کد خبر: ۷۸۸۴۱۷
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
ماگدالنا اندرسون:

سوئد در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده است

نخست وزیر سوئد امروز در سخنانی اعلام کرد: استکهلم در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده است.
سوئد در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده است
آفتاب‌‌نیوز :

«ماگدالنا اندرسون» نخست وزیر سوئد امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم. ما در بخش انرژی در موقعیتی هستیم که شبیه اقتصاد دوران جنگ است. قیمت برق و گاز تا حدی افزایش یافته که قبلاً آن را ندیده بودیم.

به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاری رویترز، نخست وزیر سوئد در این خصوص ادامه داد: تولید برق سوئد تحت سیطه نیروگاه های برق آبی و هسته‌ ای قرار دارد که مجموعاً حدود ۷۵ درصد برق را تولید می‌ کنند؛ اما قیمت‌ ها در بازارهای برق اروپا تعیین می‌ شود و به سطوح بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

«ماگدالنا اندرسون» در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در کشورش وعده داد که دولت وی قصد دارد نزدیک به ۶۰ میلیارد کرون (۵.۸ میلیارد دلار) به عنوان یارانه انرژی به مهار فشارهای ناشی از هزینه های فزاینده انرژی بر شرکت ها و خانواده های این کشور اختصاص دهد.

وی در ادامه اضافه کرد که قانون مرتبط با این موضوع حداکثر تا اواسط ماه نوامبر سال جاری میلادی تصویب خواهد شد و شهروندان این کشور هم در همه پرسی ۱۱ سپتامبر در این باره اظهارنظر خواهند کرد.

گفتنی است که به دنبال آغاز بحران اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه سال ۱۴۰۰)، محور غربی به سرکردگی آمریکا تحریم هایی را علیه مسکو به اجرا درآورد؛ کرملین هم در اقدامی تلافی جویانه جریان گاز روسیه به چندین کشور اروپایی را قطع کرد و لذا از هم اکنون این کشورها با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می کنند.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا چندی پیش متعهد شد که مصرف گاز در کشورهای عضو تا فروردین ماه سال آینده ۱۵ درصد کاهش یابد؛ اما عملاً در این مسیر با مشکلاتی لاینحل مواجه شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین