کد خبر: ۷۸۸۲۵۷
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷

ریسک مرگ شبانه با تغییرات اقلیمی افزایش می‌یابد

بر اساس یک مطالعه بین المللی جدید، پیش بینی می‌شود که میزان مرگ و میر ناشی از شب‌های بسیار گرم ناشی از تغییرات آب و هوایی تا پایان قرن تا ۶۰ درصد افزایش یابد.
ریسک مرگ شبانه با تغییرات اقلیمی افزایش می‌یابد
آفتاب‌‌نیوز :

گرمای محیط در طول شب ممکن است فیزیولوژی طبیعی خواب را مختل کند. خواب کمتر می‌تواند منجر به آسیب سیستم ایمنی و خطر بیشتر بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های مزمن، التهاب و شرایط سلامت روان شود.

نتایج نشان می‌دهد که هوای بیش از حد گرم در شب تا سال ۲۰۹۰ در ۲۸ شهر در شرق آسیا تقریباً دو برابر خواهد شد و بار بیماری به دلیل گرمای بیش از حد که الگو‌های عادی خواب را مختل می‌کند، افزایش می‌یابد.

این اولین مطالعه‌ای است که تأثیر شب‌های گرم‌تر را بر خطر مرگ و میر ناشی از تغییرات آب و هوایی تخمین می‌زند. یافته‌ها نشان می‌دهد که بار مرگ و میر می‌تواند به طور قابل‌توجهی بیشتر از برآورد میانگین افزایش دمای روزانه باشد، که نشان می‌دهد گرمایش ناشی از تغییرات اقلیمی حتی تحت محدودیت‌های توافق‌نامه آب و هوای پاریس می‌تواند تأثیر نگران‌کننده‌ای داشته باشد.

دکتر «یوچیانگ ژانگ»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه کارولینای شمالی، گفت: «خطرات افزایش دما در شب اغلب نادیده گرفته می‌شد. با این حال، ما متوجه شدیم که شب‌های بیش از حد گرم با سرعت بیشتری نسبت به تغییرات متوسط دمای روزانه رخ می‌دهد. فراوانی و میانگین شدت شب‌های گرم در دهه ۲۱۰۰ به ترتیب بیش از ۳۰ درصد و ۶۰ درصد افزایش می‌یابد درحالیکه میانگین دمای روزانه کمتر از ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.»

تیم تحقیق، مرگ و میر ناشی از گرمای بیش از حد را در ۲۸ شهر در چین، کره جنوبی و ژاپن بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ تخمین زد و آن را در دو سناریو مدل‌سازی تغییرات آب و هوایی اجرا کرد.

از طریق این مدل، تیم توانست تخمین بزند که بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۱۰۰، خطر مرگ در شب‌های بسیار گرم تقریباً شش برابر می‌شود. این پیش بینی بسیار بالاتر از خطر مرگ و میر ناشی از گرم شدن متوسط روزانه است که توسط مدل‌های تغییرات آب و هوایی پیشنهاد شده است.

در حال حاضر، بر اساس این یافته‌ها، نویسندگان در تلاش هستند تا تجزیه و تحلیل را به مجموعه داده‌های جهانی گسترش دهند. سپس می‌توان تصویری جهانی از گرمای مرگبار شبانه بر سلامت تحت سناریو‌های تغییرات آب و هوایی داشت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین