کد خبر: ۷۷۹۶۱۴
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
عراق و ترکیه ۳ برابر موجودی آب؛ بروی دجله مخزن ایجاد کرده‌اند
سخنگوی صنعت آب گفت: آورد دجله حدود ۴۳ میلیارد متر مکعب است اما ۳ برابر این آورد یعنی حدود ۱۳۰ میلیارد متر مکعب مخزن برای اهداف ذخیره‌سازی آب از سوی سه کشور بخصوص ترکیه و عراق ایجاد شده است، آورد فرات هم حدود ۳۰ تا ۳۴ میلیارد متر مکعب است که ۵ برابر آن یعنی حدود ۱۷۰ میلیارد متر مکعب بارگذاری مخزن اتفاق افتاده است.
آفتاب‌‌نیوز :

فیروز قاسم‌زاده درباره پروژه داپ و گاپ و تاثیر آن بر ایران اظهار داشت: کشور ترکیه در راستای سیاست‌های توسعه‌ای پروژه‌هایی را در بخش آب آغاز کرده که از مهمترین آنها داپ و گاپ هستند، داپ در حوزه آبریز رودخانه ارس و گاپ در حوزه آبریز دجله و فرات و در بالادست واقع شده و قرار است آب را ذخیره‌سازی کنند، اگر ترکیه معیارهای زیست محیطی را رعایت نکند در پایین‌دست منجر به اتفاقاتی خواهد شد اما اگر حقابه زیست محیطی تعیین و کشور ترکیه مجاب به رعایت شود؛‌ از آسیب جلوگیری می‌شود.

وی افزود: پروژه گاپ روی حوزه رودخانه‌های دجله و فرات اجرایی می‌شود ایران از فرات سهمی ندارد اما 6 درصد از آورد 78 میلیارد متر مکعبی دجله در کشور ما واقع شده است، ما به خاطر اقدامات بشردوستانه و حسن همجواری با کشور عراق متصور در این سهم اندک هم سعی کردیم حقابه زیست محیطی را رعایت کنیم و آب را به سمت پایین‌دست رهاسازی می‌کنیم، اما اجرای پروژه گاپ از سوی ترکیه تبعات زیست محیطی بر پایین‌دست داشته به طوری که شاهد ورود ریزگردها به ایران هستیم.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به سدسازی‌های ترکیه، عراق و سوریه بروی دجله و فرات گفت: آورد دجله حدود 43 میلیارد متر مکعب است اما 3 برابر این آورد یعنی حدود 130 میلیارد متر مکعب مخزن برای اهداف ذخیره‌سازی آب از سوی سه کشور بخصوص ترکیه و عراق ایجاد شده است، آورد فرات هم حدود 30 تا 34 میلیارد متر مکعب است که 5 برابر آن یعنی حدود 170 میلیارد متر مکعب بارگذاری مخزن اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه ما نگران اقدامات سدسازی و ایجاد مخازن بروی دجله و فرات هستیم، خاطرنشان کرد: در بخش ترکیه از طریق دیپلماسی مباحث را دنبال می‌کنیم که تضمین‌هایی حاصل شود تا تبعات زیست محیطی ایران را تهدید نکند، هرچند این تهدیدها فراتر از ایران بوده و کل منطقه را تحت‌الشعاع قرار داده است، چند بار نیز از کشور عراق دعوت رسمی بعمل آوردیم که بتوانیم معاهداتی داشته باشیم تا از تبعات منفی زیست محیطی بر ایران جلوگیری شود اما از سوی مقامات عراق استقبال نشد ولی ما همچنان پیگیر موضوع هستیم.

قاسم‌زاده درباره پیگیری موضوع حقابه و تبعات زیست محیطی از مسیری غیر از دیپلماسی گفت: وزارت نیرو اقدامت خود را در حوزه دیپلماسی انجام می‌دهد، خارج از این مبحث اگر اقدامی متصور باشد در حیطه وظایف وزارت خارجه است و وزارت نیرو دخالتی ندارد، اما قطعا خصوصا با کشورهای همسایه در حوزه رودخانه‌های مرزی دیپلماسی آب را پی می‌گیریم و در حال حاضر اقدام دیگری را حداقل در بخش فنی متصور نیستیم و اعتقاد داریم که این مسائل از طریق دیپلماسی حل می‌شود و اقدامات دیگر تاثیرگذاری پایدار نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: در هر حال عدم رعایت حقابه محیط زیست علاوه بر تاثیرگذاری روی کمیت و کیفیت منابع آب، منابه آب در دسترس را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، همچنین به دلیل کاهش دبی منجر به کاهش کیفیت آب شده و امکان برداشت از این منابع را سلب می‌کند.

سخنگوی صنعت آب یادآور شد: علاوه بر آسیب‌های زیست محیطی؛ طبیعتا اگر منابع آبی از یک منطقه حذف شود کیفیت خاک هم به مرور از دست می‌رود، پوشش گیاهی از بین می‌رود و ممکن است کانون‌های ریزگرد در منطقه بوجود آید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
6
59
مشکلات با عراق همچنان پا برجا است و ما چقدر خوش خیال نسبت ّبه آنها هستیم.
عدالت خدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
6
56
... چقدر کوچیک شدیم عراق ما را قبول نداره
Ddhg
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
3
39
هیچ چیز بدون راهکار نیست،به هرشکل ممکن باید حق خود رابگیریم ،اعتماد کامل نباید به هرکشوری بکنیم. اول منافع کشور وملت خودمان را درنظربگیریم.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
6
41
...حالا‌هی‌برید‌بگید‌عراق‌برادر‌واون‌عراق‌برادر هم اینطور‌شمارو‌پس‌میزنه
Amir
|
Netherlands
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
8
42
مانسبت به همسایگان کشورمان بسی مهربان هستیم براحتی ازحق ملتمان برای نجات ورفاه آنها می گذریم،خوشابه حال ماکه چنین سردمدارانی داریم
دماوند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
5
37
خدایش. واقعیت اقتدارما این است؟
کارشناس محیط زیست و متخصص سدسازی
|
Germany
|
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
0
24
سلام
متن اینکه نوشتید بشردوستانه نسبت به حقابه عراق بسیار زننده است.
شما اگر انسانیت داشتید حقابه خوزستان را می دادید.
مردم راآواره و کشت وزراعت راخشک نمی کردید حیوانات و پرندگان وآبزیان را از بین نمی بردید.
شماهورالعظیم را بخاطر استخراج نفت خشک کردید وتحویل کشورچین کمونیست دادید.
پیشنهادمی دهم دوستان درگوگل
مصیبت( سد گتوند) را حتما ببینند مدت زمان ان ۴دقیقه است .ببینید از زمان رفسنجانی با خوزستان،سپس دیگر استانها چه کردند.آب شیرین را شورکردند هورالعظیم راخشکاندند نفت رافروختند وخشکسالی و خاک و گرما را به خوزستان و تمام کشورتحمیل کردند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
17
10
درآستانه اربعین حسینی؟؟؟
اتفاقی نیست این اخبار
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
2
22
وقتی ضعیف باشید وضعیت بهتر از این نمیشود موشک دارید ولی اب ندارید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
25
ازکجا به کجا رسیدیم وای خدا اینده ایران چه خاهد شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین