کد خبر: ۷۸۹۷۲۴
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸

عکس| نمایان شدن یک رد پای ۱۱۳ میلیون ساله دایناسور در آمریکا

دانشمندان در کشفی عجیب ردپای ۱۱۳ میلیون ساله یک دایناسور را در بستر خشک شده یک رودخانه پس از وقوع خشکسالی شدید و پایین آمدن سطح آب در تگزاس آمریکا، مشاهده کردند.
عکس| نمایان شدن یک رد پای ۱۱۳ میلیون ساله دایناسور در آمریکا
آفتاب‌‌نیوز :

پس از خشک شدن رودخانه‌ای در تگزاس آمریکا، ردپای یک دایناسور با قدمتی معادل ۱۱۳ میلیون سال کشف شد.

به گفته کارشناسان، گِل موجود در این خط ساحلی به دلیل رسوبات کربنات کلسیم حاصل از پوست سخت‌پوستان، قوام ایده‌آلی را برای حفظ این ردپا‌ها ایجاد کرده است.

این ردپا‌ها که عمدتاً گمان می‌رود متعلق به گونه دایناسور "آکروکانتوسور" (Acrocanthosaurus) با وزن هفت تن و ارتفاع ۴.۵ متر است، توسط کارشناسان در پارک ایالتی "دره دایناسور" در تگزاس پیدا شد.

مقامات می‌گویند که گونه "ساروپازیدین" (Sauroposeidon) که حدود ۱۸ متر قد و حدود ۴۴ تن وزن داشته است نیز احتمالاً صاحب برخی از این ردپا‌ها است.

تصاویری که توسط مسئولان این پارک در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، این ردپا‌های تازه کشف شده را نشان می‌دهد که به صورت شیار‌های عمیقی در بستر گل‌آلود رودخانه ظاهر شده‌اند.

به گفته وب‌سایت این پارک ایالتی، بسیاری از ردپا‌های ددپایان، الگوی سه انگشتی متمایز خود را نشان نمی‌دهند، زیرا این ردپا‌ها در گلی روان و عمیق نقش بسته‌اند که آثار انگشتان پا در آن‌ها مدفون شده است.

خزنده‌پایان شامل گونه‌های دایناسور‌های گیاه‌خوار مانند دوتیکری و برانتوسور هستند که پا‌های بزرگی شبیه به فیل داشتند، در حالی که ددپایانی مانند تی‌رکس‌ها دارای پا‌های پنجه‌دار و سه انگشتی بودند. هر دو نوع نیز از آخرین دایناسور‌هایی بودند که در نهایت با برخورد یک سیارک غول پیکر به زمین در ۶۶ میلیون سال پیش از بین رفتند.

در وب‌سایت پارک آمده است: پس از خشکسالی سال ۲۰۲۲، ردپای دایناسور‌های عظیم که معمولاً زیر آب و گل هستند، در رودخانه پالکسی در پارک ایالتی دره دایناسور ظاهر شد.

گمان می‌رود که قدمت ردپا‌های مکشوفه در این پارک به اواسط دوره کرتاسه بازمی‌گردد، زمانی که منطقه دالاس تگزاس در ساحل دریا قرار داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، از هفته گذشته بیش از ۶۰ درصد از ایالت تگزاس یکی از شدیدترین خشکسالی‌ها را تجربه کرده است. این ایالت همچنین موج گرمای شدیدی را تجربه کرده است که میلیون‌ها نفر را تحت هشدار گرمای بیش از حد قرار داده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین