کد خبر: ۷۸۵۹۶۹
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر ضمن تشریح تمهیدات هلال احمر برای اربعین، درباره نحوه ارائه خدمت به زائران، وضعیت ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به عراق، شرایط واکسیناسیون زائران علیه کرونا و ... توضیح داد.
آفتاب‌‌نیوز :

طاهر درودی درباره تمهیدات جمعیت هلال احمر برای اربعین حسینی، گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایرانی به عنوان یکی از کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین، مانند سال‌های گذشته عملیات بهداشتی و درمانی خارج از مرز و عملیات امدادی داخل مرز را در ایام اربعین انجام می‌دهد.

وی افزود: باتوجه به اینکه امسال فکر می‌کنیم که جمعیت زائران حضرت اباعبدالله (ع) به دلیل دو سال تعطیلی ناشی از کرونا و... بیش از سال‌های قبل خواهد بود و تعداد مشتاقان بیشتر است، تمهیدات و پیش‌بینی‌های ما هم برای تامین دارو و تجهیزات و همچنین تیم پزشکی و درمانی و مراکز درمانی به نسبت سال‌های قبل افزایش پیدا کرده است. در عین حال عمده مراکز و سازمان‌های مردم نهادی که در این ایام کار بهداشتی و درمانی انجام می‌دادند، باتوجه به قراری که گذاشته شد، باید با هماهنگی جمعیت هلال احمر ارائه خدمات داشته باشند و مراکزی که با جمعیت هلال احمر هماهنگ نشدند، خدمت خاصی را از هلال احمر دریافت نخواهند کرد.

راه‌اندازی حداقل ۳۰ مرکز درمانی هلال احمر برای اربعین

درودی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که حداقل حدود ۳۰ مرکز ارائه خدمات در شهرهای نجف، کربلا، بین راه، بعد از مرز، در کاظمین و سامرا راه‌اندازی خواهد شد و ارائه خدمات به زائران را بر عهده خواهند داشت. در عین حال سطح خدمات‌مان با توجه به نوع مراکز به چند سطح مختلف با توجه به شرایط آن مرکز و نوع خدماتی که مورد نیاز است، متغیر است. بیشتر مراکز ما به صورت شبانه‌روزی ارائه خدمات می‌کنند. درمانگاه‌های نجف و کربلا جزو همین ۳۰ مرکز هستند، اما درمانگاه‌های با سطح بالاتر ارائه خدمت محسوب می‌شوند. ما سه سطح ارائه خدمات را در قالب درمانگاه‌های سطح یک، سطح دو و سطح سه تعریف کردیم و سطح چهار هم شامل بیمارستان می‌شود. بالاترین سطح خدمات‌مان شامل متخصصین رشته‌های مختلف است و آزمایشگاه و پلی‌کلینیک را در گروه تخصصی پزشکی داریم که در درمانگاه‌های شهر نجف و کربلا مستقرند. همچنین تعدادی خودروهای امدادی، آمبولانس و اتوبوس- آمبولانس را در داخل خاک عراق خواهیم داشت که البته باید صبر کنیم تا تعداد آن‌ها نهایی شود و بعد از آن اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم با جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت و دولت عراق در حال انجام است، گفت: مذاکرات در حال پیگیری است تا بتوانیم بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را در طول این ایام داشته باشیم. در عین حال امسال یک نگرانی‌مان بحث بیماری‌های عفونی و همچنین موضوع گرمازدگی است که اهمیت دارد. بر این اساس گروه‌های آموزشی هلال احمر در حال آماده‌سازی و به‌روزرسانی محتواهای آموزشی هستند و طی چند روز آینده از طریق فضای مجازی و رسانه‌های مختلف، آموزش‌های‌مان آغاز می‌شود؛ یک گروه به عنوان آموزش‌های عمومی برای کل زائران و یک گروه هم آموزش‌های تخصصی‌تر برای موکب‌داران و افرادی که متولی ارائه خدمات به زائران هستند، ارائه می‌شود.

درودی با اشاره به خدمات بهداشتی و درمانی جمعیت هلال احمر در مراکز درمانی، گفت: خدمات جمعیت هلال احمر در مراکز درمانی از خدمات سرپایی اولیه و ارائه داروهای OTC آغاز می‌شود تا خدمات بستری موقت و درمان‌های اولیه ادامه دارد. همچنین اگر نیاز به خدمات سطح بالاتر یا نیاز به انتقال به بیمارستان نیز برای زائری وجود داشته باشند، با بیمارستان‌های عراقی هم هماهنگ شده تا بیماران منتقل شوند.

ارسال دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به عراق برای اربعین

وی با بیان اینکه تعداد تیم پزشکی جمعیت هلال احمر تقریبا ۱۵۰۰ نفر است، گفت: البته تعداد قطعی تیم درمانی را بعد از نهایی شدن اعلام می‌کنیم. در عین حال دارو و تجهیزات پزشکی نیز از ایران به عراق ارسال می‌شود. باتوجه به شرایط، فصل و بیماری‌های رایجی که داریم، به طور معمول هر سال فارماکوپه دارویی ما به‌روز می‌شود که امسال هم از سوی متخصصین گروه پزشکی و داروسازی‌مان این به‌روزرسانی انجام شده است. بر این اساس بخش قابل توجهی از دارو و تجهیزات تهیه و آماده شده و در حال بسته‌بندی است. بخش دیگری هم سفارش‌گذاری شده که امیدواریم طی هفته آینده به دست‌مان برسد.

الزامات واکسیناسیون علیه کرونا در سفر اربعین

درودی درباره الزامات واکسیناسیون علیه کرونا برای سفر اربعین، گفت: تمام واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عراق در اربعین قابل قبول است. باتوجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین، تزریق دو دز واکسن کرونا کفایت می‌کند، مگر اینکه از تزریق دز دوم بیش از شش ماه گذشته باشد که در این صورت الزام است که دز سوم واکسن کرونا را هم تزریق کنند. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که همه زائران حداقل سه دز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند.

وی درباره بیماری وبا با توجه به فصل گرما و توصیه‌ها و اقدامات انجام شده در این باره نیز گفت: باتوجه به همکاری که با وزارت بهداشت داریم، کارشناسان مبارزه با بیماری‌های وزارت بهداشت، همراه ما حضور داشته و درباره شیوع و کنترل بیماری‌های واگیر نظارت و کنترل مستقیم دارند. گزارش‌ها روزانه جمع‌آوری شده، دسته‌بندی و تحلیل شده و متناسب با آن اقدام می‌کنیم. بنابراین نگرانی درباره کنترل بیماری‌های واگیر وجود ندارد. فعلا باتوجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین محدودیت سنی هم برای سفر به عراق در اربعین نداریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین