کد خبر: ۷۸۹۴۶۶
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷

چرا معجزات زاکانی تکرار نمی‌شود؟

شنبه این هفته نیز شهردار تهران فاز نخست پایانه اکباتان را افتتاح کرد پروژه‌ای که از سال ۹۷ تکمیل آن از سوی مدیران شهری دنبال می‌شد، اما در مراسم بهره برداری از این پایانه به عنوان یک پروژه متروک و خاک خورده نام برده شد که در این دوره از مدیریت شهری به اتمام رسیده است.
چرا معجزات زاکانی تکرار نمی‌شود؟
آفتاب‌‌نیوز :

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای پنجم شهر تهران می‌گوید: تامین ۱۱۰ اتوبوس طی دو ماه شبیه معجزه است و اگر توان انجام این معجزات را دارند چرا در ۱۰۰ روز دوم آن را تکرار نکردند.

تنها دو ماه از حضور علیرضا زاکانی در شهردار تهران گذشته بود که ۱۱۰ اتوبوس نو وارد ناوگان حمل و نقل عمومی تهران شد. دستیار ویژه شهردار تهران خرید ۱۷۵ اتوبوس را دستاورد دو ماهه علیرضا زاکانی شهردار تهران دانست و آن را با کارنامه ۴ ساله مدیریت گذشته مقایسه کرد. شهردار تهران آن زمان وعده داده بود که ۶۵ اتوبوس باقی مانده این قرار داد را یک ماهه وارد ناوگان می‌شود وعده‌ای که محقق نشد.

محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر پنجم هم همان زمان در واکنش به این ادعا گفته بود که تنها فعالیتی که شهردار کنونی تهران برای خرید این اتوبوس‌ها کرده، امضای قرارداد است.

شنبه این هفته نیز شهردار تهران فاز نخست پایانه اکباتان را افتتاح کرد پروژه‌ای که از سال ۹۷ تکمیل آن از سوی مدیران شهری دنبال می‌شد، اما در مراسم بهره برداری از این پایانه به عنوان یک پروژه متروک و خاک خورده نام برده شد که در این دوره از مدیریت شهری به اتمام رسیده است.

علیرضا زاکانی در این مراسم گفت که تلاش کردیم توجه به تحول در حوزه مدیریت و بعد از آن توجه به تحول اجتماعی را دنبال و نقشه راه تعالی را در شهر ترسیم کنیم؛ در همان گام اول یک الگویی را مبتنی بر چشم انداز ۱۰ ساله در ۱۲ سیاست و ۹۰ کلان پروژه را ابراز داشتیم؛ همزمان توجه به پروژه‌های بر زمین مانده و تاکید بر تکمیل این پروژه‌ها در دستور کار قرار گرفت که یکی از آن‌ها این پایانه است که سال‌ها خاک می‌خورد.

روز گذشته هم در جلسه علنی شورای شهر تهران پرویز سروری نایب رئیس شورا به افتتاح پایانه اکباتان اشاره کرد و گفت: این پایانه که تقریبا بزرگ‌ترین پایانه ریلی در کشور است روز گذشته با حضور مسئولان شهری مورد بهره‌برداری قرار گرفت این در شرایطی بود که حدود ۱۴ سال زمان صرف شد تا این مجموعه سرانجام در این دوره به بهره‌برداری برسد. حدود ۸۰ درصد از این پروژه در ۱۴ سال گذشته انجام شده بود، اما متاسفانه مورد استفاده و بهره‌برداری قرار نگرفته بود که یک سرمایه عظیم در مجموعه شهرداری در حال از بین رفتن بود که با تلاش و برنامه‌ریزی در این دوره از مدیریت شهری به بهره‌برداری رسید.

اما سهم مدیریت شهری کنونی در این پروژه چقدر است؟

کارگاه‌های این پروژه که در زمان محمد باقر قالیباف در شهرداری کلنگ زنی شده بود در سال ۹۳ با ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی ساختمانی و تجهیزات صفر تعطیل شده بود. کارگاه این پروژه در سال ۹۷ دوباره آغاز به کار می‌کند و از حالت متروکه خارج می‌شود، مدیران قبلی با پیشرفت ۸۰ درصد ساختمانی و پیشرفت ۶۵ درصدی تجهیزات تحویل مدیران تازه می‌شود و در زمان بهره برداری پیشرفت تجهیزات به ۷۵ درصد و ساختمانی به ۸۵ درصد می‌رسد. البته کارشناسان این حوزه معتقدند که این پروژه با این میزان پیشرفت قابل بهره برداری است و معتقدند بهره برداری آن می‌تواند تاثیر اندکی برسر فاصله قطار‌های خط ۴ بگذاردو چالش اصلی این خط کمبود واگن است.

محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای پنجم شهر تهران هم در این رابطه به اکوایران می‌گوید: این پروژه در دوره پنجم عمده فعالیت هایش انجام شده و قبل ازمراسم افتتاح هم درحال بهره برداری بود.

او ادامه می‌دهد: مشخص است که پروژه‌ای با مقیاسی به این بزرگی که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه آن شده، در این چند ماهی که مدیریت شهری جدید مستقر شده انجام نشده و مربوط به سال‌های گذشته است که بخشی از آن در دوره آقای قالیباف انجام شده، در دوره‌ی مدیریت شهری جدید به بهره برداری رسیده، البته چند سالی است این پروژه متوقف بود و بعد تامین منابع شد.

به گفته علیخانی حدود ۱۰۰ میلیارد در دوره آقای حناچی منابع به این پروژه تزریق شد و تقریبا می‌شود گفت این پروژه به انتها رسیده بود، ولی درست نبود با وجود این نقص‌ها افتتاح شود و نیاز به فرصتی کوتاه برای تکمیل آن بود. بخش کمی از آن برای این دوره‌ی مدیریت شهری مانده بود که خب طبیعتا انجام شده است. اینکه بیایند ادعا کنند که این پروژه را در این مدت کوتاه خودشان انجام دادند، بی‌انصافی هست. البته کسی هم باور نمی‌کند. آن‌هایی که دستی به آتش دارند و به قول معروف آن‌هایی که کار عمرانی کردند، می‌دانند چنین پروژه‌ی بزرگی در حد ۱۰۰۰ میلیارد نه در مدت کوتاهی منابعش قابل تامین است و نه در طول یک زمان چندماه انجام می‌شود.

این پروژه مشکلاتی هم داشت که خوشبختانه در دوره پنجم توسط آقایان حناچی و مناف هاشمی و امام مشکلات پیمانکارش با بخش خصوصی حل شد. منابع تزریق و خیلی از کار‌هایی که مانده بود در آن دوره انجام شد.

علیخانی با اشاره به این که درماه‌های ابتدایی دوره پنجم هم پروژه‌هایی بود که تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد آن باقی ماند و در دوره پنجم به اتمام رسید می‌گوی:، اما ما مدعی نبودیم که همه آن را ما انجام دادیم، زیرا درست نیست که زحمات دیگران مصادره شود.

این عضو سابق شورای شهر تهران ادامه می‌دهد:‌خوب است که آقایان خودشان کاری را شروع کنند و تمام کنند ما ببینیم و از آن‌ها تشکر و سپاسگزاری کنیم. اینکه پروژه‌هایی که چند درصدش باقی مانده تمام کنیم و بدون اینکه اسمی از زحمات مدیران گذشته ببریم و تمام کار را به نام خودمان مصادره کنیم، این کارِ اخلاقی نیست، باید یاد بگیرند که اخلاقی رفتار کنند تا مردم هم به کارهایشان باور کنند و قبول کنند و بپذیرند که این‌ها راست می‌گویند.

علیخانی با اشاره به سخنان مدیران جدید شهری در زمان ورود اتوبوس‌های جدید هم می‌گوید: دو مورد دیگر هم تلاش‌های مدیران گذشته است که در این دوره به سرانجام رسیده یک مورد ۵۰ اتوبوس برقی است که قرارداد آن را هم بستیم و در ماه‌های آینده باید برای خط جمهوری به بهره‌برداری برسد. ۵۰ اتوبوس برقی که با مشارکت بخش خصوصی و حمایت سازمان برنامه و بودجه دولت قبل قردادهایش بسته شد، همچنین قرارداد ۲۰ ون هم بسته شده که آن هم به زودی باید تحویل شهرداری شود و مختص عزیزان کم‌توان است. این نوع فعالیت‌ها زمان بر است این گونه نیست که امروز قرار داد بسته شود و دوماه دیگر تحویل شود.

درخصوص واگن مترو هم اگر همین الان بخواهند پول پیش‌پرداخت آن را پرداخت کنند، یک سال و نیم تا ۲ سال دیگر واگن می‌رسد و اینطور نیست که به سرعت پس از امضای قرار داد تحویل شود. این اتفاقات در شهرداری رویه است، اما آنچه غیر اخلاقی است این است که زحمات دیگران را مصادره کنیم. یک گروه جدیدبگویند ما این کار‌ها را ظرف همین چند روزی که آمدیم انجام دادیم. این کار اخلاقی نیست و به اعتماد عمومی آسیب می‌زند. اتوبوس‌ها را یادتان هست که گفتند ظرف ۹۰ روز یا ۱۰۰ روز این کار را کردیم! این‌ها ظرف ۴ سال نکردند و ما ظرف ۹۰ روز کردیم! یعنی این‌ها معجزه کردند! خب چرا از این معجزات دیگر انجام نمی‌دهند؟ ۹۰ روز دوم هم یک معجزه می‌کردند و ۱۰۰ تا اتوبوس دیگر اضافه می‌کردند. تا بفهمیم آن صد تای اول را هم راست می‌گفتند.

او درخصوص وعده‌های شنبه‌های امید و افتخار هم می‌گوید: طبیعی است، یکسری پروژه‌هایی که درصد بالایی از آن پیشرفت کرده، در این مدت باید کارهایش انجام شده باشد. اما اعلام کنند چند درصدش در زمان آن‌ها انجام شده و راستش را هم بگویند تشکرهم می‌کنیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین