کد خبر: ۷۹۴۵۵۱
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳

پیام تبریک روسیه به ایران

 «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بامداد پنجشنبه عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای را تبریک گفت.
پیام تبریک روسیه به ایران
آفتاب‌‌نیوز :

اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «به همکاران ایرانی خود تبریک می‌گویم. عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، روند تقویت مراکز جدید نفوذ و همکاری بین‌المللی را تسهیل می‌کند».

وی با به اشتراک گذاشتن توئیت «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره عضویت دائم تهران در سازمان شانگهای، افزود: «جهان در حال تغییر برای بهتر شدن است».

پیش از این، امیرعبداللهیان در صفحه توئیتر خود نوشته بود: «امشب در شهر تاریخی سمرقند یادداشت تعهدات عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری شانگهای را با دبیرکل امضا کردم».

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای در نشست سران در دوشنبه پایتخت تاجیکستان مورد پذیرش اعضای این سازمان قرار گرفت. آیت‌الله رئیسی امروز در رأس هیأتی برای شرکت در نشست سران سازمان در شهر سمرقند ازبکستان و همچنین انجام سفری دوجانبه به ازبکستان به این شهر سفر کرد.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی بین ‌دولتی است که در سال ۲۰۰۱ با هدف همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تشکیل شد. مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۰۵ و پس از آن نیز بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان پیوستند. هند و پاکستان از تابستان ۲۰۱۶ عضو دائم این سازمان شدند و در حال حاضر ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان را تشکیل می‌دهند.

این سازمان دارای هشت عضو دائم شامل هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است. چهار کشور افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان نیز به عنوان عضو ناظر و ۶ کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا هم جزو شرکای گفت‌‌وگوی سازمان فوق هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین