کد خبر: ۷۹۰۹۵۷
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۴
تمام مرزهای ایران بسته و عراق تعطیل شد
خیابان‌های منطقه سبز بغداد، پایتخت عراق روز دوشنبه به دنبال کناره‌گیری مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه از سیاست صحنه اعتراض و درگیری بود.
آفتاب‌‌نیوز :

بنا به گزارش‌ها دستکم ۳۰ نفر که اغلب آنها از هواداران مقتدی صدر هستند بر اثر تیراندازی کشته و صدها نفر نیز مجروح شده‌اند. این در حالی است که دوشنبه شب صدای انفجار و شلیک ممتد سلاح‌های خودکار از منطقه سبز بغداد شنیده می‌شد.

به گفته یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود تبادل آتش بین شبه‌نظامیان هوادار مقتدی صدر و نیروهای ویژه ارتش و شبه‌نظامیان حشد شعبی در جریان بود. این منبع امنیتی افزود که شبه‌نظامیان هوادار مقتدی صدر از دیگر بخش‌های شهر به منطقه سبز بغداد حمله می‌کردند.

طبق همین گزارش دستکم هفت خمپاره به منطقه سبز بغداد اصابت کرد.

منطقه سبز بغداد بخشی حفاظت شده از پایتخت عراق است که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده‌‌اند. بنا به گزارش‌ها به دنبال وضع مقررات منع رفت و آمد، آن دسته از خیابان‌های بغداد که در حالت عادی در طول شب شلوغ و پر رفت و آمد هستند دوشنبه شب خلوت بودند.

بحران سیاسی عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ و اختلاف بر سر تشکیل دولت جدید، انتخاب نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری آینده آغاز شد.

اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست روز دوشنبه این بحران را وارد مرحله خونین و جدیدی کرد.

در دومین روز کناره گیری مقتدی صدر از صحنه سیاسی عراق و به دنبال آن آغاز درگیری‌ها در بغداد، چندین راکت راکت به منطقه سبز بغداد شلیک شد. به گزارش خبرگزاری رویترز خیابانهای بغداد روز سه‌شنبه خالی از مردم عادی اما صحنه تردد شبه‌نظامیان و مردان مسلح است.

واکنش‌های بین‌المللی به رویدادهای خشونت‌بار بغداد

کاخ‌سفید در واکنش به تحولات سیاسی روز دوشنبه در عراق ضمن ابراز «نگرانی» از شرایط موجود خواستار حفظ آرامش و گفتگوی طرف‌های درگیر شد. اتحادیه اروپا و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از همه طرف‌ها در عراق خواستند تا «خویشتندار» باشند.

وی همچنین خواستار اتخاذ فوری تدابیری برای کاهش تنش در عراق شد.

وزارت خارجه فرانسه هم دوشنبه شب از همه طرف‌ها در عراق خواست تا ضمن حفظ «خویشتنداری» خود فورا به «درگیری‌های مرگبار» پایان دهند.

رهبر کُردهای عراق: سلاح و خشونت را کنار بگذارید

مسعود بارزانی، سیاستمدار کهنه‌کار کرد عراق نیز خواستار خویشتن‌داری شد و از همه طرف‌ها خواست «در حل مناقشات به زبان سلاح و خشونت متوسل نشوند».

بارزانی، رئیس‌ سابق اقلیم کردستان عراق و رئیس فعلی حزب دموکرات کردستان از طرفین خواست «به راه‌حل‌هایی فکر کنند که برای مردم عراق خیر می‌آورد.» وی همچنین از طرفین خواست تا به «منافع عمومی مردم و کشور» بیاندیشند.

«اعتصاب غذای» مقتدی صدر و گسترش ناآرامی از بغداد به دیگر مناطق عراق

ناآرامی‌های روز دوشنبه محدود به بغداد نبود و دیگر مناطق عراق نیز تحت تاثیر اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست قرار گرفت.

هواداران این روحانی بانفوذ شیعه در استان ذی‌قار در جنوب عراق به مقر استانداری یورش بردند. بنا به گزارش‌ها طرفداران مقتدی صدر شماری دیگر از ساختمان‌های دولتی در شهر ناصریه را تصرف کردند.

به گفته شاهدان عینی مقر استانداری بابل در شهر حله نیز به تصرف هواداران مقتدی صدر درآمد.

این در حالی است که یکی از مسئولان جریان حامی مقتدی صدر اعلام کرد که این روحانی ۴۸ ساله «تا زمان پایان خشونت‌ها» دست به «اعتصاب غذا» می‌زند.

تعطیلی سراسری ادارات در عراق

همزمان و به گزارش خبرگزاری عراق (اینا)، دولت این کشور امروز سه‌شنبه همه ادارات و نهادهای رسمی این کشور را تعطیل اعلام کرده است. اینا با استناد به بیانیه کابینه دولت عراق نوشت که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر، روز سه‌شنبه دستور به تعطیلی ساعات کاری رسمی داده است.

پرواز شرکت‌های هوایی ایران به عراق لغو شد

سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که به دنبال تحولات اخیر عراق و لغو پرواز شرکت‌هایی هوایی ایرانی به این کشور برنامه‌ریزی برای بازگرداندن اتباع ایرانی از طریق پروازی فوق‌العاده به نجف در جریان است.

وزارت کشور ایران روز دوشنبه اعلام کرده بود که مرزهای زمینی با عراق بسته شده است. این در حالی است که تنها حدود دو هفته به مراسم اربعین باقی مانده است. شمار زیادی از زائران ایرانی طی سال‌های اخیر همزمان با مراسم اربعین به عراق می‌رفتند.

سازمان حج و زیارت ایران روز دوشنبه گفته بود که تعداد متقاضیان برای «زیارت اربعین» حدود «دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر» است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین