کد خبر: ۷۸۸۵۲۷
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵

طاعون نشخوارکنندگان دوباره در البرز شایع شده؟

البرز در سال گذشته با سه موج شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک مواجه شد و این سه موج بیماری بیش از ۱۰۰ رأس کل و بز را از بین برد. گویا این بیماری مجدداً در منطقه طالقان شایع شده و تلفاتی هم به دنبال داشته است.
طاعون نشخوارکنندگان دوباره در البرز شایع شده؟
آفتاب‌‌نیوز :

این موج‌های بیماری که مهر، دی و بهمن ماه سال ۱۴۰۰ شایع شد؛ هر بار با همراهی رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی به موقع و پس از اقدامات کنترلی و پیشگیرانه با همکاری دستگاه‌های مرتبط همچون دامپزشکی، منابع طبیعی و گروه‌های کوهنوردی و در کمترین بازه زمانی به صورت کامل مهار شد.

اخیراً شنیده‌هایی مبنی بر شیوع دوباره طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز وجود دارد که لازم است مسئولان مربوطه در استان البرز در این خصوص بررسی‌های لازم و اطلاع‌رسانی را در دستور کار قرار دهند؛ زیرا در صورت شیوع این بیماری در اولین اقدام لازم است دام‌های عشایر و دامداران از زیستگاه‌ها و مناطق آلوده خارج و از تقابل دام‌های اهلی و وحشی در استان جلوگیری شود.

با توجه به اهمیت موضوع و لزوم آمادگی کامل در استان البرز و حتی استان‌های مازندران و قزوین از اداره کل محیط زیست استان البرز انتظار می‌رود بررسی‌های مورد نیاز در این خصوص را داشته باشد، تا در صورت مثبت بودن بیماری میان نشخوارکنندگان کوچک، سایر دستگاه‌های مرتبط و به ویژه رسانه‌ها برای کمک به آنها بسیج شوند.

 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین