کد خبر: ۷۸۵۳۳۱
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
آیت الله شاهرخی گفت: گشت ارشاد برای امر به معروف و نهی از منکر است و باید شیوه آن صحیح باشد؛ مثلا خانم‌ها به خانم‌ها تذکر بدهند و آن هم نه تذکر در جمع؛ و نیز رعایت ادب، وقار، متانت و اخلاق را داشته باشند.
آفتاب‌‌نیوز :

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تأکید بر اینکه مردان و زنان ایرانی باید هوشیار باشند و مغلوب فرهنگ مخرب غرب نشوند، گفت: گشت ارشاد برای امر به معروف و نهی از منکر است و باید شیوه آن صحیح باشد؛ مثلا خانم ها به خانم ها تذکر بدهند و آن هم نه تذکر در جمع؛ و نیز رعایت ادب، وقار، متانت و اخلاق را داشته باشند.

خلاصه گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی را در ادامه می خوانید:

- عفاف و حجاب، جزو ضروریات دین است. حجاب پوشش ظاهری و عفاف خصلت ها و فضیلت های باطنی است که هرکس از آنها برخوردار شد از حجاب ظاهری هم برخوردار خواهد شد. یعنی حجاب میوه عفاف است؛ یکی پوشش ظاهری و دیگری پوشش باطنی است. در آیات متعدد قرآن از جمله آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور در باب حجاب برای زن و مرد صراحت دارد. آیه ۵۹ سوره احزاب هم می فرماید به زنان مسلمان بگو روسری های بلند را بر سر بیندازند و برای اینکه به عفت شناخته شوند و مورد اذیت و آزار قرار نگیرند، این بهتر است.

- وقتی بانوی محترمه ای که شریف و نجیب است زینت خودش را آشکار کرد، طبیعتا با چشمان مردان آلوده مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. لذا قرآن می فرماید برای اینکه به عفت شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند این کار بهتر است. علامه طباطبایی می گوید «جلابیب» جمع جلباب است؛ لباسی است که زن به تن می کند و تمام اندام زن را می پوشاند؛ و یا به هر حال مقنعه ای است که سر و صورت را می پوشاند.این را هم عرض کنم که زنان و دختران ایرانی از گذشته محجوب و نجیب بوده اند، ولی نوع انسان این طور است که در هر زمان و مکانی در معرض آسیب هست. این آسیب ها ممکن است حس خودنمایی، خودآرایی، جلوه گری، هوس بازی، قدرت طلبی و مقام پرستی باشد. مرد، زن، پیر، جوان، عالم، جاهل، همه در معرض آسیب هستیم. تعبیر روایت این است که حتی مخلصون که همه کارهایشان برای خدا است در معرض خطرها و آسیب های بزرگ هستند و اگر غفلت شود سقوط می کنند.

- یکی از آسیب ها رهاورد تمدن مادی غرب و گناهی است که تمدن مادی به رهبری کشورهای غربی در مورد جنس زن مرتکب شده و نیازمند ساعت ها سخن گفتند است. خسارت و زیان فراوانی به جنس زنان زده اند که به زودی جبران نخواهد شد. حاصل تمدن غرب در مورد زنان این است که یکی از مهمترین وظایف زن را جلوه گری قرار داده اند. زن ظاهر خود را در معرض لذت جویی تعدادی از انسان های هوس باز و آلوده چشم قرار بدهد، چه ستمی از این بالاتر؟! در مجالس رسمی مردان با کت و شلوار و یقه بسته، اما زنان هرچه از حجاب، حیا و عفت فاصله بیشتری بگیرند و با بدن نمایان تری ظاهر شوند از احترام بیشتری برخوردار هستند؟!در فرهنگ مادی این کشورها زن باید خودش را در معرض دید مردان قرار بدهد تا مردان لذت بیشتری ببرند. اینجا است که مردان و زنان، دختران و پسران ایرانی و اسلامی باید هوشیار باشند و مغلوب چنین فرهنگ مخرب و منحطی نشوند. این کشورها همین فرهنگ ضد انسانی، خصوصا پایمال کننده حقوق زنان، را به شیوه های مختلف به کل دنیا گسترش داده اند و باعث شده علی رغم اینکه سرزمین ایران مهد نجابت و شرافت است اما آثاری از این فرهنگ ویرانگر را میان برخی کشورهای اسلامی ببینیم.

- طبیعتا در باب عفاف و حجاب هم اگر کسانی پشت صحنه این ماجرا بخواهند ما را به زمان جاهلیت برگردانند، به زمان پهلوی دوم برگردانند، گفت و گو و اعمال قانون با اینها متفاوت است با دختر خانم یا بانویی که در محرم و جشن های غدیر و مناسبت های ملی و مذهبی حضور دارد ولی در عین حال ممکن است در حداقل حجاب هم فاصله هایی داشته باشد. ما باید صف اینها را جدا کنیم از کسانی که در پشت صحنه سعی دارند یک دوقطبی تحت عنوان حجاب اجباری و حجاب اختیاری درست کنند.اما توجه کنید که اگر منزلی شرایط مناسب را برای امنیت خودش نداشته باشد و یا یک وسیله نقلیه شرایط لازم برای حفاظت در برابر سارقین را نداشته باشد، طبیعتا سارقت اول به سراغ منزل یا وسیله نقلیه ای می رود که ورودش برای او راحت تر است.

- گشت ارشاد برای امر به معروف و نهی از منکر است و باید شیوه آن صحیح باشد؛ مثلا خانم ها به خانم ها تذکر بدهند و آن هم نه تذکر در جمع؛ و نیز رعایت ادب، وقار، متانت و اخلاق را داشته باشند. ما در استان لرستان چندین برنامه اینچنینی داشته ایم که مثلا بانوانی همراه خودشان پلاکاردهایی را در باب اهمیت عفاف و حجاب داشتند که رعایت آن یک اصل اسلامی و منافعش این است و ضرر بی حجابی این است و محصولات فرهنگی هم تقسیم می کردند. هیچ گونه برخورد و تعارض هم به وجود نیامد و خیلی هم استقبال کردند.فرض کنید وصیتنامه شهدا نکات جالبی در باب عفاف و حجاب دارد. شما این را در قالب پیام کوتاه در یک پاکت خوشرنگ، زیبا و جالب تقدیم کنید. در خاطرات یک پرستار آمده بود که شب عملیات مجروحین زیادی به بیمارستان آوردند و خون ریزی یکی از مجروجین شدید بود؛ او را برای انتقال به اتاق عمل روی تخت گذاشتند. یک نفر به پرستار می گوید برای اینکه سریع برسیم چادرت را در بیاور. آن مجروحی که روی تخت بود با سخنان بریده بریده و کم رمق به پرستار گفت چادرت را در نیاور؛ ما برای حفظ این چادر به جبهه رفته ایم و مجروح شده ایم. در همان لحظه به شهادت رسید.ما این را در وصیتنامه شهدا، قرآن و روایات ببینیم و در قالب رمان و داستان های واقعی، نقاشی، بنر و جلسات معنوی بیان کنیم؛ طبیعتا تأثیر دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین