کد خبر: ۷۸۹۶۹۱
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸

تصاویر| کشتارگاه صنعتی مشهد

کشتار دام مولد طی دو سال اخیر به دلایل مختلفی همچون پدیده خشکسالی، کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، مشکلات اقتصادی دامداران در تامین علوفه و... افزایش یافته و این موضوع باعث شده تا طی سال گذشته دامداران زیادی به منظور کاهش هزینه‌ها و تامین معاش خود بسیاری از دام‌های مولد، گاو‌های شیرده یا گوسفندان آبستن را راهی کشتارگاه کرده یا خارج از کشتارگاه‌ها به فروش رسانده و یا ذبح کنند.
تصاویر| کشتارگاه صنعتی مشهد
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس آمارهای جهادکشاورزی خراسان رضوی در خردادماه سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ راس دام مولد در استان کشتار شد که این عدد در مهرماه به بیش از ۴۰۰۰ و در آبان‌ماه نیز به ۴۵۰۰ راس رسید. این اقدامات در حالی صورت گرفته بود که کشتار دام آبستن به استناد ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرای ماده ۱۸ نظارت بهداشتی بر کشتارگاه‌های دام ممنوع بوده و در صورت بروز چنین اقدامی با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

در همان زمان نیز کارشناسان نسبت به وقوع عواقب این موضوع هشدار دادند. دامپزشکی خراسان رضوی آذرماه سال گذشته از طرح تفکیک لاشه‌های دام نر و ماده به منظور کنترل کشتار دام مولد در استان خبر داد، اما یکی دیگر از مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط این اداره در راستای کاهش کشتار دام مولد، تهیه دستگاه سونوگرافی دام و استقرار آن در چند کشتارگاه مشهد بوده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین