کد خبر: ۷۸۸۶۲۴
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹

اردوغان: نباید فاجعه مشابه چرنوبیل رخ دهد/گوترش: آسیب احتمالی به زاپوریژیا به منزله خودکشی است

رئیس جمهور ترکیه در نشست سه جانبه با رئیس جمهور اوکراین و دبیرکل سازمان ملل گفت که در کنار اوکراین ایستاده است و نباید فاجعه‌ای مشابه فاجعه چرنوبیل رخ دهد.
اردوغان: نباید فاجعه مشابه چرنوبیل رخ دهد/گوترش: آسیب احتمالی به زاپوریژیا به منزله خودکشی است
آفتاب‌‌نیوز :

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست سه جانبه با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین و آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت که جنگ در نهایت بر سر میز مذاکره خاتمه خواهد یافت و در واقع زلنسکی و گوترش نیز در این مورد همفکر هستند.

به گزارش آناتولی، اردوغان گفت: آماده‌ایم نقش تسهیل کننده یا میانجی را در راستای هدف احیای مذاکرات از طریق پارامترهای شکل گرفته در استانبول ایفا کنیم.

اردوغان تصریح کرد: جنگ اوکراین و روسیه موضوع اصلی، تعیین و تثبیت کوتاه‌ترین و عادلانه‌ترین راه برای نشستن به پای میز مذاکره است و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ارزیابی نتیجه دیدارهای‌ امروز ما ادامه خواهیم داد.

اردوغان افزود: جامعه بین المللی باید مسئولیت بیشتری را برای احیای روند دیپلماتیک بین روسیه و اوکراین بر عهده بگیرد.

وی تأکید کرد که در این نشست امکان تبدیل فضای مثبت ایجاد شده توسط اجماع استانبول به صلح دائمی را ارزیابی کردیم.

آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد هم گفت که تجهیزات نظامی و پرسنل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا باید خارج شوند؛ چرا که یک آسیب احتمالی به زاپوریژیا، به منزله خودکشی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: روند مثبت در بازار جهانی غذا، نشان دهنده پیروزی دیپلماسی است. صادرات بیشتر غذا و کود از اوکراین و روسیه برای کمک به آسیب پذیرترین افراد و کشورها بسیار مهم است.

لودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز گفت که «مذاکره با روسیه تنها در صورتی ممکن است که این کشور همه اراضی اوکراین را که غیرقانونی اشغال کرده، ترک کند».

رئیس جمهور اوکراین ادامه داد: ما از دبیرکل سازمان ملل متحد خواستیم تا مکانیسم‌های سازمان ملل را برای آزادی زندانیان ما در زندان های روسیه فعال کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین