کد خبر: ۷۸۹۴۶۳
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
یک کارشناس امور دارویی مطرح کرد:

مصرف خودسرانه دارو و معضلات آن

مسئول واحد نظارت و پایش معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف خودسرانه دارو یکی از معضلاتی است که گریبانگیر جامعه ما شده است و علاوه بر آن یکی از مهمترین علل مسمومیت در جهان مصرف خودسرانه دارو است.
مصرف خودسرانه دارو و معضلات آن
آفتاب‌‌نیوز :

مهسا فخر زراعی اظهار کرد: ایران جزء ۲۰ کشور اول دنیا از نظر مصرف خودسرانه دارو، مسکن و آنتی بیوتیک ها است.

وی افزود: مسکن ها معمولا یکی از پرطرفدارترین داروهایی است که به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک در هر سنی استفاده می شود.

فخر زراعی ادامه داد: آنتی بیوتیک ها دومین داروهایی هستند که مصرف خودسرانه آن بالا است و به طور معمول افراد با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی و تنفسی اقدام به مصرف آن ها می کنند.

وی تاکید کرد: این در حالی است که ممکن است این بیماری سرماخوردگی بر اثر عامل ویروسی نباشد که در این صورت مصرف آنتی بیوتیک هیچ تاثیری بر روی آن ندارد و فقط ممکن است در آینده سبب ناراحتی های گوارشی شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: علاوه بر آن برخی از افراد آنتی بیوتیکی که به صورت خودسرانه از داروخانه خریداری و مصرف می کنند بعد از مشاهده بهبود علائم بهبودی، مصرف آن را ترک می کنند اما دوره مصرف آنتی بیوتیک که ۷ تا ۱۴ روز است، باید کامل شود تا تاثیر مناسب خودش را بگذارد.

وی توصیه کرد: آنتی بیوتیکی که برای یک دوره بیماری مصرف شده است برای دوره بعدی بیماری استفاده نشود چراکه ممکن است علت بیماری فرق کرده و مصرف آن هیچ تاثیری در بهبودی بیماری نداشته باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین