کد خبر: ۷۸۲۷۹۶
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
این روزها که دوباره بر تزریق دز چهارم واکسن کرونا تاکید می شود، اینکه در دز چهارم چه واکسنی تزریق کنیم به سوال برخی افراد تبدیل شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سیاوش وزیری متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری در این خصوص گفت: واکسنهای غیر فعال شده ویروسی برای استفاده در دز چهارم(یادآور) ضعیف و ناکارآمد هستند، اما واکسن‌هایی که با اجزای پروتئینی بازترکیب هستند، توانایی تقویت تمامی پلتفرم ها را دارند.

وی افزود: چنانچه افراد سه دز اول را واکسن آسترازنیکا زده‌اند، برای دز چهارم واکسن پاستوکوک پلاس، رازی، اسپایکوژن و آسترازنیکا پیشنهاد می شود.

وزیر عنوان کرد: همچنین اگر افراد سه دز اول را سینوفارم زده اند، بهتر است برای دز چهارم واکسن پاستوکوک پلاس، اسپایکوژن، رازی، آسترازنیکا و سینوفارم بزنند.

وی به افرادی که سه دز اول را واکسن برکت زده اند، پیشنهاد کرد از واکسن های پاستوکوک پلاس، رازی، اسپایکوژن، برکت و آسترازنیکا استفاده کنند.

این متخصص بیماریهای عفونی گفت: واکسنهای رازی، اسپایکوژن و پاستوکوک هم برای افرادی که سه دز اول را پاستوکوک زده اند، پیشنهاد می شود.

وی ادامه داد: چنانچه افراد دو دز اول را سینوفارم و دز سوم را پاستوکوک پلاس زده اند، برای دز چهارم واکسن اسپایکوژن، رازی و پاستوکوک پیشنهاد می شود.

وی افزود: همچنین اگر شخصی دو دز اول را سینوفارم و دز سوم را آسترازنیکا زده، بهتر است دز چهارم از واکسن های رازی، اسپایکوژن، پاستوکوک و آسترازنیکا استفاده کند.

وزیری پیشنهاد کرد افرادی که دو دز اول را آسترازنیکا یا اسپوتنیک و دز سوم‌ را پاستوکوک پلاس زده اند، برای دز چهارم‌ از واکسن های اسپایکوژن، رازی و پاستوکوک استفاده کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین