کد خبر: ۷۸۰۰۷۴
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۹
سه برابر شدن آمار میزان مراجعه به بیمارستان‌ها، هشدار‌ها درباره شیوع سویه جدید و ... از احتمال جدی خیز دوباره کرونا در چند ماه آینده حکایت دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

«چندماهی بیشتر از فوتی‌های سه‌رقمی و مبتلایان چهاررقمی کرونا نمی‌گذرد که خیالمان بابت این ویروس مرموز راحت شده بود اما حالا برخی خبرها و آمارها از احتمال جدی شیوع موج جدید در ایران حکایت دارند. همزمان با بالارفتن تعداد مبتلایان در کشورهای اروپایی، در ایران هم طی دو هفته اخیر موارد ابتلا به کرونا در کشور سه برابر شده است.

طی ماه‌های گذشته مردم در یک اقدام خودخواسته رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به حداقل ممکن رساندند و شاید همین رویه باعث شده یک بار دیگر موضوع افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در کشور در صدر اخبار قرار بگیرد. دکتر مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی کمیته علمی مقابله با کرونا، در همین زمینه احتمال داد که مانند بسیاری از مناطق جهان، در ایران هم سویه «بی ای ۴ و بی ای ۵» غالب شود.

مینو محرز، عضو دیگر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، هم گفته است: از دیدن جمعیت زیادی از مردم که ماسک نمی‌زنند، وحشت کردم، حدود ۹۵درصد مردم ماسک نداشتند. ادامه این روند وحشتناک خواهد بود.

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفته است: هم اکنون شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا با شیب کم، در بخش سرپایی و بستری هستیم. این در حالی است که مسئله اصلی، واکسیناسیون است که طبق آمارها هنوز بسیاری دوزهای دوم و سوم را دریافت نکرده‌اند.

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم‌اکنون شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا با شیب کم، در بخش سرپایی و بستری هستیم. دکتر درخشان با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی اپیدمیولوژیست‌ها بیماری ویروسی مدتی فروکش می‌کند و احتمال اوج‌گیری دوباره آن وجود دارد، اظهار کرد: ابتلای تعداد زیادی از مردم و گسترش واکسیناسیون موجب شد تا زمینه انتقال بیماری برای مدت زمانی، محدود شود اما هم‌اکنون شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا با شیب کم، در بخش سرپایی و بستری هستیم.

او با بیان اینکه استفاده‌نکردن از ماسک به‌خصوص در فضاهای سربسته موجب افزایش سرعت انتقال بیماری می‌شود، تصریح کرد: هیچ پایانی را نمی‌توان برای بیماری‌های ویروسی به خصوص کرونا تصور کرد و برای پیشگیری از این بیماری، همچنان باید به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توجه داشت.

او با اشاره به اینکه مراکز منتخب کرونا همچنان در حال خدمت‌رسانی به بیماران هستند، خاطرنشان کرد: از نظر تعداد تست‌های پی ‌سی‌آر و کیت‌های آزمایشگاهی محدودیت وجود ندارد.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین