کد خبر: ۷۸۸۷۰۱
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸

هزینه کاروان ایران در قونیه چقدر شد؟

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: هزینه کاروان ورزشی ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی کمتر از ۲ میلیون دلار بود در حالی که کشورهای دیگر ۱۰ برابر ما هزینه کردند.
هزینه کاروان ایران در قونیه چقدر شد؟
آفتاب‌‌نیوز :

سیدرضا صالحی امیری امروز (جمعه) در گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت: ارزیابی من از نتایج کاروان ورزشی کشورمان در قونیه خیلی خوب است. شما باید این نتیجه را با سایر کشورها تطبیق بدهید. وقتی که ما سوم می‌شویم، باید وضعیت کشورها را نیز ببینید. ازبکستان در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری زیادی کرده است. این کشور تصمیم گرفته روی ورزش به عنوان یک قدرت نرم، سرمایه‌گذاری سنگینی داشته باشد و در حد صنعت و حوزه اقتصاد در اولویت قرار بدهد. از طرفی ۲۵ کشور بدون مدال طلا بودند. ما وقتی از تعداد مدال‌های ایران یعنی ۱۳۳ مدال صحبت می‌کنیم، انصافاً عملکرد بسیار خوب و در حد عالی گرفته‌ایم و جزو سه قدرت بزرگ جهان اسلام هستیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر ۱۰ برابر ما هزینه کردند و ما کمتر از ۲ میلیون دلار هزینه داشتیم. کار برای این بازی‌ها را از سال گذشته آغاز کردیم و با بخش‌های مختلف جلسات متعددی داشتیم. ۱۶ فدراسیون به همراه سه رشته معلولان و جانبازان حضور داشتند و ظرفیت ورزش کشور پای کار آمدند تا بدرخشیم. با دنیای اسلام قرابت فرهنگی داریم و باید روابط خود را تقویت کنیم. وقتی ۱۰ هزار نفر در یک فضا دور هم جمع می‌شوند، یک گفت‌وگو ایجاد می‌شود. ضمنا اخلاق و منش ورزشکاران ایران زبان‌زد بود. نکته دیگر این بود که این رویداد عملاً یک رویداد آسیایی برای کسب تجربه به منظور آمادگی برای بازی‌های آسیایی سال آینده بود. بسیاری از کشورها با تیم‌های اصلی آمدند و قهرمانان المپیک نیز حضور داشتند. بنابراین، این یک رویداد ساده نبود، بلکه در طراز بازی‌های آسیایی بود.

میزبانی ترکیه در قونیه سه مشکل داشت

رئیس کمیته ملی المپیک درباره میزبانی ترکیه بیان داشت: میزبان سه مشکل داشت؛ اول اینکه تجربه میزبانی رویداد بزرگ را نداشت. آنها در برنامه‌ریزی و سازماندهی دچار مشکل بودند. نکته دوم کار غیر اخلاقی بود که انجام دادند و حداکثر مداخله را در داوری‌ها داشتند. در تکواندو ورزشکار ما ۲۰ بر ۱۰ از ورزشکار ترکیه جلو بود و داور حریف را برنده کرد. من حتی از داور پرسیدم که آیا عادلانه بود که او گفت نه. در واقع اعمال نفوذ بسیار زیاد بود. اعتراض شفاهی کردیم و کتبی نیز اعتراض خود را انجام خواهیم داد. مورد دیگر بی‌نظمی بود؛ به طوری که افتتاحیه نزدیک به دو ساعت با تاخیر آغاز شد تا اردوغان به مراسم برسد.

۶۰ میلیارد برای کمک به فدراسیون‌ها هزینه کردیم

وی درباره اعتراض ورزشکاران به میزبانی قونیه تصریح کرد: مجموعه تجهیزاتی که در چمدان‌ها گذاشتیم، در استانداردهای المپیک بود. همچنین الزام بر استفاده از تولیدات داخلی داریم و از بهترین برند داخلی بهره بردیم. ۶۰ میلیارد تومان برای کمک به فدراسیون‌ها در مسیر این بازی‌ها هزینه کردیم. فقط ۳۵۰ هزار دلار به میزبان پردخت کردیم و پرواز مستقیم به آنکارا داشتیم و اینکه سیستم سرمایشی در اتاق‌ها نبود، در اختیار ما نبود. میزبان موظف است که چنین امکاناتی را فراهم کند. میزبان در مقابل اعتراض‌ها استدلال ضعیفی داشت که مجبور شدیم ۱۵۰ پنکه بخریم و در اختیار ورزشکاران قرار بدهیم. به نظرم مقصر به جز ترکیه، فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی است. همچنین سه ماه وقت گذاشتیم تا بهترین مسیر را انتخاب کنیم. ما اصرار بر ایرلاین داخلی داشتیم که بهترین شرایط را فراهم کرد. اگر قرار بود از پرواز میزبان بهره ببریم، شاید می‌توانستیم مستقیم به قونیه برویم.

تغییر در اهدا مدال‌های وزنه‌برداری ناشیانه بود

صالحی‌امیری درباره توزیع مدال در وزنه‌برداری گفت: در وزنه‌برداری برای هر حرکت یک مدال در نظر گرفتند که به نظرم ناشیانه بود. اینکه به یک‌باره چنین تصمیمی باشد و تبانی صورت بگیرد، زیبا نیست و ازبکستان از آنجا یک جهشی در جدول داشت.

دختران خوب درخشیدند

وی درباره پاداش مدال‌آوران، توضیح داد: برای مدال‌آوران طلا، نقره و برنز به ترتیب ۱۵۰۰، ۱۲۰۰ و ۸۰۰ یورو در نظر گرفتیم که پرداخت شد. دختران ما در این رویداد خوب درخشیدند. ما به جای اینکه در داخل کشور تلاش کنیم و بگوییم که تبعیض نداریم، در یک رویداد بین‌المللی این کار را کردیم. در کاروان ایران ۳۰ درصد ورزشکاران را زنان تشکیل می‌دادند. اینکه فرزانه فصیحی با حجاب مدال می‌گیرد و یا اینکه دختران والیبالیست در فینال و در مقابل ۳۰ هزار تماشاگر میزبان به میدان بروند، ارزشمند است. دختران ما در همه رشته‌ها خوش درخشیدند. بسیاری از زنان در سایر کشورها در لیگ‌های اروپایی حضور دارند، به همین دلیل درخشش زنان ایران یکی از نمادهای این دوره از بازی‌ها بود.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین عنوان کرد: صدا و سیما در این رویداد با تمام قوا در کنار کاروان ایران بود. مجموعه رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی موفق شدند فضای قونیه را از قاب تلویزیون به خانه‌های مردم ببرند. اگر صدا و سیما به میدان نمی‌آمد، ما در بردن این فضای موفق به خانه‌های مردم ناموفق می‌شدیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پاداش دیگری به جز پاداش ارزی پای سکو به مدال‌آوران پرداخت می‌شود یا خیر؟ گفت: این مسئله به کرم وزارت ورزش برمی‌گردد.

برخی مدیران دوومیدانی باید تغییر کند

صالحی‌امیری درباره عدم موفقیت برخی رشته‌ها از جمله دوومیدانی و جودو گفت: نباید از جودو انتظار معجزه داشت. این رشته اولین حضورش را پس از چند سال داشت. مطمئن باشید جودو در بازی‌های آسیایی خواهد درخشید. راجع به دوومیدانی نظرم این است که باید یک بازنگری در برنامه‌های این رشته تا بازی‌های آسیایی صورت بگیرد، وگرنه این رشته دچار چالش خواهد شد. این بازنگری باید در برنامه‌ها، اردوها و برخی از سیاست‌های فدراسیون باشد. دوومیدانی با این نتایج از کسب مدال در بازی‌های آسیایی دور خواهد ماند. باید تغییر برخی مدیران و ورزشکاران و سیاست‌ها انجام شود و ضروری است.

وی درباره دیگر رشته‌ها و عملکردشان اظهار داشت: درباره کاراته باید بگویم که این رشته با همه بضاعت خود در قونیه حضور نداشت. اگر این رشته با تیم اول خود شرکت می‌کرد، به طور قطع تعداد مدال‌های طلا از بسیاری از رشته‌ها بیشتر می‌شد. کشتی خوش درخشید و همچنین تکواندو که مدال‌های زیادی گرفت. مجموعه ورزش جانبازان و معلولان هم مدال‌های زیادی گرفتند و موفق بودند. مجموعه تیراندازی با کمان نتایجش قابل قبول است. والیبال هم خوش درخشید و ژیمناستیک هم نتایج خوبی گرفت. تنیس روی میز بیش از انتظار ظاهر شد و رئیس فدراسیون تمام‌وقت حضور داشت. حدود ۲۰ مربی ایرانی در این مسابقات حضور داشتند و داوران زیادی هم قضاوت می‌کردند که همگی خوش درخشیدند و نقش مهمی داشتند. ضمناً ارزیابی ما از شمشیربازی نسبتاً مثبت است. کسب یک طلا، ۲ نقره و سه برنز قابل قبول است و باید قدردانی کنیم.

مصمم برای برگزاری به موقع انتخابات کمیته

رئیس کمیته ملی المپیک درباره انتخابات این کمیته و ثبت‌نام نکردن او و وزیر ورزش گفت: باید از همه اعضای مجمع و پیشکسوتان و ... تشکر کنم که من را مورد محبت قرار دادند و عذرخواهی کنم که در انتخابات شرکت نکردم. برنامه من در این حضور چهار ساله انجام شد. من از پارسال اعلام کردم که ثبت نام نمی‌کنم، ولی دوستان جدی نگرفتند و فکر می‌کردند در لحظات آخر این کار را انجام می‌دهم. ما وظیفه خود را برای برگزاری مجمع انجام دادیم و اساسنامه و آیین‌نامه به تصویب همه نهادهای مرتبط رسید. ثبت‌نام‌ها آزادانه انجام شد و تقریباً نیمی از اعضای مجمع نام نویسی کردند. مصمم هستیم که انتخابات در زمان مقرر برگزار شد.

وی درباره شرایطی که برای حضور در انتخابات گذاشته شد، توضیح داد: بحث ما اساسنامه است، نمی‌توانیم آیین‌نامه را خودمان خلق کنیم. آیین‌نامه سندی پایین‌دستی است که از سند بالادستی تبعیت می‌کند. مجمع این اختیار را داشت هر تغییری در آیین‌نامه ایجاد کند. من یک باور مدیریتی دارم و آن این است که باید یک چهره ملی در پست ریاست وجود داشته باشد و یک فرد با چهره فنی در نقش دبیرکل. این اتفاق پیش از این نیز رخ داده و نتیجه خوبی داده است. مرحوم ترکان و محمدرضا طالقانی این شرایط را قبلاً‌ ایجاد کرده بودند. همچنین ما مدیران موفقی مثل مرحوم یزدانی‌خرم را داشتیم که از صنعت به ورزش آمده بود. در مجموع ورزش قهرمانی ایران به دو مدیر نیاز دارد؛ یک مدیری که بتواند در سطح ملی چالش‌ها را برطرف کند و یک مدیر فنی که بتواند مسائل فنی فدراسیون‌ها را حل کند. اعتقاد دارم افرادی که هیچ آشنایی با ورزش ندارند، ممکن است حضورشان سودی برای ورزش نداشته باشد. این آیین‌نامه در اختیار مجمع است و هر وقت خواسته شد، می‌توان آن را تغییر داد.

برای انتخاب خبره ورزشی در چارچوب آیین‌نامه عمل کردم

صالحی امیری درباره ابهاماتی که در معرفی خبره‌های ورزشی مطرح شده بود، خاطرنشان کرد: از ۶۳ نفر اعضای مجمع ۵۸ نفر، حقوقی هستند و ۵ نفر به عنوان کارشناس خبره معرفی می‌شوند. الان به هر ترتیب باید انتخابات را برگزار کنیم.

وی درباره اینکه گفته می‌شد او به جای ۲ خبره ورزشی تعدادی بیشتری را در اختیار هیئت اجرایی گذاشته است، توضیح داد: آیا می‌توان گفت از نتایج انتخابات خبره رضایت داریم؟ جواب منفی است ولی من در چارچوب قانون عمل کردم. طبق قانون معرفی خبره با رئیس است و انتخاب با هیئت اجرایی. من از نتایج راضی نیستم ولی در چارچوب آیین‌نامه عمل کردم.

وزارت ورزش انتخابات فدراسیون‌های بلاتکلیف را برگزار کند

رئیس کمیته ملی المپیک درباره احتمال تعویق انتخابات این کمیته گفت: اراده ما و کمیته المپیک بر برگزاری انتخابات است. مصلحت بر آن است که انتخابات به موقع برگزار شد. برگزار نشدن به موقع انتخابات کمیته ملی المپیک در شأن ورزش ایران نیست. در هر فرضی از جمله نام‌نویسی مجدد در صورت تعویق انتخابات، من برای ریاست کمیته المپیک ثبت‌نام نخواهم کرد. نکته دوم به وزارت ورزش برمی‌گردد. مسئول برگزاری مجامع فدراسیون‌های بلاتکلیف، وزارت ورزش است. من سکوت می‌کنم، چون به دنبال انسجام و وفاق هستم، ولی نمی‌توانم پاسخ فدراسیون‌های جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک را بدهم. ما باید در ۴۵ روز پس از دیدارمان در لوزان انتخابات دوچرخه‌سواری و ژیمناستیک را برگزار می‌کردیم. عدم برگزاری انتخابات دوچرخه‌سواری و ژیمناستیک، قانع‌کننده نیست، ولی به دلیل همان انسجام و وفاق سکوت می‌کنم. فدراسیون‌های جهانی نامه زدند که خودمان به لوزان رفتیم و باید در ۴۵ روز بعد از آن انتخابات را برگزار می‌کردیم و من به آن پاسخ ندارم، پس این مسئله را از وزارت ورزش سوال کنید. از وزارت ورزش تقاضا دارم که انتخابات فدراسیون‌های بلاتکلیف برگزار شود تا خللی در انتخابات کمیته ملی المپیک برگزار شود.

صالحی‌امیری در پایان درباره اینکه با این شرایط، می‌توان انتخابات کمیته را برگزار کرد یا خیر، اذعان داشت: الان که با شما صحبت می‌کنم، می‌توانیم انتخابات را برگزار کنیم و تعداد فدراسیون‌های المپیکی و غیرالمپیکی تقریبا برابر است، ولی اگر یکی از فدراسیون‌ها دچار تغییر شود، این مسئله دچار مشکل می‌شود. اگر این شرایط رخ بدهد و انتخابات برگزار نشود، طبق اساسنامه انتخابات باید یک ماه دیگر برگزار شود یا اینکه مجمع در مورد زمان انتخابات تصمیم بگیرد. در نهایت اینکه مجمع کمیته ملی المپیک باید درباره زمان انتخابات و ادامه حضور تیم فعلی تا مشخص شدن زمان جدید، تصمیم‌گیری کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین