کد خبر: ۷۸۸۶۵۹
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
با ادعای "پیگیری ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و فعالیت‌های بدخواهانه در خاورمیانه"

تلاش سناتور‌های آمریکایی برای دائمی کردن تحریم‌های نفتی علیه ایران

لایحه جدید سنا در نظر دارد تا تحریم‌های انرژی ایران در سال ۱۹۹۶ را دائمی کند.
تلاش سناتور‌های آمریکایی برای دائمی کردن تحریم‌های نفتی علیه ایران
آفتاب‌‌نیوز :

یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکایی لایحه‌ای را ارائه کردند که تحریم‌های انرژی را که در سال ۱۹۹۶ علیه ایران اعمال شده بود، دائمی کنند.

به گزارش نشریه آمریکایی الگماینز، حامیان دو حزبی قانون تحریم‌های ایران در بیانیه‌ای ادعا کردند که این لایحه به دلیل ادامه پیگیری ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و فعالیت‌های بدخواهانه در خاورمیانه که خطری برای اسرائیل، شرکای عرب آمریکا و ارتش آمریکا محسوب می‌شود، ضروری است.

پیش نویس این لایحه در ۲ آگوست توسط سن تیم اسکات تهیه شده و اسکات در بیانیه‌ای مدعی شد: «ایالات متحده، اسرائیل و شرکای عرب ما همچنان نگران تهدید احتمالی ایران هسته‌ای برای ثبات منطقه هستند. تحریم‌های آمریکا یک عامل بازدارنده ضروری علیه ایران است و به همین دلیل است که لایحه من سنگ بنای تحریم‌های ایران را دائمی خواهد کرد.»

این سناتور ضد ایرانی در بیانیه خود همچنین افزود: «این لایحه دو حزبی تضمین می‌کند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران ادامه خواهد یافت، تحریم‌هایی که برای محدود کردن توانایی ایران بدلیل پیگیری سلاح‌ها و فناوری‌هایی که امنیت ملی ما و امنیت اسرائیل، قوی‌ترین شریک ما در منطقه را تهدید می‌کنند، مهم هستند.»

لایحه مذکور همچنین توسط دو لابی ضد ایرانی موسوم به آیپک و بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها حمایت شده است.

تحریم‌های تصویب شده در قانون تحریم‌های ایران (ISA) در سال ۱۹۹۶ به رئیس جمهور آمریکا اجازه می‌دهد تا تحریم‌های ثانویه بر بخش انرژی ایران اعمال کند. مفاد این تحریم‌ها نیز در طول سالهای گذشته گسترش یافته و سایر صنایع را نیز در بر می‌گیرد و شرکت‌هایی که این قانون را نقض می‌کنند، تحریم‌هایی نیز برای آنها اعمال می‌شود.

ارائه لایحه دائمی شدن تحریم‌های نفتی علیه ایران همزمان با برخی تحرکات در کاخ سفید برای ادامه گفتگوها با ایران بر سر توافق هسته‌ای دنبال می‌شود و می‌تواند به عنوان چالشی در برابر گفتگوها با ایران بر سر توافق وین به شمار رود. در حالی که ایران آمادگی خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای وین را اعلام کرده، همزمان هرگونه بازگشتی به این توافق را تنها در صورتی امکان پذیر می‌داند که طرف‌های مقابل در غرب و آمریکا نیز گام‌های عملی در این راستا برای بهره مندی ایران از مزایای توافق احتمالی برداشته باشند و لایحه دائمی شدن تحریم‌های نفتی می‌تواند چالش جدید در برابر بازگشت به توافق وین به شمار رود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین