کد خبر: ۷۸۸۲۱۵
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۳

جزئیاتی از دیدار ولایتی و سفیر چین

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با سفیر چین در ایران دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد.
جزئیاتی از دیدار ولایتی و سفیر چین
آفتاب‌‌نیوز :

علی اکبر ولایتی در این دیدار بر اهمیت تقویت و گسترش روابط راهبردی دو کشور تاکید کرد و گفت: چین برنامه توسعه ارتباطات خود به خصوص در زمینه طرح یک کمربند، یک جاده را دنبال می کند و در این جهت استفاده از ظرفیت‌های ایران و عبور این مسیر از کشورمان به طور جدی در دستور کار قرار دارد و می بایست دنبال گردد.

وی به وضعیت موجود در افغانستان هم اشاره و تصریح کرد: همفکری ایران و چین در رابطه با آینده افغانستان بسیار مهم و اثر گذار خواهد بود ضمن آن که تنها راه موجود، تشکیل یک حکومت فراگیر است که عموم مردم از آن حمایت می کنند ضمن آن ادامه مذاکرات بین حاکمان کنونی کابل و همسایگان در جهت ایجاد دولت فراگیر بسیار مهم است.

ولایتی با تاکید بر این که چین، متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد، پیرامون مقابله روسیه با تهاجم گسترده ناتو به آن کشور و تهدید یکپارچگی چین از سوی آمریکا مواردی را اشاره و بر حمایت از موضع چین واحد تاکید کرد و افزود: در برابر توطئه ها، دست اندازی ها و تهدیدات دشمنان باید پایداری نمود و ما نیز اقدامات آمریکا را محکوم می کنیم.

وی افزود: ما و چین یک رابطه طولانی، فرهنگی و تاریخی نزدیک و صمیمانه داریم و اثرات مثبت فراوانی بر یکدیگر داشته ایم که نمونه آن را می توان در خصوص جاده ابریشم مشاهده کرد و امروز هم با کمک یکدیگر در احیا این مسیر همکاری خواهیم داشت و بی تردید توسعه روابط ایران، چین و روسیه در زمینه های مختلف و از جمله در قالب شانگهای نیز اثرات ماندگار و مهمی خواهد داشت.

ولایتی تاکید کرد: همکاری هایی که ایران روسیه و چین در منطقه مانند برگزاری مانور های مشترک دارند بی تردید برای امنیت و سرنوشت منطقه بسیار مهم است و ایران به عنوان مهم ترین کشور جهان اسلام آمادگی توسعه بیش از پیش همکاری ها را دارد، به ویژه این که همکاری ها می توانند در منطقه خاورمیانه فعال تر شود چرا که خاورمیانه قلب سیاسی جهان است و ایران بیشترین نفوذ را در آن دارد. تشکیل قطب جدید روسیه و چین که در جریان سفر آقای پوتین به آن کشور صورت گرفت ، منشا تحولات جدید و اثر گذاری خواهد بود .

سفیر چین در ایران هم ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد چین واحد تشکر و بر گسترش و تقویت همکاری‌های ایران و چین تاکید کرد و گفت: این همکاری ها باید به صورت جدی تر تقویت و پیگیری شود.

چانگ هوا افزود: روابط ایران و چین، بر پایه احترام متقابل است و رهبران دو کشور برای پایه گذاری این روابط تلاش زیادی کرده اند و جنابعالی هم از جمله شخصیت هایی هستید که در توسعه و تقویت این روابط بسیار فعالیت نمودید.

وی تاکید کرد: از ابتکار و موضوعات مرتبط با یک کمربند و یک جاده بسیار خرسندیم و ایران در این طرح یک کشور بسیار مهم محسوب می شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین