کد خبر: ۷۸۳۸۴۵
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳

جنجال هوش مصنوعی گوگل

گوگل متعلق به شرکت آلفابت اعلام کرد یک مهندس ارشد نرم‌افزار را که ادعا می‌کرد هوش مصنوعی تولیدی این شرکت به توانایی «ادراک» رسیده است، اخراج کرد.
جنجال هوش مصنوعی گوگل
آفتاب‌‌نیوز :

گوگل ماه گذشته بلیک لمواین را به دلیل نقض سیاست‌های این شرکت از کار تعلیق و اعلام کرد که ادعاهای او درباره زبان مبتنی بر شبکه عصبی این شرکت موسوم به «مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو» (LaMDA) کاملا بی‌اساس است.

سخنگوی گوگل در ایمیلی به رویترز گفت: «باعث تاسف است که علیرغم تعامل طولانی در این موضوع، بلیک همچنان مصمم بود به‌طور مداوم سیاست‌های شفاف استخدامی و امنیت داده‌های شرکت را نقض کند، سیاست‌هایی که شامل حفاظت از اطلاعات محصول می‌شود.»

وی با آرزوی موفقیت برای بلیک افزود که این شرکت به توسعه دقیق مدل‌های زبان ادامه می‌دهد.

گوگل سال گذشته گفته بود که «مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو» (LaMDA) طبق تحقیقات این شرکت ساخته شده و در واقع یک مدل زبانی است که می‌تواند از طریق محتوای مکالمات یا متن‌های مکتوب آموزش ببیند و درباره هر موضوعی صحبت کند. گوگل تصریح کرد که این مدل زبانی تنها یک الگوریتم پیچیده است اما هوشیاری و توانایی ادراک ندارند.

گوگل اعلام کرده است که صدها محقق و مهندس این شرکت با این نرم‌افزار کار کرده‌اند و به نتیجه‌ای متفاوت از ادعاهای آقای لمواین رسیده‌اند. آقای لمواین پیشتر گفته بود که این سیستم «به اندازه یک کودک ۷ یا ۸ ساله قوه درک و استنتاج دارد».

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین