کد خبر: ۷۸۷۰۴۹
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰

ترامپ از پاسخ به پرسش‌های دادستان کل نیویورک سر باز زد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا اعلام کرد که با استناد به متمم پنجم قانون اساسی این کشور از پاسخ به پرسش‌های دادستان کل نیویورک درباره فعالیت‌های تجاری‌اش خودداری کرده است. لتیشا جیمز، دادستان کل نیویورک در حال تحقیق در مورد تقلب‌های مالی احتمالی در شرکت «سازمان ترامپ» متعلق به دونالد ترامپ است.
ترامپ از پاسخ به پرسش‌های دادستان کل نیویورک سر باز زد
آفتاب‌‌نیوز :

لتیشا جیمز، دادستان کل نیویورک در حال تحقیق در مورد تقلب‌های مالی احتمالی در شرکت «سازمان ترامپ» متعلق به دونالد ترامپ است. رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده قرار بود روز چهارشنبه پس از ادای سوگند به پرسش‌های دادستان کل نیویورک پاسخ دهد.

هرچند تحقیق دادستان کل نیویورک در چهارچوب آئین دادرسی مدنی انجام می‌شود اما پاسخ‌های دونالد ترامپ به پرسش‌های دادستان کل می‌توانست علیه او در پرونده کیفری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در توجیه استنادش به متمم پنجم قانون اساسی برای خودداری از پاسخگویی به دادستان کل نیویورک گفت: «وقتی خانواده، شرکت و همه اطرافیان شما هدف اذیت و آزار قضایی بی‌اساس و با انگیزه سیاسی قرار گرفته‌اند و در حالی که وکلا، دادستانان و رسانه‌هایی که اخبار جعلی پخش می‌کنند از آن حمایت می‌کنند، دیگر چاره‌ای [جز استناد به متمم پنجم قانون اساسی] ندارید.»

متمم پنجم قانون اساسی ایالات متحده به شهروندان اجازه می‌دهد تا با استناد به آن به ادای شهادت علیه خود تن ندهند. در بخشی از متمم پنجم قانون اساسی آمریکا آمده است: «هیچ‌کس در هیچ پرونده کیفری مجبور به ادای شهادت علیه خود نخواهد شد یا از زندگی، آزادی و دارایی خویش بدون طی مراحل قانونی لازم محروم نمی‌شود.»

دونالد ترامپ پیش از این قرار بود روز ۱۵ ژوئیه برای پاسخگویی در برابر لتیشا جیمز حاضر شود اما به دنبال درگذشت ایوانا ترامپ، همسر پیشین وی این جلسه به تاخیر افتاد.

استناد دونالد ترامپ به متمم پنجم قانون اساسی ایالات متحده برای خودداری از پاسخگویی به پرسش‌های دادستان کل نیویورک در حالی صورت گرفت که پلیس فدرال آمریکا شامگاه دوشنبه اقامتگاه وی در ایالت فلوریدا را تفتیش کرده بود. حضور ماموران پلیس فدرال در محل زندگی دونالد ترامپ در چهارچوب تحقیق درباره خروج اسناد طبقه‌بندی‌شده از کاخ سفید انجام شد.

«سازمان ترامپ» شرکتی فعال در زمینه املاک و مستغلات است. به گزارش برخی رسانه‌های آمریکا ایوانکا ترامپ و دونالد جونیور ترامپ، دو تن از فرزندان رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که در «سازمان ترامپ» نقش پررنگی دارند طی روزهای گذشته برای ادای شهادت در دفتر دادستانی کل نیویورک حاضر شده بودند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین