کد خبر: ۷۸۷۴۱۷
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷

ادعای رسانه اسرائیلی: عربستان به دنبال خرید ۳ بمب هسته‌ای است

عربستان به شکل محرمانه هزینه برنامه‌های هسته‌ای پاکستان را پرداخت کرده است و در صورتی که ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا کند، عربستان هم قصد دارد سرمایه‌های خود را نزد پاکستانی‌ها نقد کرده و کلاهک‌های هسته‌ای آماده‌ای از این کشور بگیرد.
ادعای رسانه اسرائیلی: عربستان به دنبال خرید ۳ بمب هسته‌ای است
آفتاب‌‌نیوز :

یک رسانه اسرائیلی ادعا کرد عربستان و پاکستان بر سر خرید چند بمب هسته‌ای آماده استفاده به توافق رسیده‌اند.

روزنامه یسرائیل هیوم در گزارشی در این رابطه ادعا کرد، عربستان به شکل محرمانه هزینه برنامه‌های هسته‌ای پاکستان را پرداخت کرده است و در صورتی که ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا کند، عربستان هم قصد دارد سرمایه‌های خود را نزد پاکستانی‌ها نقد کرده و کلاهک‌های هسته‌ای آماده‌ای از این کشور بگیرد.

این رسانه عبری‌زبان با استناد به مقاله یوئیل گازنسکی، محقق برجسته اندیشکده امنیت ملی دانشگاه تل‌آویو و مسئول میز ایران و خلیج‌فارس در شورای امنیت ملی اسرائیل که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده، تاکید کرد عربستان و پاکستان روابط طولانی‌مدت و بسیار نزدیکی با هم دارند، به نحوی که ترکی الفیصل، رئیس سابق سرویس اطلاعات عربستان، این روابط را یکی از نزدیک‌ترین روابط دایر بین دو کشور در جهان توصیف کرده بود.

این محقق به این روزنامه گفت: روابط مستحکم بین عربستان و پاکستان روابطی بسیار راهبردی است که در تل‌آویو چندان به آن توجه نمی‌شود.

او تاکید کرد، با وجود آنکه روابط بین ریاض و اسلام‌آباد در سایه سردی همراهی پاکستان نسبت به درخواست عربستان برای اعزام نیرو به یمن دچار افتی قابل توجه شده، اما این روابط همچنان تا به امروز عمیق و مستحکم می‌نماید.

گازنسکی ضمن تکرار ادعا‌های رژیم اسرائیل در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران در ادامه گفت: اگر سناریوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای محقق شود، استقرار تسلیحات هسته‌ای پاکستانی در خاک عربستان یا فروش کلاهک‌های هسته‌ای پاکستانی به عربستان سناریو‌هایی معقول هستند.

این پژوهشگر در عین حال هشدار داد، سعودی‌ها برنامه هسته‌ای پنهانی هم دارند که اسرائیل را به‌شدت نگران می‌کند.

یسرائیل هیوم در بخش دیگری از گزارش خود خبر داد، اطلاعات مطرح‌شده توسط گازنسکی مورد تایید سرتیپ پرفسور یاکوب ناگل که سابقه جانشینی رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل را دارد هم هست و او نیز تاکید می‌کند، عربستان مشارکت گسترده‌ای در برنامه هسته‌ای پاکستان داشته است.

سرتیپ عامیر آویو، که ریاست دفتر رئیس ستاد ارتش اسرائیل را در گذشته بر عهده داشته، نیز به این رسانه اسرائیلی گفت: اطلاعات مربوط به توافق عربستان و پاکستان برای واردات بمب هسته‌ای فقط یک پیش‌بینی نیست بلکه اطلاعات مستدلی هم وجود دارد که فعلاً اجازه پرداختن به جزئیات آن را ندارم. آنچه مهم است دانستن این نکته است که احتمال اینکه عربستان به دلیل داشتن روابط با پاکستان وارد مسابقه تسلیحات هسته‌ای منطقه شده و این دومینو بقیه کشور‌ها را هم در بر بگیرد وجود دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین