کد خبر: ۷۸۳۰۳۹
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
یک متخصص بیماریهای عفونی به تشریح علائم زیرسویه های جدید اُمیکرون پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر علیرضا جانبخش با اشاره به شیوع زیرسویه های جدید امیکرون با نام های B.A.4 و B.A.5 گفت: این دو زیرسویه از قدرت سرایت بالایی برخوردارند و به طور معمول موارد ابتلا با شیوع بصورت خانوادگی همراه است.

وی در خصوص علائم این دو زیرسویه جدید گفت: صحبت های مختلفی در این زمینه مطرح می شود، اما علائم این دو زیرسویه هم تفاوت چندانی با موارد قبلی کرونا ندارد.

جانبخش افزود: علائم این دو زیرسویه هم مشابه سرماخوردگی است و با علائم گلودرد، سرفه، عطسه، بدن درد، کوفتگی بدن و... خود را نشان می دهد.

وی یادآور شد: در میان این علائم، "گلودرد" نشانه بارزتر ابتلا به زیرسویه های جدید است.

این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: در برخی موارد هم علائم گوارشی مانند دل پیچه، اسهال و استفراغ در مبتلایان مشاهده شده است.

جانبخش در خصوص میزان کشندگی این زیرسویه های جدید هم گفت: در این زمینه هم صحبت های بسیاری مطرح شده و برخی کشندگی آن‌ راب ا توجه به میزان مرگ و میر بالا در اروپا و آمریکا بالا دانسته اند، اما آنچه مسلم است بسته به سطح واکسیناسیون، وضعیت اقلیمی و ژنتیکی هر جامعه می تواند این آمار متفاوت باشد و به نظر می رسد فعلا قضاوت در خصوص کشندگی این زیرسویه ها در ایران زود است.

وی افزود: در حال حاضر تعداد موارد سرپایی در حال افزایش است و بطور معمول از دو تا سه هفته دیگر بستری ها و پس از سه تا چهار هفته دیگر نیز فوتی ها افزایش می یابد، بنابراین فعلا نمی توان قضاوت درستی در خصوص میزان کشندگی زیرسویه های جدید داشت.

جانبخش خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است اینکه در صورت درگیری ریه احتمال کشندگی هم افزایش می یابد.

 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین