. وضعیت در خدمات دندانپزشکی چنان بغرنج است که مردم شهر‌های بزرگ و حتی پایتخت نیز در دسترسی به دندانپزشک و خدمات درمانی دندانپزشکی دچار مشکلات بسیار جدی از جمله صف‌های انتظار طولانی و هزینه‌های بالای درمان هستند.

جناب آقای رئیس جمهور، با وجود اختلافات موجود بر سر نسبت دندانپزشک به جمعیت، متاسفانه تمام سناریو‌های مطرح شده از سوی نهاد‌های مختلف نشان دهنده کمبود شدید نسبت دندانپزشک به جمعیت کشور در مقایسه با سرانه سال ۲۰۱۸ کشور‌های منطقه و کشور‌های پیشرو در نظام سلامت است.

از طرفی با توجه به وسعت بالای جغرافیایی بسیاری از استان‌های کشور در صورتی که دسترسی مردم به دندانپزشک در شهر محل سکونت فراهم نباشد لازم است تا صد‌ها کیلومتر را برای دسترسی به خدمات درمانی طی کنند. متاسفانه آمار سازمان نظام پزشکی نشان می‌دهد سرانه پزشک نسبت به وسعت جغرافیایی در تمام استان‌های کشور به جز تهران، در شرایط بحرانی قرار دارد.

جناب آقای دکتر رئیسی، اینکه متولیان صنفی دندانپزشکی با هرگونه افزایش ظرفیت دندانپزشکی مخالفت کنند قابل پیش بینی است، اما در این میان جای تعجب است که مسئولین وزارت بهداشت که می‌بایست تمام تلاش خود را برای اصلاح وضعیت به نفع مردم به کار گیرند با نهاد‌های صنفی دندانپزشکی همصدا شده و بدون ارائه برنامه‌ای به مخالفت با مصوبه افزایش ظرفیت دندانپزشکی می‌پردازند. در حالی که آمار پذیرش دندانپزشکی در سال‌های اخیر نشان دهنده وجود امکانات برای افزایش حداقل ۵۰ درصدی ظرفیت پذیرش است، مردم و نمایندگان آن‌ها از مسئولین دولتی که صفت مردمی و انقلابی را به یدک می‌کشد انتظار دارند که نه تنها ظ رفیت پیشین را محقق کنند، بلکه برای رفع نیاز مردم هیچ محدودیتی را بر خود نپذیرند، نه اینکه مانند مسئولین پیشین که بانی وضع موجود درمان دهان و دندان مردم هستند بهانه تراشی کنند.

همانطور که مستحضرید ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور در اقدامی بجا و قابل تقدیر افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی به صورت پلکانی را مصوب نموده است.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از این اقدام انقلابی ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، حمایت خود را از این اقدام ابراز می‌داریم و از حضرتعالی می‌خواهیم منافع مردم را در اولویت تصمیم گیری‌های خود قرار داده و مطابق با برنامه ارائه شده در سند تحول دولت مردمی در خصوص افزایش ظرفیت دندانپزشکی نسبت به اجرای مصوبه، توجهات ویژه خود را مبذول فرمایید.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین