کد خبر: ۷۸۹۶۷۶
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
قدرت خرید مردم نسبت به قبل از اجرای طرح، کمتر شده

۸۸.۶ درصد مردم یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند؛ مردم یارانه نقدی می‌خواهند یا کالابرگ؟

نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن، افزایش قیمت کالا‌های دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند.
۸۸.۶ درصد مردم یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند؛ مردم یارانه نقدی می‌خواهند یا کالابرگ؟
آفتاب‌‌نیوز :

روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالا‌های اساسی یکی از مهمترین تصمیمات اقتصادی دولت طی دهه‌های اخیر به شمار می‌آید. برای جبران پیامد‌های اقتصادی این تصمیم، مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرده است. پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا نهم، این پرسش در مجلس مطرح شد که مردم بین دریافت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی، کدام یک را ترجیح می‌دهند؟

باتوجه به اهمیت این موضوع، مراجعه به افکارعمومی می‌تواند برخی ابهام‌ها در این خصوص را برطرف کند. در این راستا موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس، به اجرای یک پروژه با عنوان «افکارسنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه‌ها و توزیع کالابرگ» در کل کشور اقدام کرده است.

نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن، افزایش قیمت کالا‌های دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند. بالطبع خانواده‌های پرجمعیت بیشتر تحت تأثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها قرار می‌گیرند که نتایج این افکارسنجی نیز مؤید آن است.

یافته‌های این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالا‌های اساسی از سوی خانوارها نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کمتر شده است؛ بنابراین نظرسنجی و مطابق نظر مردم، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می‌دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد.

گفتنی است براساس نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت، در بین افرادی که کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح داده‌اند، ۵۶.۲ درصد اظهار کرده‌اند که حتی اگر کالابرگ فقط در فروشگاه‌های مشخصی قابل استفاده باشد، باز آن را به یارانه نقدی ترجیح می‌دهند. 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
1
18
بقیه که اصلانمیگیرن چی من یک بازنشسته هستم با۶تومن حقوق به خاطر یک مختصرپس اندازاندک که الان باهاش هیچ کاری نمیشه کرد جزودهک ده قرارگرفتم یعنی جزومیلیونرهاشدم ماچه بایدبکنیم یارانه نمیخوام ولی انسان که هستیم ایرانی که هستیم ای کاش نبودیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
3
18
یارانه واریزی هزینه فقط روغن نباتی ماهانه خانوار هم نیست.چگونه انتظار دارید کفاف بکنه. در اول گفتند چند قلم کالا ولی در واقع و در عمل همه کالاها گران شدند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
3
22
پس گزارش کذایی اقای سلامتی که روز اول تهیه کرده بود چی بود که همه شاد و شنگول خوشحال بودند و پول اضافه هم اورده بود از خرید ماکارونی اش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
1
19
من موندم اون ۱۱.۴ درصدی که یارانه رو کافی میدونن، چه اشخاصی هستن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
1
17
اصلا کالابرگ الکترونیکی عاملی میشودکه بعضی فروشندگان مشخصا اجناس بی کیفیت رابه مردم بدهندوانتخاب محدودگردد وچون پولی دردست مردم نیست مجبوربه خرجش خلاف میل خوداند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین