کد خبر: ۷۸۶۹۷۹
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲

ضرورت تحکیم دوستی و درک متقابل مردم ایران و چین

رئیس انجمن دوستی ایران و چین و سفیر چین در تهران در نشست مشترک روز چهارشنبه که به میزبانی سفارت چین برگزار شد، بر ضرورت تحکیم بیش از پیش دوستی و درک متقابل مردم دو کشور تاکید کردند.
ضرورت تحکیم دوستی و درک متقابل مردم ایران و چین
آفتاب‌‌نیوز :

چانگ هوا در آغاز این نشست بار دیگر از اعلام حمایت قاطع دولت جمهوری اسلامی ایران درعالی ترین سطح و نیز حمایت انجمن دوستی ایران و چین از حاکمیت، تمامیت ارضی چین و اصل چین واحد درمقابل اقدام مداخله جویانه آمریکا در اعزام رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان، قدردانی کرد.

علاءالدین بروجردی نیز واکنش قاطع چین به این رفتار مداخله جویانه و خودسرانه واشنگتن را مورد ستایش قرار داد و با اشاره به اتخاذ مواضع قاطع مشابه از سوی جمهوری اسلامی ایران علیه اقدامات مخرب ومداخله جویانه واشنگتن در موارد مختلف، تاکید کرد: بدون تردید اگراین دست اقدامات آمریکا با پاسخ و واکنش قاطع مواجه نشود، آنها به این رفتار خود ادامه خواهند داد و حتی گام های بعدی را بلند تر خواهند براشت.

طرح پیشنهادهایی با هدف کمک به تقویت درک و شناخت متقابل مردم دو کشور نسبت به یکدیگر، به ویژه انجام فعالیت های مشترک فرهنگی، تقویت تبادلات فرهنگی در حوزه فیلم و تولید فیلم های مشترک در خصوص موضوعات مورد علاقه مردم دو کشور و همچنین بررسی راه‌های رفع موانع موجود در همکاری ها، از جمله مواردی بود که در این نشست دو ساعته مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین و سفیر چین درتهران هر دو درباره این مهم اتفاق نظر داشتند که بدخواهان روابط دوستانه دو کشور و دو ملت ایران وچین از جمله آمریکا، نگران تقویت این روابط دوستانه هستند و سعی می کنند با شایعه سازی، دروغ پردازی و وارونه جلوه دادن حقایق، علیه این روابط صمیمی فضاسازی کنند.
بروجردی با اشاره به سند همکاری 25 ساله ایران و چین که طیف گسترده ای از زمینه های همکاری میان دو کشور را شامل می شود، تسریع در اجرای برخی پروژه های زیربنایی مهم از جمله احداث خط قطارهای تندرو در ایران از سوی شرکت های چینی ذیل این سند همکاری را یکی از راه های خنثی سازی فضاسازی هایی دانست که با هدف تاثیر گذاری بر افکار عمومی مردم ایران نسبت به چین انجام می شود.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین همچنین ضمن قدرانی ازتلاش هاس سفارت در زمینه تسهیل بازگشت دانشجویان ایرانی دانشگاه های چین که بدلیل شیوع کرونا ناگزیر به بازگشت به ایران شده بودند، خواستار ادامه این روند برای حل مشکل بازگشت همه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های چین شد.
سفیر چین نیز با تاکید بر اهمیت تقویت همکاری های فرهنگی، از برگزاری هفته فیلم چین درایران در ماه های آینده خبر داد.

چانگ هوا همچنین ضمن ابراز خرسندی از فعال شدن دفاتر نمایندگی انجمن دوستی ایران و چین در استان های مخلتف، از گسترش فعالیت های این انجمن در حدود یک سال اخیر با هدف کمک به پیشبرد اهداف مشترک و توسعه روابط قدردانی کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین