کد خبر: ۷۹۴۷۶۴
تعداد نظرات: ۷۸ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳
دیگر کسی به مهسا امینی تذکر حجاب نمی دهد
دایی ⁧مهسا امینی⁩ فوت او را تایید کرد. این دختر جوان اهل کردستان که به تهران سفر کرده بود، چند روز قبل توسط گشت ارشاد بازداشت و به کما رفته بود. براساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، نیروهای پلیس حضور گسترده‌ای مقابل بیمارستا کسری که محل بستری مهسا امینی بوده، دارند. برخی نیز مدعی بازداشت شماری از شهروندان در مقابل این بیمارستان شده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

وضعیت دردناک دختری که بعد از بازداشت از سوی گشت ارشاد دچار حادثه شده و به کما رفته بود عاطفه اجتماعی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و با واکنش‌های زیادی همراه شده است. حالا گفته شده که مهسا امینی در بیمارستان درگذشت.

دایی مهسا امینی گفت: دیروز فرمانده پلیس به همراه چند همکارش آمدند دیدار ما. هر چه پرسیدیم چه شده؟ قول دادند که تصاویر دوربین‌های مداربسته را به زودی به ما نشان میدهند. من بهشان گفتم که هرکاری هم بکنند بی‌فایده است. می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند. آمدند گفتند نگران نباشید؛ سپرده‌ایم ناهار و شام به شما بدهند. معلوم نیست چه کسی این بلا را سر مهسا آورده؛ بهش گفتم این مشکل حل شدنی نیست. امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختری دیگر است. فقط صورت مساله را پاک می‌کنید. مغزش که از کار افتاده بود. قلبش هم حالا دیگر نیمه‌فعال شده و کلیه‌هایش هم دیگر کار نمی‌کنند. دکترها گفتند فقط دعا کنید.

اولین واکنش پلیس به ماجرای مهسا امینی

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ:خانمی به نام مهسا امینی که برای توجیه وآموزش به یکی از بخش های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود، به طورناگهانی دچار عارضه قلبی شده وبلافاصله به بیمارستان انتقال وتحت درمان و مداوا قرار دارد.

*عضو کمیسیون امنیت ملی: مجلس باید موضوع مهسا امینی را پیگیری کند.

یک نماینده مجلس: موضوع "مهسا امینی" را پیگیری می‌کنم​

جلال رشیدی کوچی درباره به کما رفتن مهسا امینی پس از انتقال به یک مقر انتظامی توسط گشت ارشاد گفت: حتماً این موضوع را به صورت ویژه پیگیری خواهیم کرد و نتیجه‌اش را شفاف به مردم خواهم گفت.هیچ جای قانون ما این اجازه را نداده است که یک فرد را برای تذکر حجاب یا تنبیه مورد ضرب و شتم قرار دهند.اگر این ادعا صحت داشته باشد چرا باید چنین اتفاقی بیفتد و چه نسبتی بین این حوادث و رفتار بزرگان انقلاب وجود دارد؟

مرگ سهم تو نبود| مهسا امینی، دختر ایران پر کشید

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: پاشو دختر ایران، ظلم ابدی نیست

جلیل رحیمی جهان آبادی هم نوشت:

جماعتی که نظر را حرام می گویند

‌نظر حرام بکردند و خون خلق حلال

مهمان عزیز سنندجی زنده بمان

‌ مرگ سهم تو نیست

‌حق ما مسئولانی است که این گونه ارشاد و هدایت را میبینیم و ساکتیم!

‌پاشو دختر ایران

‌ظلم ابدی نیست

سید محمد خاتمی: برای خدا، آبروی اسلام و رعایت انتظارات به‌حق ‌مردم⁩ از رفتارهای ‌خلاف‌قانون⁩، منطق و شرع دست برداشته شود

سید محمد خاتمی در توییتر با انتشار متنی نسبت به ماجرای برخورد گشت ارشاد با مهسا امینی واکنش نشان داد.

رییس جمهور اسبق ایران نوشت: باز هم ‌فاجعه⁩ ای ناگوار که درد آن تا مغز استخوان را می سوزاند!

‌طبق اخبار، ‌دختر⁩ خانمی با ادعای پوشش نامناسب ‌بازداشت⁩ و در جریان بازداشت و انتقال دچار جراحات و عارضه قلبی و مغزی می شود!

آیا این فاجعه و رویدادهای پرتکرار مشابه آن کافی نیست که برای خدا، برای آبروی اسلام و رعایت انتظارات به‌حق ‌ مردم⁩ و حال بدی که در تنگناهای معیشتی و مواجهه با انواع ‌ فساد⁩ های ویرانگر و ‌ ناکارآمدی⁩ ها دارند از این شیوه و رفتارهای ‌ خلاف‌قانون⁩، منطق و شرع دست برداشته شود و بیش از این زمینه مشوه شدن چهره ‌ اسلام⁩ و نظام را فراهم نیاورند و با پدیدآورندگان این حوادث برخورد مناسب صورت گیرد؟!

داغ بر دل مردم نگذاریم

معاون سابق وزیر خارجه (حسین جابر انصاری) هم به ماجرای مهسا امینی واکنش نشان داد و نوشت: با رفتارهای نادرست و سوء حکمرانی داغ بر دل مردم نگذاریم ... شتاب کنیم و با تدبیر نگذاریم داغ ها و کینه ها، ایران و ایمان ما را با هم بسوزاند...

آن‌چه درباره مهسا امینی رخ داد، قابل اغماض نیست/ضرورت پاسخگویی وزارت کشور

فاطمه قاسمپور، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: آن‌چه درباره مهسا امینی رقم خورده، به هر علت، قابل اغماض نیست۔

این اتفاقات حتی اگر به خاطر اشتباه موردی رخ داده باشد، نشان‌دهنده ضرورت بازبینی فرآیندهاست.

وزارت کشور باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وزیر کشور دستور پیگیری ماجرای «مهسا امینی» را صادر کرد

وزیر کشور در پی دستور رئیسی خطاب به معاون امنیتی وزارت کشور: در خصوص حادثه پدید آمده برای خانم مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

دادستان تهران: کارگروه ویژه پزشکی قانونی برای بررسی وضعیت مهسا امینی تشکیل شود

براساس دستور دادستان تهران کارگروه ویژه پزشکی قانونی برای بررسی وضعیت مهسا امینی تشکیل شد.

این کارگروه با دعوت از کادر درمان مهسا امینی و با حضور کارشناسان و متخصصان مجرب پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز و آخرین وضعیت جسمی وی را نیز مورد بررسی قرار داده اند.

دادستان تهران تاکید کرده «مشخص شود انتقال این خانم به مرکز پلیس از لحاظ پزشکی، چقدر در وقوع این حادثه موثر بوده است».

همچنین از طرف دادستان تهران بازپرس ویژه و تیم مجربی برای بررسی ابعاد این پرونده تعیین گردیده است.

دایی مهسا امینی جزئیات حادثه را بازگو کرد:

مهسا کاملاً سالم بود؛ بیماری قلبی مادرزادی او دروغ مطلق است

مبارزه با بی‌حجابی این روش را دارد؟

بیشتر از مسئولان بلدیم حجاب را رعایت کنیم

اصلاً خبر نداریم روز حادثه چه اتفاقی افتاده

می‌گویند کاری نکرده‌ایم، قرار بود دیگر چه کار کنید؟

به آقایانی که آمده بودند گفتم صورت مساله را پاک و لاپوشانی می‌کنید، ما به چای و نان و جای خواب شما محتاج نیستیم

داعیه ما فقط برای مهسا نیست، باید دست به دست هم بدهیم این مساله کلاً برداشته شود

مهسا کاملاً سالم بود؛ بیماری قلبی مادرزادی او دروغ مطلق است

پدر و مادر مهسا به هر جا که شده شکایت کرده‌اند و پیگیر مساله هستند

سید حسن خمینی: خبر به کما رفتن مهسا امینی احساسات جامعه ما را جریحه دار کرد

نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد و قوه قضاییه با مقصران برخورد قاطع کند

یادگار امام نوشت: در آستانه اربعین سید مظلومان اباعبدالله الحسین(ع) خبر به کما رفتن خانم مهسا(ژینا) امینی پس از حضور در مجموعه نیروی انتظامی ،احساسات جامعه ما را جریحه دار و اذهان را مشوش کرده است. بدون شک مسئولان نیروی انتظامی باید به صورت شفاف و دقیق نسبت به آنچه که به نام «توجیه و آموزش» بر این دختر ۲۲ ساله رفته است، پاسخگو باشند. قوه قضاییه نیز با توجه به مسئولیت ذاتی خود، و نیز رویکرد دوره جدید که مبتنی بر پیگیری حقوق عامه و پاسخگویی به افکار عمومی عنوان شده است، با مقصران این حادثه تلخ برخورد فوری و قاطع کند. عدم برخورد بهنگام و قانونی، و عدم توقف روندهای معیوبی که هر از چندی موجب بروز حادثه می‌شود، بیم تکرار این قبیل فجایع را بالا می‌برد. هم چنین لازم است عاجزانه دعا کنیم تا خدای متعال به این خواهر گرامی سلامت عطا کند.

سخنگوی فراکسیون زنان و خانواده مجلس:

بازرسی فراجا اعلام کرده فیلم ماجرا موجود است و در صورت لزوم منتشر می‌شود

این حادثه تلخ (اتفاق رخ‌داده برای مهسا امینی) قابل اغماض نیست. هر نهاد و هر فرد مقصر که قصوری داشته، باید پاسخگو باشد. مجلس هم به دقت این مهم را پیگیری می کند. باید شیوه‌های مواجهه با ناهنجاری‌های فرهنگی بدون آموزش و توجه به تبعات آن تصحیح شود. افرادی که مسئول چنین برنامه‌ای هستند باید آموزش‌های لازم را ببینند که برای مقابله با یک منکر، خودشان منکرهای بزرگ‌تری مرتکب نشوند.

واکنش انسیه خزعلى به ماجراى مهسا امینى: عمیقا متاثر شده ایم

معاون امور زنان و ریاست جمهورى گفت:ما در جایگاه ستادی پیگیری حقوق و امور زنان: در مرحله نخست در شوراهای قانونگذاری تمامی بایسته‌ها و اقتضائات انذاری جهت هرگونه مواجهه اجتماعی را مبسوط شرح داده‌ایم! ‌سپس در جلسه رودر رو و نخبگانی نکاتمان را به سردار اشتری منتقل نموده‌ایم! همچنین لایحه حفظ کرامت زنان را دائما از مجلس پیگیریم! در واقعه ناگوار حاضر نیز با ارسال نامه رسمی به وزارت کشور بدنبال توضیح بیشتر ماجرای حادث شده‌ایم، واقعه‌ای که ما را هم عمیقا متاثر کرده‌ است. این ماجرا بیش از گذشته تذکر می‌دهد که اجرای قوانین نیازمند فرهنگ‌سازی تاثیرگذار است.

واکنش چند نماینده به حادثه پیش‌آمده برای «مهسا امینی»

فلاحی، سخنگوی فراکسیون زنان و خانواده مجلس گفت: بازرسی فراجا و دستگاه قضایی به حادثه ورود کردند. این حادثه تلخ قابل اغماض نیست. هر نهاد و هر فرد مقصر که قصوری داشته، باید پاسخگو باشد. مجلس هم به دقت این مهم را پیگیری می کند.

عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی حادثه رخ داده برای مهسا امینی را حتما مورد بررسی قرار می‌دهد. هرجا حقوق حقه مردم تضییع شود ما آن را مورد پیگیری و بررسی قرار می‌دهیم.

علی مطهری: حوادثی مثل ماجرای مهسا امینی چهره‌ای مثل طالبان در دنیا از ما نشان می‌دهد

قوه قضائیه می‌تواند علیه نیروی انتظامی کیفرخواست صادر کند

نایب رئیس مجلس دهم به جماران گفت: متأسفانه نیروی انتظامی توضیح کاملی نمی دهد و فقط یک مطلب سربسته و مجملی را بیان می کند که انسان نمی فهمد واقعیت قضیه چه چیزی بوده است. قطعا فرمانده نیروی انتظامی و وزیر کشور مسئولیت دارند، باید موضوع را پیگیری کنند و توضیح بدهند.نمایندگان مجلس وظیفه دارند موضوع را پیگیری کنند. قوه قضائیه به عنوان مدعی العموم می تواند علیه نیروی انتظامی کیفرخواست صادر و موضوع را پیگیری کند. این طور حوادث دو اثر بد دارد. یکی اثری است که در نگاه دنیا به ما می گذارد؛ که یک چهره ای مثل طالبان از ما در دنیا نشان می دهد. دیگری هم عکس العملی است که در جامعه ایجاد می کند و ممکن است به عنوان یک عکس العمل سیاسی و اجتماعی، بعضی خانم ها را تشویق به رعایت نکردن حجاب کند؛ و این خیلی بد است. این دو ماه که شدت عمل ها صورت گرفته، اثر معکوس داشته است.

کمیسیون امنیت ملی حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را بررسی می‌کند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: کمیسیون امنیت ملی حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را حتما مورد بررسی قرار می‌دهد هرجا حقوق حقه مردم تضییع شود ما آن را مورد پیگیری و بررسی قرار می‌دهیم

این حق مردم است که موضوعاتشان را از طریق نمایندگان خود مورد پیگیری و اقدام قانونی قرار دهند

مهسا امینی از دنیا رفت

دایی ⁧مهسا امینی⁩ فوت او را تایید کرد.

امینی چند روز قبل توسط گشت ارشاد بازداشت و به کما رفته بود.

ادامه دارد...

مرگ سهم تو نبود| مهسا امینی، دختر ایران پر کشید

خانواده مهسا امینی: از کسی نمی‌ترسیم؛ شکایت می‌کنیم

ما خانه اعتکاف داریم؛ کسی نیستیم که بخواهند به ما آموزش حجاب بدهند؛ این‌ها خودشان باید تربیت و ادب یاد بگیرند

هم میهن نوشت: ساعت ۱۳:۱۰ دقیقه ظهر است. مهسا امینی (ژینا)، دختر جوان و زیبای کرد در طبقه سوم بیمارستان کسری در بخش مراقبت‌های ویژه روی تخت خوابیده است. بی‌صدا، بی‌حرکت. سطح هوشیاری‌اش تنها سه درصد است. اما همین سه درصد، رشته امید مادر و پدری است که اتاق دخترشان را طواف می‌کنند و با خون دل هنوز امیدوارند به زندگی برگردد.

چند دختر و پسر جوان در اطراف بیمارستان پرسه می‌زنند. نگهبان‌ها سختگیرند و به راحتی اجازه ورود نمی‌دهند. آسانسور باز می‌شود و مرد جوانی برون می‌آید. دایی مهساست. پریشان و خسته است و چشم‌هایش کاسه خون. اما سرش بلند است، باکی از حرف زدن ندارد و به «هم‌میهن» می‌گوید: «از کسی نمی‌ترسیم. اما مثل مرغ سربریده‌ایم. وضعیت ژینا اصلا خوب نیست. این رسم مهمان‌نوازی بود؟»

دایی مهسا می‌گوید که در پرونده پزشکی او علت حادثه را سکته اعلام کرده‌اند. اما «مهسا بیماری قلبی نداشت. علت حادثه مثل روز روشن است. وقتی با این ارعاب و وحشت دختر مردم را می‌گیرند و می‌چپانند در ماشین معلوم است چه می‌شود؟ این چه احقاق حقی است؟ این‌ها نه اسلام را می‌شناسند، نه انسانیت. ژینا سالمِ سالم بود. در کردستان همه خانواده ما را می‌شناسند. پدربزرگم در همه استان‌های ایران مرید داشت. ما خانه اعتکاف داریم. کسی نیستیم که بخواهد به ما آموزش حجاب بدهند. این‌ها خودشان باید تربیت و ادب یاد بگیرند. بهشان گفته‌ام که ما گدا گشنه نیستیم که بخواهید به ما ناهار و شام بدهید! ما از روی سفره پر بلند شده‌ایم.»

عائلی، دایی مهسا می‌گوید که تازه دانشگاه قبول شده بود. «قبلا هم کنکور داده بود، اما پدر و مادرش نمی‌گذاشتند برود شهر دیگر. خیلی مواظبش بودند. ژینا فقط یک برادر دارد. مغازه‌ای داشت در سقز. تهران که رسیدیم، با برادرش رفت کرج خانه خواهرم. برگشته بودند برویم بگردیم که بازداشتش کردند.»

نگهبان بیمارستان تشر می‌زند و دایی دخترک را به داخل بیمارستان هدایت می‌کند. اما او برایش مهم نیست: «دختر ما مگر علف هرز است. شکایت کرده‌ایم. به هر جایی که لازم باشد شکایت کرده‌ایم. ما نه به دنبال این هستیم که مبالغه کنیم و نه می‌خواهیم حق دخترمان ضایع شود.»

در گوشه دیگری از لابی، زنی سیاهپوش و خسته نشسته است. او مادربزرگ مهسا است. با لهجه کردی، به فارسی می‌گوید: «از این جماعت چه انتظاری می‌شود داشت؟ چطور می‌خواهند آبروی خودشان را بخرند وقتی اینطور بی‌آبرویی می‌کنند. این بلا سر طفل معصوم ما آمده، اما فقط نوه من نیست. هزار طفل معصوم دیگر هم همینطور است. به ما می‌گویند کاری با دخترتان نکردیم. مگر باور می‌کنیم؟ با برادرش بود که این بلا را سرش آوردند.»

مادر بزرگ هنوز امید داشت که ژینا برگردد. دستش را به آسمان گرفته بود: «خدا اگر بخواهد، مرده را هم زنده می‌کند.» حالا، اما ساعت ۱۵ و ۴۰ دقیقه است و زور مرگ از امیدِ مادر و پدر و مادربزرگ ژینا بیشتر است؛ «ژینا تمام کرد.»

نماینده سقز: تا ساعات آینده ابعاد حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» روشن‌تر می‌شود

بهزاد رحیمی: در حال انجام پیگیری‌ها درباره حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» و در کنار خانواده ایشان  هستیم.دادستانی هم دستور بررسی حادثه را داده است. ابعاد قضیه تا ساعات آینده روشن‌تر می‌شود. فراجا سکوت نکرده بلکه منتظر اعلام نظر پزشکی قانونی است.

جهانگیری: نمی‌توان از کنار این حادثه تلخ گذشت؛ این رفتار‌ها را تمام کنید

اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت حسن روحانی نوشت: حادثه تلخی که برای خانم مهسا امینی، دختر جوان ایرانی، اتفاق افتاد، رویدادی تلخ و اندوه‌بار است که نمی‌توان از کنار آن با بی‌تفاوتی گذشت؛ واقعه‌ای که در آن دختری مسافر در عین صحت و سلامت توسط پلیس گشت ارشاد تهران دستگیر شد. اکنون خانواده‌اش در عزای از دست‌دادن دخترشان هستند و افکار عمومی نیز به‌شدت آزرده و عصبانی است.

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات: نمی‌خواهیم در شیوه‌ها تجدیدنظر کنیم؟

عباس صالحی نوشت: اتفاقات مکرر ناگوار در گشت ارشاد خطای راهبردی را نشان می‌دهدنمی‌خواهیم در شیوه‌ها تجدیدنظر کنیم؟

خانواده مهسا امینی: پیکر مهسا به پزشکی قانونی در کهریزک منتقل شده است

مهسا بلافاصله در بیمارستان احیای قلبی شد

عصر امروز تعدادی از زنان برای تسلیت گفتن به خانواده مهسا امینی به بیمارستان کسری رفتند. سه نفر از بستگان مهسا به جمع این زنان رفتند و از آن‌ها تشکر کردند و سعی داشتند جلوی بازداشت آن‌ها را بگیرند. حضور ماموران پلیس مقابل بیمارستان کسری پرشمار بود.

بستگان مهسا امینی به هم‌میهن گفتند پیکر او بلافاصله پس از مرگ به پزشکی قانونی در کهربزک منتقل شده است. آن‌ها گفتند نمی‌دانیم پدر و مادرش کجا هستند.

آن‌ها گفتند بنابرآنچه که در چند روز گذشته در بیمارستان کسری دیده‌اند و از پزشکان شنیده‌اند، مهسا در بیمارستان احیای قلبی شده بود.

آن‌ها گفتند ما در حال دعا هستیم که اجازه خاکسپاری او را در گورستان سقز به خانواده بدهند.

حزب ندای ایرانیان در پی حادثه ناگوار برای مهسا امینی خواستار شد:

استعفای وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی

تعطیلی کامل گشت ارشاد

دادگاه علنی و شفاف برای تمامی آمران و عاملان

عدم ایجاد محدودیت و تحت‌فشار قرار دادن خانواده امینی

اطلاعیه پلیس تهران درخصوص «مهسا امینی»: او ناگهان بیهوش شد

پلیس تهران: نامبرده روز سه شنبه مورخ ۲۲ شهریور ماه جاری به همراه تعدادی از افراد بدلیل پوشش نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و به منظور اخذ تعهد و توجیه به یکی از مقر‌های پلیس هدایت شدند. وی در جمع سایر مراجعه کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل می‌شود که متاسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد. تصاویر ضبط شده دوربین‌های مدار بسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رویت خانواده وی رسیده است.

ورود قالیباف به حادثه 

رییس مجلس به کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور ماموریت داد تا همه ابعاد حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

واکنش علی دایی نسبت به حادثه فوت مهسا امینی

علی دایی نوشت: چه به روزگار این سرزمین آوردید؟ دخترم می‌پرسد چه اتفاقی افتاده؟ چه پاسخی دارم؟ به کدامین گناه؟

توییت وزیر اسبق آموزش و پرورش با هشتگ مهسا امینی:

میرزاده نوشت: چقدر از درک حقیقت تربیت دورند کسانی که از مسیر گشت ارشاد در صدد ارشاد مردمانند و چقدر از آموزه‌های دینی فاصله دارند کسانی که می‌خواهند با سلاح اجبار و اکراه از ارزش‌ها پاسداری کنند. این بار جان یک انسان در میان است. چه کسی پاسخگوی این حجم از خطا کاری و استمرار آن است؟

رشیدی کوچی نماینده مجلس: درخواست تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره حادثه مهسا امینی

این اقدامات ضربه اساسی به نظام و انقلاب و اعتماد مردم است و هیچ جای دفاعی ندارد.

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس با اشاره به اتفاق رخ داده برای مهسا امینی و فوت این دختر بعد از سکته در گشت ارشاد گفت: این رفتار سلیقه ای، تک بعدی و‌ضرر آفرین گشت ارشاد امروز به پای کل نظام نوشته می‌شود. نه در قرآن نه در احادیث و نه در دین نه در منویات رهبر و‌امام ذکر نشده است که با زن مسلمان این نوع برخورد شود. در قانون اساسی ما نیز چنین اجازه‌ای داده نشده است که چنین برخوردی با یک شهروند شود.

جبههٔ اصلاحات ایران خواستار شد:

برچیده شدن گشت‌های ارشاد، واکنش موثر مراجع تقلید و محاکمهٔ آمران فاجعهٔ مرگ مهسا امینی

در این بیانیه آمده:

جبههٔ اصلاحات ایران ضمن محکومیت شدید این برخورد ماموران گشت ارشاد که به مصیبت مرگ مهسا امینی انجامید، خواستار است: بساط گشت‌های ارشاد که به خشم و نارضایتی عمومی و فاجعه می‌انجامند و ناقض کرامت شهروندان است جمع شود. عاملان و آمران این فاجعه محاکمهٔ علنی و محکوم شوند. مراجع عظام تقلید و علمای اعلام صدای اعتراضشان را به این تحمیل‌های فاجعه‌خیز به نام اسلام که هم از جهت نقض حق‌الناس و هم طبق قاعدهٔ حرمت تنفیر از دین حرام شرعی اند بلند کنند و واکنش موثری نشان دهند.

پزشکى قانونى درمورد علت مرگ مهسا امینی اعلام نظر خواهد کرد

حاجیان، سخنگوى فراجا: گزارش‌ها و همچنین تصاویر دوربین مداربسته نشان داد که خانم مهسا امینی به همراه تعداد دیگری خانم به مقر امنیت اخلاقی تهران بزرگ دلالت داده شده بودند که در سالن به طور ناگهانی بیهوش می‌شوند و بلافاصله توسط اورژانس و پلیس به بیمارستان منتقل می‌شوند و متاسفانه اقدامات درمانی موثر واقع نشد. طبق دستور سردار اشتری، تصاویر ضبط شده از پلیس امنیت اخلاقی اخذ و در اختیار صدا و سیما قرار داده شد و دوبار این تصاویر به رویت خانواده امینی رسید و اگر لازم باشد پلیس توضیح خواهد داد، زیرا پلیس در این زمینه خود را پاسخگو می‌داند. متاسفانه در فضای مجازی شایعاتی مطرح شده بود که تصاویر دوربین مداربسته نشان می‌دهد که پلیس ضرب و شتمی انجام نداده است. موضوع تخصصی است و نمی‌خواهم علت تامه مرگ را اعلام کنم و پزشکی قانونی باید علت مرگ را مشخص کند.

پیام آیت الله بیات زنجانی در پی حوادث منجر به درگذشت مهسا امینی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

انّا لله و انّا الیه راجعون

در ارتباط با اتفاقی که پس از مواجهه‌ی گشت ارشاد، برای دختر جوان‌مان مرحومه مهسا امینی رخ داده است عرض می‌کنم که مجموعه‌ی رفتار‌ها و وقایعی که موجب این اتفاق ناگوار و تأسف برانگیز شده، هم غیرقانونی است، هم غیرعُقلائی است و هم نامشروع.

غیرقانونی است از آن حیث که هیچ یک از قوانین کشور، مأموریت ارشاد و تربیت شهروندان را به پلیس نسپرده است؛ غیرعُقلائی است از آن حیث که تا جایی که می‌دانیم و در تاریخ دیده‌ایم این قبیل تلاش و تقلّاهای قهری هیچ وقت در هیچ جامعه‌ای موجب گسترش و استقرار پایدار و ماندگار هیچ ارزشی از ارزش‌های الهی و انسانی نشده است و نیز غیرمشروع است، چون همان‌طور که بار‌ها گفته‌ام آیۀ کریمه «لا إکراه فی الدین» با اطلاقی که دارد به صراحت و شفافیت تمام، مؤمنان را از توسعه قهری و ترویج ستم‌گرانه و ظالمانۀ ارزش‌هایی که آن‌ها را دینی و اخلاقی می‌پندارند بازداشته است، چون این عین تناقض است و تناقض در هیچ کجای عالم بقاء ندارد.

خداوند إن شاء‌الله این دختر عزیزمان را مشمول رحمت واسعه خودش قرار بدهد، به خانواده محترم ایشان صبر و اجر عنایت بفرماید و به لطف یا به قهرش حقیقت کلام امیرالمؤمنین سلام‌الله‌علیه را به آمران و مأموران این قبیل حوادث القاء بفرماید که مقام و قدرت اگر ماندنی بود به شما نمی‌رسید.

منبع: شرق
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
17
289
سهم پسر انسیه خزغلی از این دنیا، داشتن زندگی راحت و آرام در کانادا است.
سهم مهسا امینی از این دنیا هم، خفتن در زیر خاک است. چون خودی نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Israel |
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
الحق گل گفتی. چون خودی نیست
آراد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
حجابش خوب بود بخاطر دوتا تار مو که افتاده بود پایین الان خوبه راضی هستین که عکسش بدون روسری تو بیمارستان پخش شده دق دادین دختره رو ،حالا راحتین حجابش کامل شده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
آدما میمیرن دیگه
این مگه ادم نبود ؟
جوان
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
بسم الله الرحمن الرحیم
شرع مقدس اسلام. حجاب واجب است.
والسلام علیکم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
آیا در شرع مقدس اسلام گفته بی حجابو باید کشت؟
والسلام
امینی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
26
263
...،این خشونتها قابل بخشش نیست.
گشت ارشاد را جمع کنید دیگر قابل تحمل نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
ها
نگار
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
کار خلاف قانون کشور هم قابل بخشش نیست این کشور بسیار خون شهید دیده
بی حجابی رو جمع کنید که دیگر قابل تحمل نیست
مهم
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
گشت ارشاد کجا بوده؟! هرکس هرجور دلش میخواد میاد بیرون
در صورتی گشت ارشاد باور کردنیه که پوشش همه متعارف باشه، ولی تعداد زیادی حتی روسری هم سرشون نیست! پس چرا گشت ارشاد کارشون نداره!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
21
240
داغ فرزند خیلی سنگین است .خدا از شما ها نگذره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
حجابش رو رعایت میکرد تا گیر گشت ارشاد نیفته. هرچند یحتمل مشکل قلبی داشته. این همه ادم توی سالن هستند، چرا این فقط چیزیش شده؟ یا جوگیر شده و الکی درگیر شده، یا مشکلی فیزیکی داشته
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
حضرت علی همینطور با بی حجابی مقابله میکرد یه روایت بیارید که ائمه بی حجاب ها رو تو کوچه و خیابون میزدن اونکه دست روی زن بلند کرد حرمله و شمر و خولی بودن نه ائمه ابروی اسلام و ائمه رو بردین
ر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
35
201
من و فرزندم از ایرانی بودنمان شرمنده ایم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
چ راحت از وطن دل میکنید!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
ماهم شرمنده ایم که شما ایرانی هستید
یک بیچاره
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
شما را درک میکنم زیرا من هم همین حسو دارم
مهسا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
20
210
واقعا یه حجاب ارزششو داشت که اینطوری به کشتنش بدن؟!
اون جوون بود هزار تا ارزو داشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
حجابش رو رعایت میکرد. به همین سادگی، به همین خوشمزگی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
این اتفاق برای این خانم در هر جای دیگه ممکن بود بیفته.
اکبر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
22
173
بنده بعنوان یک رزمنده دوران دفاع مقدس وبه عنوان شخصی که در رکاب این انقلاب فعایت داشته گشت ارشاد را مضر برای جامعه و باعث تضعیف نظام جمهوری اسلامی می دانم،مگر نظام کم دشمن دارد که یه عده بعنوان دلسوز با مردم چنین رفتاری دارند بنده خودم با پلیس امنیت رودر رو شده ام اصلا هیچ شانی برای مردم قائل نیستند،خدا به داد مسئولین کشور به خصوص قوه قضائیه برسد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
خودتان را بطور کامل معرفی کنید
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
13
139
امر به معروف اگر خوب است فقط به حجاب محدود نکنید.
مثلا اجازه می دهید مردم جلوی خانم خزعلی و امثالهم را بگیرند و ...؟
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
18
162
مرگ مهسا مرگ انسانیت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
14
141
وای بر ما ایرانیان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
وای بردولت ایرانیان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
20
134
اکثر این پیام ها از سر ریا کاری است و دروغ است در هر صورت خون او بگردن گشت ارشاد است و هیچ توجیهی پذیرفته نیست
...
...
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
30
144
مهسا شهید شد.
《شهییییییییید》
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
شهید مهساامینی روحت شاد،کردستان عزادارتسلیت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
شهید چی!! شهید یعنی کسی که در راه خدا جانفشانی می کگند. چرا همه چیز را به سخره می گیرید!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
اربعینه حضرت رقیه هم سیلی از نامحرم خورد نامحرمی که خودش و مسلمون میدونست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
شهید کدوم راه احیانا ؟
مهسا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
18
142
مهسا جان اگر به خاطر چند تار مویت گشت ارشاد سوغاتی بار سفرت را برای همیشه با خون تو رنگین و جانت را گرفت، حالا دیدن موهای بلند وپریشانت برروی تخت بیمارستان دنیا را تکان داد و دلها را جریحه دار کرد.
دیروز شنل امروز مهسا فردا من وتو قربانی ... هستیم .
مهسا جان سفر بخیر مسافر همیشه جاوید
زودرفتی گل زیبا، وقت رفتنت نبود،
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
اره
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
15
80
امیدوارم منتشر شود نظرات.

در عصر پست مدرنیته ما هنوز به مدرنیته هم نرسیدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
من خیلی برای خانوادش ناراحت شدم جوان ازدست دادن
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
8
64
فارس تیتر زده به این خانم نسبت زن هنجارشکن داده
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
9
77
اقایون ناهار خوردن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
درود بر رییسی
ناشناس
|
Japan
|
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
52
24
آقای جهانگیری مگر گشت ارشاد زمان شما و آقای روحانی نبود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
8
39
علت چیست که گشت ارشاد دردوره احمدی‌نژاد والان هم دردوره رئیسی بشدت فعال نشده اند آیا این خواست خوددولت نیست که چنین برخوردهایی صورت می گیرد خیانت این قبیل رفتارها بیشتر ازخدمت به اسلام و جمهوری اسلامی است
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
8
28
مراقب باشید یه وقت تهمت اومانیست بهتون نزنند!
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
10
79
هرچی اولویت دارد اول امر به معروف و نهی از منکر رو از مسئولین شروع کنید تا برسید به یه تار مو دختر!
پاسخ ها
یک بیچاره
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
والاه اخه اول یکم ارزونی بیارن بعد به حجاب دخالت کنن
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
6
58
از کسانی که اعتراض رو براندازی نرم تعبیر می کنند انتظاری نیست
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
10
44
یک دنیا حرف پشت این اتفاقه.
چه کسی پیدا میشه ریشه ای اون رو بررسی کنه؟
ریشه اش همان تقابل سنت و مدرنیته است
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
10
20
کار جرج سورسه.
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
9
53
واقعا نمیشه تحمل کرد.
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
9
32
انقلابی گری
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
93
15
هرکی که دنبال اون رفاه غربی و اون زندگی است بره اونجایی که است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
تو هم برو افغانستان پیش دوستانتون طالبان
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
13
50
سیاستهای کلان با یه تار مو به خطر نمی افته
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
27
12
رای بدهیم یا ندهیم؟
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
3
54
ریشه ی همه این اتفاقات انتخابات سال 84 است.
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
9
89
یکی باید گشت ارشاد رو ارشاد کنه
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
9
64
جگر ندارن به حجاب بازیگرا گیر بدن. بکنن ببینن چی میشه
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
5
25
رای ندهیم یه جوره بدهیم یه جور دیگه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
57
16
فیلم رو مگه ندیدین؟
از رو نمیرین؟
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
15
20
با تاج زاده هم از اون حرفها تند زدن که قلبش گرفت
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
11
29
هنرمندان در مورد حجاب فیلم بسازن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
56
12
حالا این چرا اینقدر مهم شده!!!! ؟؟؟
اینهمه زن و بچه براثر حملهٔ سگ های ولگرد مردند!!!!!!!!
پاسخ ها
س
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
یه کار خیری کرده بوده خدا خواسته مرگش بانام بشه ..حسابی نمونه..وگرنه علنی روخون شهدا رقصیدن انتقام خدا هم هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
47
14
خیلی جالبه مسئولین دولت قبلی دوباره زنده شدند..دلمون برای در و گوهر فشانی هایشان تنگ شده بود. انتقاد داریم درست ولی مراقب باشیم اسیر ماهی گرفتن از آب گل آلود عده ای نشیم.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
74
16
مقصر اصلی مرگ این خانم پدر و مادرش هستند که از بیماری او اطلاع داشتند و مراقبت های لازم را به عمل نیاوردند.
پاسخ ها
تهرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
شماها برید اونجا که ساندیس میدن
behnam
| United States of America |
۰۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
نه. تقصیر خودشه که دختر متولد شده.
عماد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
6
42
وزیرکشوراستعفا دهددرمقام جان یک انسان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
46
13
همه نظرها از آمریکا و اسراییل ارسال شده جالب نیست ؟ !
م
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
10
23
اگه حجاب و امریه معروف بزور بود که خدا اینهمه پیامبر و امام رو نمی‌فرستادو این همه معجزه نمی‌کردند که روی ذهن مردم کار کنم که خودشون بفهمن کدوم دین درسته هیچ وقت هیچ پیامبری بزور دین رو به کسی تحمیل نمی‌کرد کاری میکردند خود مردم به درستی آن پی ببرند و الآنم باید از مدارس و کلاسها و آموزشها و فیلمها و تشویق ها روی ذهن مردم کار کنم نه بزور با بی آبرویی مثل ...ها با مردم برخورد کنند شاید همون بی حجاب ها خیلی آدم بهتری باشه تا اون باحجاب ریا کار چرا تو فیلم ها و سینما جلوی بدحجابی اونا رو نمیگیرن چرا مدل های لباس تو بازار هم بی حجابن بیایید حجاب رو زیبا نشون بدید که مردم خودشون دنبال حجاب باشم نه بزور تحمیل کنید حجاب اصلی اون چشم پاکه هست هم برای زن و هم برای مرد که اینهمه خیانت و جنایت نبوددولت بااین کارشون ایران رو کشوری خشن به بی منطق به جهانیان نشون داده حجاب فقط برای زنان نیست مختص به همه است
سرباز حاج قاسم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
19
8
واقعان من نظری ندارم ونمی تونم دخالت کنم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
4
46
هر کی میگه رعایت میکرد تا نمیگرفتن چشمای کوروش باز کنه اون مانتو و روسری بلند پوشیده بود...
پاسخ ها
یک کاربر
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
بله منم با شما موافقم اتفاقا اون از همه باحجاب ت. بود
س
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
58
5
مرگ جوانان دراخرالزمان بخاطر گناه زیاد میشه هزاران مثل او دارند میمیرند حالا یکیش در سالن ارشاد مرد... کمتر رو خون شهدا پا بگذارند این انتقام خداست.فقط مرگ چشمشون باز میکنه..این دنیا فقط دهانشون بازه و..
حق گو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
12
5
فقط سید حسن یادگار امامه و برادرش سید علی یادگار امام نیست؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
3
9
اگر دقت کنید به شیشه روز ت و وقتی میگه چند دقیقه بعد شب میشه
بنده خدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
2
10
فقط خدامیدونه وخداهم بهترین داور
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
6
8
نظر من که میگم اون اصلان بی حجاب نبود بلند پوشیده بود پ چرا به داد اونایی که نافشون دراومده نمی رسن
علی بابا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
21
10
این حجاب اصلیش که نیست یارو حجابش خیلی بدتر بوده این وقتیه که برای ارشاد رفته .بعد همونطور که مسئولان به فکر چیزی به جز جلوگیری از بدحجابی نیستن مردم هم همینطورن فقط بلدن به گشت ارشاد ایراد بگیرن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین